VDSL modemden fiber internet gelir mi?

uraztigli

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben TTNET'in vermiş olduğu VDSL modemi kullanıyorum ve paketim fibernet (VDSL mod) olarak geçiyordu. Türk Telekom ile görüştüm, sizi fiberden fibere geçireceğiz dediler. Paketimi yükselttim. Modem almanıza gerek yok siz fibersiniz zaten denildi. Şu an paket bilgilerinde hâlâ fibernet yazmakta fakat VDSL mod yazısı kalktı. Fakat modemin arkasındaki splitterı (üzerinde ADSL yazıyor) sökünce internet gitti. Takınca yeniden geldi. VDSL modem üzerinden fiber interneti nasıl verecekler cevaplarsanız sevinirim.
image.jpg

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    207 KB · Görüntüleme: 121
İkisinde de VDSL çıktı. Fakat benim anlamadığım binamda en alt katta Türk Telekom fiber internet yazan bir kutu var.
Muhtemelen bir T11/T21 kabine bağlısınız. O bahsettiğiniz kabin şunlardan birine benziyor mu?
5bacbf51440639131c4a4c8b8120ddbf.jpeg
7c6a486d7c6474873c228a6efd461699.jpeg
b14855e4eae364c648d42eec2f5d5c38.jpeg

Eğer bunlardan biriyse üzerlerinde fiber yazdığına bakmayın bunlar VDSL kabinleridir. Fiber kablo bu kabine kadar gelir, buradan dairelere bakır kablo dağıtılır. Buna fiber denmez bildiğimiz VDSL'dir. TT Kapsama Haritasında fibernet çıkmasının sebebi fiber kablonun bu kabine kadar gelmesidir. Ama tekrar ediyorum bu kabinlerin işlevi VDSL hizmeti dağıtmaktır. Şimdi vaktim dar, ileride VDSL ile fiberin ayrımını daha detaylı anlatırım.

Muhtemelen bir T11/T21 kabine bağlısınız. O bahsettiğiniz kabin şunlardan birine benziyor mu?
Eki Görüntüle 1473556Eki Görüntüle 1473557Eki Görüntüle 1473558

Eğer bunlardan biriyse üzerlerinde fiber yazdığına bakmayın bunlar VDSL kabinleridir. Fiber kablo bu kabine kadar gelir, buradan dairelere bakır kablo dağıtılır. Buna fiber denmez bildiğimiz VDSL'dir. TT kapsama haritasında fibernet çıkmasının sebebi fiber kablonun bu kabine kadar gelmesidir. Ama tekrar ediyorum bu kabinlerin işlevi VDSL hizmeti dağıtmaktır. Şimdi vaktim dar, ileride VDSL ile fiberin ayrımını daha detaylı anlatırım.

Son fotoğraftaki kabin var binada. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Son fotoğraftaki kabin var binada. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim.

Şimdi binanızdaki kabin neden fiber kabini değildir, açıklayalım.
Bu kabinin içerisinde DSLAM cihazı bulunur. Bu cihaz fiber kablodan gelen sinyali SFP modülü vasıtasıyla alıp bakır kabloya aktarır. Sonra da dairelere bakır kablo dağıtımı yapar. Bu bildiğimiz VDSL'dir. Sokaktaki kabinlerden (mesela T7, T9 gibi kabinlerden) tek farkı sokakta değil de binada bulunmasıdır.

Oysa fiber altyapıda böyle bir kabin kullanılmaz. Binanın uygun bir yerinde dağıtım kutusu bulunur. Ana hat fiber kablodan gelen sinyal, dağıtım kutusunun içerisindeki PLC dediğimiz prizma vasıtasıyla dağıtılır. Bu dağıtım kutusundan dairelere OBK ismindeki ince fiber kablolar dağıtılır. Bakınız kutuya soldan giren kalın turuncu kablo ana hat kablosu. Sağdan giren ince sarı kablolar ise OBK dediğim iç tesisat fiber kabloları.

IMG_20190614_075211_539.jpg

Fiber altyapıda daire içinde ise 2 cihaz bulunur. Sağdaki küçük cihaza ONT denir. Soldaki büyük olan ise halk ağzında fiber modem olarak geçer :

20220620_213154(0).jpg

Görüldüğü üzere OBK (ince sarı kablo) ONT cihazına giriyor. ONT'den çıkan CAT kablo ise (kalın sarı kablo) fiber modeme giriyor. Böylece fiber altyapıda hizmet alınmış oluyor.

Şimdi sizin durumunuza dönelim. Sizdeki modem VDSL modem. Her şeyden önce girişi WAN değil DSL. Dolayısıyla çift telli bakır kablo giriyor. Bu bile altyapının fiber olmadığını ispatlamak için yeterli bir durum. Fiber altyapıda kablo, modemin WAN girişine girer ve 8 tellidir.

TT çalışanları fiber der, hiper der, der oğlu der. Babanız onlara inandıysa bu mesajı gösterin ki adamların yalan söylediğini anlasın. Ha, anlayınca ne değişecek? Hiçbir şey değişmeyecek elbette. Sadece ortadaki yanlışı düzeltmiş olduk.

Böyle gözüküyor.

Arkadaşlar anladığım kadarıyla binada FTTB var. Yani aşağıda bir fiber (kutusu)
Mevcut fakat dairelere VDSL olarak geliyor. Bunu FTTH yapmanın bir yolu yok mudur?

Türk Telekom'a gidip binada fiber altyapı yazan bir kutunun olduğunu fakat fiber olmayıp, VDSL'in olduğunu söylersem bunu fiber e çevirebilirler mi acaba?

Gerçi yukarıda da bu kutuların VDSL dağıttığı belirtilmiş. Sanırım fiber işi olmayacak.

Dosya Ekleri

• 91E81BCD-268F-446E-8218-9B552592DB63.jpeg
    91E81BCD-268F-446E-8218-9B552592DB63.jpeg
    84,7 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:
Bakır kablolar 100 metreden sonra veri kayıplarına neden olur. Eğer bahsi geçen Tip 11 kabinlerden evinize gelen bakır hatta bir sorun yoksa ve o bakır hat CAT6 kablosu ise fiber internet alıyorsunuz hayırlı olsun.

Ancak genelde bina içlerine yapılmış bakır altyapılar sorunlu oluyor ve ister istemez internet yavaşlaması yaşanıyor. Evinizin önüne kurulan Tip 11 kabin sayesinde FTTB fiber internet kullanıyorsunuz. Yine de ülkenin çoğundan iyisiniz.

O Tip 11 kabin dediğimizin içerisinde VDSL kartları bulunmaktadır. O kartlardan VDSL çıkar ve modeminize gelir. Tahminim 100 mbps'ye kadar internet alabilirsiniz. Asıl işin güzel tarafı, Türk Telekom yetkilileriyle konuşup kendiniz gidip bir yerden fiber kablo alıp, o kabine fiberle bağlantı sağlamayı deneyebilirsiniz. Genelde 100 mbps üstü hıza ihtiyacı olan ama bina içerisinde fiber altyapısı bulunmayan kullanıcılar bu yolu tercih ediyor. Çünkü bina içerisindeki hat binayı yapan şirkete ait türk telekoma ait değil. O yüzden kendiniz fiber kablo çekmediğiniz sürece FTTH fiber internete sahip olamayacaksınız.

Modem için ise, modeminizin 5 GHz Wifi yayını yapabilen bir cihaz olmasını öneririm. Tabi telefonunuz ve bilgisayarınız 5 GHz Wifi alamıyorsa gerek yok.

Fiber internetin fiyatlarına ve ihtiyacınız olan internete bakmanızı öneririm. Çünkü fiyatlar normal değil

Böyle gözüküyor.

Arkadaşlar anladığım kadarıyla binada FTTB var. Yani aşağıda bir fiber (kutusu)
Mevcut fakat dairelere VDSL olarak geliyor. Bunu FTTH yapmanın bir yolu yok mudur?

Türk Telekom'a gidip binada fiber altyapı yazan bir kutunun olduğunu fakat fiber olmayıp, VDSL'in olduğunu söylersem bunu fiber e çevirebilirler mi acaba?

Gerçi yukarıda da bu kutuların VDSL dağıttığı belirtilmiş. Sanırım fiber işi olmayacak.
Dönüşüm talebinizi belirten bir dilekçe verebilirsiniz. Ama hazır kablo varken şunu bir FTTH'a dönüştürüverelim meselesi o kadar kolay değil. Çünkü sistemlerin çalışma prensipleri farklı. Biri aktif şebekeyi kullanır diğeri pasiftir yani elektriksiz çalışır. TT'ye gidip "binada böyle böyle bir kabin var bunu değiştirin" deseniz bile hiçbir şey anlamazlar çünkü onlar altyapı sorgulaması yaptığı zaman "zaten fiber var" diyecekler. Derdinizi anlatamazsınız. En etkili ve resmi yol dilekçedir. Benim VDSL'den fibere geçiş sürecini anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Bakır kablolar 100 metreden sonra veri kayıplarına neden olur. Eğer bahsi geçen Tip 11 kabinlerden evinize gelen bakır hatta bir sorun yoksa ve o bakır hat CAT6 kablosu ise fiber internet alıyorsunuz hayırlı olsun.

Ancak genelde bina içlerine yapılmış bakır altyapılar sorunlu oluyor ve ister istemez internet yavaşlaması yaşanıyor. Evinizin önüne kurulan Tip 11 kabin sayesinde FTTB fiber internet kullanıyorsunuz. Yine de ülkenin çoğundan iyisiniz.

O Tip 11 kabin dediğimizin içerisinde VDSL kartları bulunmaktadır. O kartlardan VDSL çıkar ve modeminize gelir. Tahminim 100 mbps'ye kadar internet alabilirsiniz. Asıl işin güzel tarafı, Türk Telekom yetkilileriyle konuşup kendiniz gidip bir yerden fiber kablo alıp, o kabine fiberle bağlantı sağlamayı deneyebilirsiniz. Genelde 100 mbps üstü hıza ihtiyacı olan ama bina içerisinde fiber altyapısı bulunmayan kullanıcılar bu yolu tercih ediyor. Çünkü bina içerisindeki hat binayı yapan şirkete ait türk telekoma ait değil. O yüzden kendiniz fiber kablo çekmediğiniz sürece FTTH fiber internete sahip olamayacaksınız.

Modem için ise, modeminizin 5 GHz Wifi yayını yapabilen bir cihaz olmasını öneririm. Tabi telefonunuz ve bilgisayarınız 5 GHz Wifi alamıyorsa gerek yok.

Fiber internetin fiyatlarına ve ihtiyacınız olan internete bakmanızı öneririm. Çünkü fiyatlar normal değil
Yanlış 1: T11 kabinden fiber hizmeti alınmaz, T11 VDSL kabinidir. Mesele CAT6 - CAT5 değil. Velev ki iç tesisat CAT6 değil ve arkadaşımız gitti CAT6 ile değiştirdi. Ne oldu, fiber mi oldu şimdi?

Sizin bahsettiğiniz sistem FTTB-Eth sistem. Yani fiber kablonun binaya kadar gelip dairelere CAT kabloların dağıtıldığı sistem. Bunun için MDU cihazı lazım. T11'de MDU değil DSLAM bulunur. DSLAM çift telli bakır kablo dağıtır, MDU ise 8 telli CAT kablo.

Bir DSLAM: (Daha doğrusu kabinin içi, üst taraftaki cihaz DSLAM)
dslm.jpg

Görüldüğü üzere sağ alt taraftaki regletlerden çift telli bakır kablo dağıtılıyor. Buraya CAT6 da çekilse yine sadece 2 tel kullanılacak çünkü xDSL modülünün yapısı bu. Zaten CAT kabloyu takacak bir port da yok.

CAT kablo dağıtılan MDU cihazları:

e5cf2b444a8aa4c3f1e981761debe676.jpg

Mavi renkli bir sürü CAT kablo var. Bunlar dairelere gidiyor.

4f6578f50a47217b1ad212e9c3974b9f.jpeg

Burada da gri renkli birkaç CAT kablo dairelere dağıtılıyor.

Mesajınızdaki bir diğer yanlış nokta: Kullanıcı kendisi fiber kablo çekse bile FTTH kullanamaz. Çünkü FTTH'da bir dağıtım kutusu bulunur. Oysa bu arkadaşımızın binasında dağıtım kutusu yok çünkü FTTH yok.

Dağıtım kutusunun içerisi:

20220101_082421.jpg

Sağ taraftaki mavi portlar dip dibe iken bir tanesi biraz daha altta ayrık duruyor. İşte kırmızı ile işaretlediğim o porta giren siyah kablo, ana hattan gelen sinyali taşıyan bir pigtail. (Pigtail dediğim şey fabrika çıkışlı olarak bir ucu konnektörlü diğer ucu boş olan fiber kablo.)
Bu pigtailin girdiği mavi port, yeşil ile işaretlediğim PLC'nin giriş portu.
Dip dibe duran diğer mavi portlar ise PLC'nin çıkış portları. O çıkış portlarına dairelerden gelen OBK'ların uçlarına füzyonlanmış (kaynatılmış) olan pigtailler girecek. Böylece daireye kadar optik sinyal iletilmiş olacak. Daire içerisinde ise ONT cihazında optik sinyal sonlanıp halk ağzında fiber modem olarak geçen (ama aslında teknik olarak modem olmayan) cihaza CAT kablo takılacak:

(Önceki mesajımda da göstermiştim ama yine göstereyim)

20220620_213154(0).jpg

Sağdaki küçük cihaz ONT. Açılımı optical network terminal. Türkçesi optik ağ terminali. Yani optik sinyalin sonlandığı cihaz.
Soldaki büyük olan ise teknik ismi Home Gateway (ev ağ geçidi) olan bir router.

Bu router neden modem değildir?
Çünkü modem kavramı modülasyon ve demodülasyon kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuştur. Yani ses sinyalini veriye, veriyi de ses sinyaline çevirme prensibiyle çalışır. Oysa fiber altyapıda ses sinyaliyle işimiz olmadığı için kullanılan cihaz da modem değildir ama halk ağzında böyle yer edinmiş.

Son olarak meraklısına birkaç link bırakayım da fiber işinin sanıldığı kadar kolay olmadığı, nasıl ince bir işçilik gerektiği anlaşılsın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

PLC: 1x32 | Mini Modül PLC Optik Bölücü | Fiber Optik Bölücüler

Pigtail: SC/UPC Pigtail | Single Mode G657.A2 | 0.9mm | Single Mod Fiber Optik Pigtail

Dağıtım Kutusu: Optik Fiber Dağıtım Kutusu OFDK | AYRINTI TEKNOLOJİLERİ İLETİŞİM SİSTEMLERİ ENERJİ MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

Dönüşüm talebinizi belirten bir dilekçe verebilirsiniz. Ama hazır kablo varken şunu bir FTTH'a dönüştürüverelim meselesi o kadar kolay değil. Çünkü sistemlerin çalışma prensipleri farklı. Biri aktif şebekeyi kullanır diğeri pasiftir yani elektriksiz çalışır. TT'ye gidip "binada böyle böyle bir kabin var bunu değiştirin" deseniz bile hiçbir şey anlamazlar çünkü onlar altyapı sorgulaması yaptığı zaman "zaten fiber var" diyecekler. Derdinizi anlatamazsınız. En etkili ve resmi yol dilekçedir. Benim VDSL'den fibere geçiş sürecini anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Yanlış 1: T11 kabinden fiber hizmeti alınmaz, T11 VDSL kabinidir. Mesele CAT6 - CAT5 değil. Velev ki iç tesisat CAT6 değil ve arkadaşımız gitti CAT6 ile değiştirdi. Ne oldu, fiber mi oldu şimdi?

Sizin bahsettiğiniz sistem FTTB-Eth sistem. Yani fiber kablonun binaya kadar gelip dairelere CAT kabloların dağıtıldığı sistem. Bunun için MDU cihazı lazım. T11'de MDU değil DSLAM bulunur. DSLAM çift telli bakır kablo dağıtır, MDU ise 8 telli CAT kablo.

Bir DSLAM: (Daha doğrusu kabinin içi, üst taraftaki cihaz DSLAM)
Eki Görüntüle 1473940
Görüldüğü üzere sağ alt taraftaki regletlerden çift telli bakır kablo dağıtılıyor. Buraya CAT6 da çekilse yine sadece 2 tel kullanılacak çünkü xDSL modülünün yapısı bu. Zaten CAT kabloyu takacak bir port da yok.

CAT kablo dağıtılan MDU cihazları:

Eki Görüntüle 1473941
Mavi renkli bir sürü CAT kablo var. Bunlar dairelere gidiyor.

Eki Görüntüle 1473942
Burada da gri renkli birkaç CAT kablo dairelere dağıtılıyor.

Mesajınızdaki bir diğer yanlış nokta: Kullanıcı kendisi fiber kablo çekse bile FTTH kullanamaz. Çünkü FTTH'da bir dağıtım kutusu bulunur. Oysa bu arkadaşımızın binasında dağıtım kutusu yok çünkü FTTH yok.

Dağıtım kutusunun içerisi:

Eki Görüntüle 1473947
Sağ taraftaki mavi portlar dip dibe iken bir tanesi biraz daha altta ayrık duruyor. İşte kırmızı ile işaretlediğim o porta giren siyah kablo, ana hattan gelen sinyali taşıyan bir pigtail. (Pigtail dediğim şey fabrika çıkışlı olarak bir ucu konnektörlü diğer ucu boş olan fiber kablo.)
Bu pigtailin girdiği mavi port, yeşil ile işaretlediğim PLC'nin giriş portu.
Dip dibe duran diğer mavi portlar ise PLC'nin çıkış portları. O çıkış portlarına dairelerden gelen OBK'ların uçlarına füzyonlanmış (kaynatılmış) olan pigtailler girecek. Böylece daireye kadar optik sinyal iletilmiş olacak. Daire içerisinde ise ONT cihazında optik sinyal sonlanıp halk ağzında fiber modem olarak geçen (ama aslında teknik olarak modem olmayan) cihaza CAT kablo takılacak:

(Önceki mesajımda da göstermiştim ama yine göstereyim)

Eki Görüntüle 1473956
Sağdaki küçük cihaz ONT. Açılımı optical network terminal. Türkçesi optik ağ terminali. Yani optik sinyalin sonlandığı cihaz.
Soldaki büyük olan ise teknik ismi Home Gateway (ev ağ geçidi) olan bir router.

Bu router neden modem değildir?
Çünkü modem kavramı modülasyon ve demodülasyon kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuştur. Yani ses sinyalini veriye, veriyi de ses sinyaline çevirme prensibiyle çalışır. Oysa fiber altyapıda ses sinyaliyle işimiz olmadığı için kullanılan cihaz da modem değildir ama halk ağzında böyle yer edinmiş.

Son olarak meraklısına birkaç link bırakayım da fiber işinin sanıldığı kadar kolay olmadığı, nasıl ince bir işçilik gerektiği anlaşılsın:

PLC: 1x32 | Mini Modül PLC Optik Bölücü | Fiber Optik Bölücüler

Pigtail: SC/UPC Pigtail | Single Mode G657.A2 | 0.9mm | Single Mod Fiber Optik Pigtail

Dağıtım Kutusu: Optik Fiber Dağıtım Kutusu OFDK | AYRINTI TEKNOLOJİLERİ İLETİŞİM SİSTEMLERİ ENERJİ MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
Yanlış 1 dediğiniz kısımda fiberden bahsettiğim FTTH olmadığını kendiniz de fark etmişsiniz. Buradaki sorunun eve kadar fiber kablo gelmezse buna fiber internet demeli miyiz? Ben binaya kadar fiber gelip ondan sonrasını çift uçlu bakır kabloyla VDSL portuna giren internete de fiber diyorum. Yanlış anlaşılmış olabilir haklısınız.

Her FTTB sisteminde VDSL kartlarına girmeden önce santralden gelen fiber kablo splitter yardımıyla bölünür. Splitterda boş port varsa fiber kabloyla daireye çekilebilir. CAT6 kablolu sistemin ETH sistem olduğunu bilmiyordum. Her türlü bakır kabloyu CAT6 CAT5 diye sınıflandırıyorlar diye düşünüyordum.

Geri kalan bilgilerde benim yanlış anladığımı düşünüp doğrusunu öğrenmem için bana ve bu konudakilere bilgi vermek istediğinizi düşünüyorum. Bunun için kendi adıma da teşekkür ederim. Ancak konunun benim söylediğim şeylerden uzaklaştığını düşünüyorum. Sonuç olarak sokaktan kendi evine fiber kablosu çekebilirsen Türk Telekom FTTH sağlar. Siz de gayet iyi biliyorsunuz ki aktif cihazları ortadan kaldırmak için çabalıyorlar.

Ayrıca fiberin bakıra göre kat kat basit olduğunu düşünüyorum. Makineye iki ucu koyuyorsun ayarlamasını bile makine yapıyor kaynağı hallediyor. Resimlerde de olan splitterlarda bir adet fiber kılını orana göre kopyalıyor. Ayrıca fiber çok daha ucuza mal oluyor. Yanlış anladığım bir şey varsa özelden tekrar konuşmak isterim.

Son düzenleme:
Yanlış 1 dediğiniz kısımda fiberden bahsettiğim FTTH olmadığını kendiniz de fark etmişsiniz. Buradaki sorunun eve kadar fiber kablo gelmezse buna fiber internet demeli miyiz? Ben binaya kadar fiber gelip ondan sonrasını çift uçlu bakır kabloyla VDSL portuna giren internete de fiber diyorum. Yanlış anlaşılmış olabilir haklısınız.

Her FTTB sisteminde VDSL kartlarına girmeden önce santralden gelen fiber kablo splitter yardımıyla bölünür. Splitterda boş port varsa fiber kabloyla daireye çekilebilir. CAT6 kablolu sistemin ETH sistem olduğunu bilmiyordum. Her türlü bakır kabloyu CAT6 CAT5 diye sınıflandırıyorlar diye düşünüyordum.

Geri kalan bilgilerde benim yanlış anladığımı düşünüp doğrusunu öğrenmem için bana ve bu konudakilere bilgi vermek istediğinizi düşünüyorum. Bunun için kendi adıma da teşekkür ederim. Ancak konunun benim söylediğim şeylerden uzaklaştığını düşünüyorum. Sonuç olarak sokaktan kendi evine fiber kablosu çekebilirsen Türk Telekom FTTH sağlar. Siz de gayet iyi biliyorsunuz ki aktif cihazları ortadan kaldırmak için çabalıyorlar.
Sokaktan kendi evime fiber kabloyu ben kafama göre çekemem. Bunun planı projesi vs var. Ha iç tesisatı istediğim gibi döşetirim o ayrı. Ama onun da projeyle bir alakası yok. Proje nasıl çizilmişse o şekilde altyapı kurulur.

Gerek diğer konudaki gerek bu konudaki tartışmalarımızın bir şeyi değiştireceğini düşünmüyorum. Kaldı ki ben elektrik elektronik mühendisi, network uzmanı, TT çalışanı vs de değilim. Sadece bu konulara merak duyan sıradan bir vatandaşım. Sizin bildiğiniz kendinize benim bildiğim kendime. Bunu daha fazla uzatmanın alemi yok. Ya siz yanlış biliyorsunuz (ki öyleyse çalıştığınız alan gereği zamanla doğrusunu öğrenirsiniz) ya da ben yanlış biliyorum. Ben yanlış biliyorsam zamanla doğrusunu öğrenebileceğimi sanmıyorum çünkü ben o alanda çalışmıyorum.

Arkadaşlar mesajları okumadan önce Türk Telekom'a gittim. Binada fiber internet yazılı bir kutu var ama fiber değil VDSL veriyor diye belirttim. Evde VDSL kullandığımı da belirttim. Fiberi eve alabiliyor muyuz dedim oradaki arkadaş hat sahibi gelip başvuru yaparsa ekip gelip kablosunu çekiyor dedi. Ayrıca hız kaybı için de arıza kaydı vb. dedi. Kısacası ben yine de yarın babamla telekoma gidip durumu anlatacağım gelişme olursa aktarırım.

Babam gitti telekoma. Hız kaybı için arıza kaydı oluşturdu. Fiber kablo için de binadaki daire sayısına göre kablo çekilecekmiş. Arayıp bilgilendireceğiz sizi demişler.

Arızanız onarıldı diye mesaj geldi fakat durum aynı. 75mbps pakette 40ı geçmiyor hızım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı