VDSL için modem tavsiyesi

hakyemehellyeah

Kilopat
Merhaba, kullandığım ADSL paketinden VDSL'e geçeceğim. Alt yapım 99 Mbps destekliyor ama bir türlü modem seçemedim. Bilgisayarım masaüstü ve LAN(Ethernet) kablosu ile kullanıyorum; evde fazla cihaz yok, o yüzden modemin Dual olup olmaması önemli değil. ADSL'den VDSL'e geçmemin sebebi oyunlarda ping spike problemimi yaşamam 1-2 Dakikada bir pingimin 3-4 saniyeliğine 40'dan 500'e fırlayıp geriye inmesi ve tabii ki hızlı internet. Ping sorunu yaşamak istemiyorum. Geçmeyi düşündüğüm ISS(NetSpeed) bana ZyXEL VMG1312-T20b modemini satabileceklerini söylediler. Ben birkaç tane daha buldum(aşağıda). Aralarında önemli derecede bir fark yaratıcak özellik varsa bana söyler misiniz? Benim için önemli olan Ethernet performansı ping spike yaşamamam ve stabil ping almam. Son olarak yayın da açmayı düşünüyorum, sizce hangisini almalıyım?

Bütçe 200-300TL
  • ZyXEL VMG1312-T20b
  • TP-Link - W9970
  • keenetic omni DSL

Omni DSL alın tabii ki bu bütçede bulunan en iyi modem desek yalan olmaz.

ZyXEL ile arasında 120 lira fark var değer mi o paraya, özellik olarak diyorsunuz? Ne itti peki sizi bu seçimi yapmaya?

Aradaki fiyat farkına değecektir.

Arayüz olarak çok daha rahat kullanım sunuyor, 2.4GHz kanalında bile olsa 5GHz kanalına yakın bir internet iletimi sağlamakta, bileşen olarak ZyXEL'e göre daha kaliteli bileşenler kullanılmıştır.

ZyXEL kullandım cidden berbat, TP-Link ise rezalet ötesi, Türk Telekom'un verdiği modem bile ondan çok daha iyi Wi-Fi dağıtımı sağlamakta. Her türlü omni DSL ağır basmakta, çoğu kişiye önerdik hiçbirinin kötülediğini görmedik.

Modem üreticileri arasında bulun en iyi firmalarda arasındadır.

Aradaki fiyat farkına değecektir.

Arayüz olarak çok daha rahat kullanım sunuyor, 2.4GHz kanalında bile olsa 5GHz kanalına yakın bir internet iletimi sağlamakta, bileşen olarak ZyXEL'e göre daha kaliteli bileşenler kullanılmıştır.

ZyXEL kullandım cidden berbat, TP-Link ise rezalet ötesi, Türk Telekom'un verdiği modem bile ondan çok daha iyi Wi-Fi dağıtımı sağlamakta. Her türlü omni DSL ağır basmakta, çoğu kişiye önerdik hiçbirinin kötülediğini görmedik.

Modem üreticileri arasında bulun en iyi firmalarda arasındadır.
Nedense bu iki modemin yorumları genel olarak iyi söylediğiniz gibi değil. TP link ise en iyi ucuz modemlerden biri olarak dillendiriliyor. Bazı ufak tefek güvenlik sorunları olması dışında. Yani benim keenetic extra dsl almamın bana katkısı ne olacak ? 2.4ghz dediğiniz gibi 5ghz değil aradaki 120 TL farka değecek bir özelliği var mı ? Bana söyleyebileceğiniz ? Yoksa marka fan boyluğu mu ?

Yani benim keenetic extra DSL almamın bana katkısı ne olacak? 2.4GHz dediğiniz gibi 5GHz değil aradaki 120 TL farka değecek bir özelliği var mı? Bana söyleyebileceğiniz? Yoksa marka fan boyluğu mu?

Extra DSL alırsanız 460₺ verip arasında tabii ki de farklı özellikler giriyor, Dual band özelliği gibi.

Marka fanboyluğu değil bu ben size yaşadıklarımı aktarıyorum.

TP-Link olanı deneyimledim cidden berbattı Wi-Fi özelliği 1 tık düştüğünde çekim kalitesi aşırı derecede yavaşlamaktaydı internet.

ZyXEL'e gelecek olursak hem interneti dağıttığı alan düşüktü hem de ilettiği internet hızı yavaştı modemin yanında olmama rağmen.

Keenetic'e gelirsek dediğim gibi 2.4 GHz kanalında 5GHz kanalına yakın bir performans sunmaktaydı, 50Mbps olan internetin 40-45Mbps olan kısmını Wi-Fi üzerinden sağlayabiliyordu, çekim gücüne gelirsek 1. tik çekse bile 18 20Mbps gibi bir değer sunmaktaydı.

Diğerlerine gelirsek, 24Mbps interneti modemin yanındayken 5 6Mbps'yi zar zor vermekteydi. 1 kere keenetic modem kullansanız diğer modemlerin onun yanında hiçbir şey olduğunu anlarsınız.

Şu anda Airties 5650 kullanmaktayım cidden Keenetic'in yanında çöp diyebilirim size. 5 metre uzaklaştığımda tüm hızı çöküyor internetin 0.3 0.4Mbps gibi değerler görüyorum.

Derseniz siz fanboyluk yapıyorsunuz, bana 120₺ farka deyecek sebep vermiyorsunuz istediğinizi alın karışamam konuya da daha fazla yardım edemem. Bizim burada görevimiz bütçeye göre en iyi ve en kaliteli ürünü önermek ben size öneride bulundum neden almanız gerektiğine dair sebepleri de sundur bundan sonra ister inanın ister inanmayın.

Bu arada ben kendi yaşadıklarımı anlattım başkaları bu tür bir durum yaşadıysa bilemem ben kendi yaşadığımı anlatmak ile sorumluyum.

Extra DSL alırsanız 460₺ verip arasında tabii ki de farklı özellikler giriyor, Dual band özelliği gibi.

Marka fanboyluğu değil bu ben size yaşadıklarımı aktarıyorum.

TP-Link olanı deneyimledim cidden berbattı Wi-Fi özelliği 1 tık düştüğünde çekim kalitesi aşırı derecede yavaşlamaktaydı internet.

ZyXEL'e gelecek olursak hem interneti dağıttığı alan düşüktü hem de ilettiği internet hızı yavaştı modemin yanında olmama rağmen.

Keenetic'e gelirsek dediğim gibi 2.4 GHz kanalında 5GHz kanalına yakın bir performans sunmaktaydı, 50Mbps olan internetin 40-45Mbps olan kısmını Wi-Fi üzerinden sağlayabiliyordu, çekim gücüne gelirsek 1. tik çekse bile 18 20Mbps gibi bir değer sunmaktaydı.

Diğerlerine gelirsek, 24Mbps interneti modemin yanındayken 5 6Mbps'yi zar zor vermekteydi. 1 kere keenetic modem kullansanız diğer modemlerin onun yanında hiçbir şey olduğunu anlarsınız.

Şu anda Airties 5650 kullanmaktayım cidden Keenetic'in yanında çöp diyebilirim size. 5 metre uzaklaştığımda tüm hızı çöküyor internetin 0.3 0.4Mbps gibi değerler görüyorum.

Derseniz siz fanboyluk yapıyorsunuz, bana 120₺ farka deyecek sebep vermiyorsunuz istediğinizi alın karışamam konuya da daha fazla yardım edemem. Bizim burada görevimiz bütçeye göre en iyi ve en kaliteli ürünü önermek ben size öneride bulundum neden almanız gerektiğine dair sebepleri de sundur bundan sonra ister inanın ister inanmayın.

Bu arada ben kendi yaşadıklarımı anlattım başkaları bu tür bir durum yaşadıysa bilemem ben kendi yaşadığımı anlatmak ile sorumluyum.
İkiside 2.4ghz olduğu için omni dsl'i eledim. yanlışlıkla extra dsl yazmışım. Ben zaten ethernet kablosu ile bağlantı için modem arıyorum, wifi benim icin önemli değil o kadar. Birde keenetic'i satan kaliteli firma olmadığı için satın almamaya karar verdim.

Geri
Yukarı