Çözüldü İnternet fiber mi, VDSL mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nertype00

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:13th Gen Intel(R) Core(TM) i7-13700K 3.40 GHz
RAM:2x16 GB 5600 MHz
64 bit işletim sistemi
Ekran Kartı:MSI RTX 4070 Gaming X Trio 12G 192 Bit 12 GB
Anakart:Asus Prime Z790M-Plus
Merhaba merak ettiğimden TurkNet'in altyapı sorgulamasına girdim adresimi girdim ve internetimi VDSL diyordu. Emin olamadım çünkü 2 sene önce fibere geçtik diye biliyordum. İçimde şüphe var acaba fiber mi VDSL mi anlayabilir misiniz? Netspeed'in testinde 100 Mbps ve santral uzaklığı 4 metre gösteriyor.

Screenshot_2023-01-29-12-09-20-512_com.android.chrome.jpg

Çözüm
Merhaba merak ettiğimden TurkNet'in altyapı sorgulamasına girdim adresimi girdim ve internetimi VDSL diyordu. Emin olamadım çünkü 2 sene önce fibere geçtik diye biliyordum. İçimde şüphe var acaba fiber mi VDSL mi anlayabilir misiniz? Netspeed'in testinde 100 Mbps ve santral uzaklığı 4 metre gösteriyor.

Eki Görüntüle 1649058
Saha dolabına 4 metre uzaklıkta olduğunuz için altyapınız VDSL hocam.
Bende Superonline var kablosu benim dairenin icindeydi o kabloya GPON cihazini taktılar FTTH mi benimki.

Evet.

VDSL olarak çıktı. FTTX-V2 boş port var gözüküyor ama yeşil değil.

Apartmanın içinde fiber kutusu varsa FTTB'dir. O kutudan bakır kabloyla VDSL'e çevrilip size gelir. O da fiberin bir çeşidi hocam. VDSL dediğiniz uzak mesafeden kabloyla gelir. Apartmanda kutu yoksa yüksek hız alamazsınız.

Sizin bağlantınız FTTB. VDSL2'de deniliyor. VDSL 100 Mbps desteklemez.

Son düzenleme:
Evet.

Apartmanın içinde fiber kutusu varsa FTTB'dir. O kutudan bakır kabloyla VDSL'e çevrilip size gelir. O da fiberin bir çeşidi hocam. VDSL dediğiniz uzak mesafeden kabloyla gelir. Apartmanda kutu yoksa yüksek hız alamazsınız.

Fibere nasıl geçiş yapabilirim peki.

Aslında hocam FTTB dediğimiz tür de kendi içerisinde ikiye ayrılır diyebiliriz. Birisi FTTB-DSL diğeri de FTTB-Eth.
Sizin bahsettiğiniz tür, FTTB-DSL dediğimiz tür. Bu sistemde fiber kablo binaya kadar gelir, binanın içerisinde Tip serisi bir kabin bulunur. Genelde T11 veya T21 kullanılır. Bu kabinlerin içerisinde DSLAM dediğimiz bir cihaz bulunur. Bu cihaz optik sinyali SFP modülü vasıtasıyla okur ve bakır kabloya aktarır. Dairelere de çift telli bakır kablo dağıtılır. Bu sistem bildiğimiz VDSL'dir. Yani altyapının VDSL olması için saha dolabının illa da binanın dışında sokakta bir yerde olması şart değil. Daireye giden çift telli bakır kablo, modemin DSL girişine takılır. Bu port çift telli kabloları kabul eder dolayısıyla RJ-11 standardındadır. Bu sistem AON (active optical network) şebekeye bağlıdır. Yani optik sinyalin uzun mesafeler kat edebilmesi için optik amplifikatörlerin kullanıldığı sistem. Birazdan bahsedeceğim FTTB-Eth ise tıpkı FTTH altyapılar gibi PON (passive optical network) şebekeye bağlıdır. Yani bu şebekede amplifikasyon işlemine ihtiyaç duyulmaz. Santraldeki OLT cihazından çıkan optik sinyal, sahada pasif (yani elektriksiz çalışan) bölücüler vasıtasıyla bölüne bölüne aboneye ulaşır. Her bir bölünmede teorik olarak ulaşılabilir hız düşer ama son kullanıcı için fark edilebilir değildir bu düşme oranı.

Şimdi yukarıda bahsettiğim FTTB-DSL sistemi birkaç görsel ile desteklemek istiyorum.
Bir T21 kabin:

T21 3.jpeg

Burada da bir T11 kabin görüyoruz:

T11B.jpeg

Bu da T11 kabinin içerisi:

T11 ÿçi.jpg

En üstte yer alan beyaz kısım fiber patch panel dediğimiz yer. Yani fiber kablodaki corelara ek yapılan kasetin yer aldığı bölüm. Onun bir altındaki siyah cihaz yukarıda DSLAM diye bahsettiğim cihaz. Bu DSLAM üzerinde kırmızı ile işaretlediğim bölge LC konnektörün girdiği SFP modülü. Sol altta yer alan beyaz kısım güç ünitesi. Sağ alttaki beyaz ve kırmızı şeyler ise bildiğimiz regletler.

Şimdi FTTB-Eth için de bir açıklama yapmak isterim. Bu sistemde de aynı şekilde fiber kablo binaya kadar gelir ancak bu kez binada DSLAM değil MDU cihazı bulunur. Bu cihaz da benzer mantıkla hareket ederek SFP modülü ile optik sinyali okuyup bakır kabloya aktarır. Ancak bu kez bakır kablo diye bahsettiğim kablo önceki gibi çift telli DSL kablosu değil CAT kablosudur. Biliyorsunuz CAT kablolarına ethernet kablosu da denir. Bu sebeple bu sistemden bahsedilirken FTTB kısaltmasının yanına Eth ifadesi de eklenir. Bu CAT kablolar dairelere dağıtılır. Daire içerisinde ise routerın WAN girişine girerler. Dikkat edin modem demedim router dedim. Çünkü modem kelimesi "modülasyon" ve "demodülasyon" kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kavramdır. Yani ses sinyalini veriye, veriyi de ses sinyaline çevirme prensibiyle çalışır. Oysa fiber altyapıda ses sinyaliyle işimiz olmadığı için dairede kullanılan cihaz da modem değil routerdır. Yani kablolu ve kablosuz dağıtım yapan bir cihaz.
WAN girişi 8 tellidir yani RJ-45 standardındadır.

Birkaç tane MDU fotoğrafı:

MDU.jpeg

MDU 2.jpg

MDU 3.jpeg

Bakınız hepsinde de bir sürü CAT kablo yer alıyor. Bu CAT kablolar dairelere dağıtılan kablolar.

Genel bilgiler verme amacıyla yazdım bu mesajı. Maksat benim gibi meraklı arkadaşlarımız bilgi sahibi olsun. Haydi iyi forumlar.

Fibere nasıl geçiş yapabilirim peki.
Hocam fibere geçiş yapabilmek için fiber talebinizi belirten bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz. Biz VDSL bulunan binamız için dilekçe hazırladık 2.5 ayda tüm işlemler halloldu. Yalnız bizdeki VDSL sizinki gibi 100 Mbps desteklemiyordu. 253 metre uzaklıktaki Tip-7 kabinden beslenen ve en fazla 61 Mbps destekleyen bir VDSL altyapımız vardı. Gerçi hâlâ var, fiber gelince iptal olmadı yani. Sizin altyapınız zaten 100 Mbps desteklediği için binanıza fiber altyapı kurmaya pek sıcak bakmayabilirler ama yine de şansınızı deneyin bence. Neticede kaybedecek bir şey yok.
Bu konuyu da her yerde paylaşıyorum ama burada da paylaşayım. Geçiş sürecimi anlattığım konuyu okuyabilirsiniz. Nasıl bir dilekçe hazırlamanız gerektiğini, sonrasında neler yapmanız gerektiğini bu konuda bulabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Ayrıca başka bir forumdaki bir arkadaş için fiber altyapımı özetleyen bir video çekmiştim kendimce. İç tesisat durumunu ve daha detaylı bilgileri de bu videoda bulabilirsiniz: 281.35 MB file on MEGA

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı