VDSL Bağlantı İçin Servis Sağlayıcısı Tavsiyesi

msalih7

Kilopat
Daha fazla  
Bir mühendislik öğrencisi olarak okulumu uzatmış bir öğrenciyim. Okul haricinde Online oyun oynamak dışında pek bir eğlencem yok diyebilirim. Derslerim ve projelerim haricinde kalan vaktimi arkadaşlarımla online oyun oynamakla geçiriyorum ama takdir edersiniz ki öğrenci evi, ev arkadaşlarım film izliyor olsa, telefondan video açsa ping oluyor ve artık bu durumdan bezmiş birisi olarak 2. internet bağlatma fikrine tamamen kendimi adamış durumdayım. Anlık ping spikelerine, bir anda pingin 400-500 degerlerini görmelerine veda etmeyi amaçlıyorum.

Şuanda Turk Telekom 24 Mbit 200 GB AKK'li interneti kullanmaktayım. Evde kimse yokken Dota 2'de 80-90 ping değerlerini görmekteyim. aynı şekilde severek oynadığım Freestyle Basketball 2 ve Pubg gibi oyunlarda da değerlerim bu civarlarda oluyor, altını tekrar çiziyorum evde kimse yokken.

Yani ihtiyacım olan düşük AKK'li güzel ping alabileceğim bir internet. Bulunduğum yerde maalesef fiber hizmeti yok. Ve bu durumda sürekli yurtdışı serverli oyunlar oynadığım ve Superonline ADSL'in fiberdeki kadar fark yaratıp yaratamayacağını ( Geçenlerde bir abim sağlayıcısını değiştirip Superonline fibere geçmesiyle 40-50 ping kadar bir azalma yaratmasıyla hayretler içinde kalmamla) VDSL/ADSL de bu kadar olmasa da bir tık fark olup olmayacağını merak ediyorum. Ama hattım VDSL olduğu ve Turk Telekom dışındaki diğer sağlayıcıların yine Türk Telekom altyapısını kullanacak olmalarından dolayı tereddüt ediyorum.

Yani kısacası şuan stabil 80-90 pinge razı mı olmalıyım yoksa şansımı deneyip başka bir servis sağlayıcıyı düşünmeli miyim ? Ne önerirsiniz, benim yerimde olsanız ne yapardınız ? Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir servis sağlayıcı ile de ortalama o değerleri alacaksınız zira ülke dışına çıkıyorsunuz. Ve ülke dışına çıkışlarda maalesef gereksiz filtreler, TT'nin altyapısının dandik olup gerekli IP'ye yönlendirilememeler gibi problemlerden dolayı Ping yüksek oluyor.

Kendine ait yeni bir hatta geçmen kesinlikle avantajına olacaktır ama tabii ki bunun için bütçe ayırabileceğine inanıyorsan. TürkNet'i tavsiye edebilirim. Kendim 40'lı pinglere kadar düşmüşlüğüm var (ve evet anlık değil uzun süre o şekilde kullandım) CS:GO oynarken ama ortalama 65 civarı yoğun zamanlarda ise 80 civarı alıyorum.

Bütçe kısmı artık 2. plana geçti çünkü gerçekten can sıkıcı hatta tahammül edilemez oluyor. Aslında kafama takılan bir diğer soru ise şu, diğer sağlayıcılar fiber haricinde tamamen mi Türk Telekom'un altyapısını kullanarak yurtdışına çıkıyor yoksa, kendi sunucularına ulaşana kadar mı Türk Telekom altyapısını kullanıyor ? Eğer kendi sunucularıyla atıyorum A firması kendi fiberi vs. ile birlikte yurtdışına çıkıyorsa, Turktelekomun altyapısını kullanmasının herhangi bir dezavantajı olacağını düşünmüyorum.
Ama durum tam tersi ise firma değiştirmenin hiçbir etkisi olmayacaktır sanırım. Modem vs. haricinde.

Dışarıya çıkışta firmanın kendi altyapısıda olabilir başka bir şirketin altyapısını da kullanıyor olabilir. Bu tamamen ISS'e bağlı bir durum. Örneğin Superonline kendi fiber hatlarını kullanarak fiber kullanıcılarına dışarıya çıkarıyor ama ADSL ve VDSL müşterileri için Türk Telekom altyapısını kullanıyor.

Çok teşekkür ederim hocam, ilgilendiğiniz için :) ISS değerlerine göre Süperonline ile Türktelekom arasında hiçbir fark olmayacaktır o zaman dediğinize göre. Son olarak da şunu sorabilir miyim, bulunduğum il Yozgat. Burada mesela süperonline kullanıcı sayısının da bir önemi yok, yine tamamen yurt dışına çıkmasına varana kadar dahi türktelekom altyapısını kullandığı için doğru mu anlamışım :) tabii başka firmaların ISS çalışmalarına göre yoğunluğun azalması belki etki edebilir diye düşünüyordum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı