VDSL'e geçişte önce düşük hız ile başlamak mantıklı mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Netspeed ADSL kullanıcısıyım. Türk Telekom bulunduğum yere Tip 7 dolapları yerleştirdi. Önce 2021 sonlarında yukarı mahalleye yerleştirilmişti. Ocak 2022'de ise bulunduğum mahalleye yerleştirildi. Hem yukarı mahalledeki hem de bulunduğum mahalledeki dolaptan fan sesi geliyor. Hatta fan sesi gelen aralığa elimi yaklaştırdığımda fan elime hava bile üflüyordu. Yani 1-2 haftaya eski dolaptaki tüm hatlar yeni dolaba aktarılır diye tahmin ediyorum. Şimdi soruma geçiyorum.

22 Ocak 2022'de VDSL'e geçmeyi denemiştim fakat altyapı sorgulamada VDSL görünse bile altyapı çalışması henüz bitmediği için VDSL'de sinyal alamamıştım. 24 Ocak'ta ise tekrar ADSL'e dönmek zorunda kalmıştım. O yüzden de en erken 24 Şubat'ta tekrar VDSL'e geçiş yapabilirim.

Altyapı sorgulama sayfalarında hattım 75 Mbps'e kadar VDSL destekli görünüyor. Fakat 22 Ocak'ta Netspeed'i ilk aradığımda "75 Mbps paket alırsanız 80 Mbps tanımlanır ve kopma yaşayabilirsiniz, önce 35 Mbps ile test edin" diye cevap almıştım. Fakat modemimde otomatik SNR ayarlama sistemi mevcut (Keenetic Extra DSL kullanıyorum). Hatta SNR ayarını istediğim gibi değiştirebiliyorum. Zaten eskiden de 16 Mbps paket aldığım halde 11 Mbps hız alıyordum. Çünkü hattım 16 Mbps hızı kaldırmıyordu. Fakat 11 Mbps ile sorunsuz kullanıyordum.

Sizce VDSL'e geçişte önce 35 Mbps ile başlayarak test mi yapmalıyım yoksa direkt 75 Mbps'e mi geçmeliyim?

Taahhütlü ise tabii ki düşükten başlamalısın.
Taahhütsüz internet kullanıyorum. Netspeed taahhüt seçeneği sunmuyor zaten. Paket yükseltmesi yaptıktan sonra tekrar düşük pakete koşulsuz geçiş yapılabiliyor. Sadece en fazla ayda 1 kere yapılabiliyor. Onun dışında taahhüt olmadığı için yüksek paketten memnun kalmazsam düşük pakete geçerek sorunu çözebilirim.

Modemde SNR ayarı olduğu için yüksek seçmenizde sakınca olmaz diye düşünüyorum.
O halde 24 Şubat'ta doğrudan 75 Mbps pakete geçeceğim. 75 Mbps pakette 8 Mbps yükleme hızı var. Bu hız da 2-3 kişilik Minecraft sunucusu kurmak veya yayın yapmak gibi işler için yeterli.

Geri
Yukarı