VDSL Hat Analizi

TheMarksman

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Modem: Keenetic Extra DSL
ISS: TurkNet

Hat değerlerim nasıl? Maksimum ne hız alırım? Burada yazanlar pratikteki değerler mi yoksa sadece yazılı mı?
TurkNet kullanıyorum, dolayısıyla altyapım ne kadar destekliyorsa veriyorlar, müşteri hizmetlerine altyapımın 100MBPS (alttaki fotoğrafta gözüktüğü gibi) desteklediğini, fakat 80MBPS atandığını söylüyorum.
Fakat her seferinde altyapınız bu kadar destekliyor, iç tesisatınız bu kadar kaldırıyor vs. deniyor. Ne kadar doğru ne kadar gerçek yardımcı olur musunuz?

Ayrıca IPv6 kullanıyorum, bunu hız testi vs. yaparken nasıl kullanabilirim? Ping değerlerimin IPv6 üzerinden gösterilmesini istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Not: Bağlantımın daha koptuğunu görmedim.

Bu da az önce yaptığım hız testim: https://www.speedtest.net/result/12241679063.png

1635283147480.png

Download gürültü marjı kopma sınırının altında. Bu haliyle kopmuyorsa bile şükretmelisin. Dedikleri doğru daha yüksek hız verilirse internete bağlanamayabilirsin.

Şu anda marjı 7'ye çektim modemden. Sanırım kopmaz 7'deyken.
Teoride, arkadaşın dediği gibi o değerlerdeki internetin gün içinde kopmaları olur. O değerin altına daha da inmek aldığın hızı arttırır ama önermiyorum. Yaparsan kopmalar başlayabilir. Aynı modem ile 100 mbps'lik paketten en maksimum 99.997 hız gördüm ama bağlantım gün içinde kopuyordu. Kopma yaşamamak için marjı 13'e çektim, ortalama 61 mbps hız alıyorum ve kopma yaşamıyorum.

Modem: Keenetic Extra DSL
ISS: TurkNet

Hat değerlerim nasıl? Maksimum ne hız alırım? Burada yazanlar pratikteki değerler mi yoksa sadece yazılı mı?
TurkNet kullanıyorum, dolayısıyla altyapım ne kadar destekliyorsa veriyorlar, müşteri hizmetlerine altyapımın 100MBPS (alttaki fotoğrafta gözüktüğü gibi) desteklediğini, fakat 80MBPS atandığını söylüyorum.
Fakat her seferinde altyapınız bu kadar destekliyor, iç tesisatınız bu kadar kaldırıyor vs. deniyor. Ne kadar doğru ne kadar gerçek yardımcı olur musunuz?

Ayrıca IPv6 kullanıyorum, bunu hız testi vs. yaparken nasıl kullanabilirim? Ping değerlerimin IPv6 üzerinden gösterilmesini istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Not: Bağlantımın daha koptuğunu görmedim.

Bu da az önce yaptığım hız testim: https://www.speedtest.net/result/12241679063.png

Eki Görüntüle 1199354
Kopma gibi bir durum yaşamıyorsan 0'a bile çekebilirsin bunu deneyerek test etmen lazım herkesin hattı aynı diye bir durum söz konusu değil bu senin iç tesisatın modemin ankastre kutun o kutudan senin konumlandırıldığın saha dolabına olan uzaklığın o dolaba giden kablolara kadar birçok faktör DSL hatlarda sorun teşkil eder ya da etmez hat sağlamlığı diye bir gerçek var 10 SNR da kopan hat ta gördüm 0-1-2 SNR da çalışan hat ta zaten burada seni kurtaran şey sinyal zayıflamasının bir yere kadar iyi durumda olması ama her ne kadar şu an kurtarsa bile sen SNR düşürdükçe modeme gelen fec ve CRC hataların artmaya bu da internetinin kopmasına kadar gider dediğim gibi test et kopmadan kullanabildiğin en düşük değere kadar hattı zorla ha benim sana önerim SNR margin değerini 8 ve üstünde kullanman ama dediğim gibi hat kalitesi bu bir bakarsın takır takır çalışır SNR düşükte olsa IPv6 konusuna gelirsek TurkNet sana mail ya da mesaj yolu ile hattınıza IPv6 tanımlandı mesajı gönderdi ise modem arayüzünde Yönetim/Sistem Ayarları/Bileşen seçenekleri bölümünden arama çubuğuna IPv6 yazıp yüklenmemiş dosyayı indir indirme işleminden sonra son olarak yine arayüzde İnternet/Vdsl-Adsl bağlantısı ISS kimlik doğrulama bölümünde gelişmiş PPPoE ayarlarını göster dedikten sonra IPv6 kutucuğuna tik koyup ayarları kayıt ettikten sonra IPv6 aktif olacaktır iyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı