VDSL internette kopma oluyor

hasangunes21005

Hectopat
Daha fazla  
Eki Görüntüle 1730092

Eki Görüntüle 1730093

Eki Görüntüle 1730094

Eki Görüntüle 1730095

Eki Görüntüle 1730096

Eki Görüntüle 1730097

Eki Görüntüle 1730098

Eki Görüntüle 1730099

Eki Görüntüle 1730100

Eki Görüntüle 1730101

Eki Görüntüle 1730102

Arkadaşlar VDSL bir altyapıda şehrin göbeğindeyim. Bazen DSL ışığı sönmeden internet gidiyor. Bazen hem DSL hem internet ışığı gidiyor. Bir aydır takip ediyorum bu durumu.

Bu eve bir aydır geldik. İki defa sıfır kablo çektim. 500'er liradan bin lira verdim CAT6 kablo. Birini elektrikçien almıştım, birini ise internetten Ugreen aldım. Elimde 3 adet modem var üçüyle de denedim. Türk Telekom'un 2 adet modemi ve ASUS DSL-AC750. Öncelikle kesintiler ASUS modem ile daha fazla. Türk Telekom'un ucuz modemleri bir tık daha iyi. Bir de ASUS modemde bir kez koptu mu yeniden başlatana dek geri gelmiyor ve modem garantiden değişimle geldi önceki arızalıydı diye. Ama dediğim gibi 3 modemle deniyorum ve hepsinde kopma sorunu devam ediyor. Bazen 5 dakikada bir bazen 10 dakikada bir bazen ise saatte bir internet kopuyor.

Modemin ilk açılışından kopmasına kadar olan süreçteki hat değerlerini söyleyeyim size. Hat zayıflama değeri 4-5 arasından başlayıp 10'a kadar çıkıyor. SNR margin ise internet düzgün iken 25-30 arası koptuğunda ise 5-10 arasına kadar düşüyor. Yüzbinlerce CRC hatası oluyor kopma başladığında. Türk Telekom'a defalarca arıza kaydı açtım devre ve lokasyon değiştik dedier başta. Sonra port değiştim dedi teknik çalışan. Ama durum hala aynı hiçbir şey değişmedi. Modemlerin hepsi default ayarlarda ben ekstra ayar yapmadım. ASUS modemde SNR margin yükselttim ama hiçbir işe yaramadı. Bu arada 50Mbit internetten 35'e düşürdük belki kaldırmıyordur diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Altyapıyla alakalı bir sorun olabilir. Ya da binaya gelen dsl kablolarında da olabilir.

Geri
Yukarı