Ve GTX 1080'nin Beklenen Türkiye Fiyatı !

Buraya kesinlikle katılmıyorum, ne kadar teknolojileri, silahları, bombaları olsun daima her savaşta savaşı asker bitirir bu kesinlikle yanlış bir düşünce.
Eğer dediğin gibi olsaydı Çin en güçlü devlet olurdu. Savaşlar kılıçla kalkanla yapılmıyor artık. Teknolojisi üstün olan kazanıyor. En basitinden bir nükleer başlıksız balistik füze bile binleri öldürüyor. Bunun dışında vergi konusuna katılıyorum SerhadTuran arkadaşımızda yanlış düşünüyor. Bugüne kadar bir sürü şey yapıldı ama çoğu desteklenmedi.

Eğer dediğin gibi olsaydı Çin en güçlü devlet olurdu. Savaşlar kılıçla kalkanla yapılmıyor artık. Teknolojisi üstün olan kazanıyor. En basitinden bir nükleer başlıksız balistik füze bile binleri öldürüyor.
Bölgeyi ayrıntılı olarak temizleyen ele geçiren asker oluyor, Çin konusuna da en iyi ordulardan birine sahip ve kaç yıllık bir uygarlık olduğunuda düşünürsek bizim gibi savaşmayı bilmesi gayet normal. Unutmamak gerek savaşta asla kazanan olmaz.

Bölgeyi ayrıntılı olarak temizlemen için ilk önce savaşacağın yeri ele geçirmen gerekir ve bunun içinde teknoloji lazım. Meskun mahal içindeki çatışmalarda çoğu ülkenin özel birlikleri var ve bunlar üst düzey eğitimli. Çin asker kökenli bir ülke olabilir ama güç bakımıdan ABD ile aynı güçte değiller. Zaten savaşta kazanan olmaz herkesin zararı olacaktır, en büyük zararı ise masumlar görecektir.

Eğer dediğin gibi olsaydı Çin en güçlü devlet olurdu. Savaşlar kılıçla kalkanla yapılmıyor artık. Teknolojisi üstün olan kazanıyor. En basitinden bir nükleer başlıksız balistik füze bile binleri öldürüyor. Bunun dışında vergi konusuna katılıyorum SerhadTuran arkadaşımızda yanlış düşünüyor. Bugüne kadar bir sürü şey yapıldı ama çoğu desteklenmedi.

Çin zaten önde gelen güçlü devletlerden biridir, bizler dış siyasette herkesin işine karışan Amerika olduğu için Amerika 'yı süper güç olarak kabul ediyoruz ancak bu Çinden daha güçlü veya güçsüz olduğunu göstermez. Kimse sadece kaba kas gücüyle savaş kazanmadı antik ve orta çağ savaşlarında dahi oklar, mancınık sistemleri ve orta çağda icat edilip kullanılan toplar savaşların seyirlerini değiştirirdi.

Diğer konuya gelecek olursak evet bugüne kadar bir sürü gelişimin önü kesildi, çünkü bizim yöneticiler kendi halkına darbe yapmaktan, içimizdeki ve dışımızdaki hainlerin bize çelme takmasından gelişime fırsat bırakılmadı, zaten vasat durumda olan eğitim afrika kabileleri seviyesine düşürüldü, ne eğitenler nede eğitilenler de pek bir gelişme olmadı.

Bugün bunlar yeni yeni düzeltiliyor imkanlar günden güne iyiye gidiyor, peki bu yeterli mi kesinlikle hayır eğitim, sağlık, sanayi, inşaat, gıda ve sair alanlarda son raddeye varmadan hiç bir şey yeterli değil.

Yanlış düşündüğüm şey ülkemin dışarıdan gelen bir üründen değerine göre vergi alması mı? Eğer bu ise her ülke ithal üründen CIF değerine göre vergi alır.

@Silinen üye Dostum paylaştığın haberin içeriğini keşke okusaydın ortada bir destek söz konusu değil, projeyi sergiye almaları bunu desteklemesi anlamını mı taşıyor? ilk verdiğin örnek bir yarışma ve kız öğrenci Türkiye 'de dereceye giremiyor bunun sebepleri tartışılır ancak diğer örnek bir sergidir destek ile ilgili bir durum yoktur.

Kardeşim yapma gözünü seveyim bunun bu sergiye girmesi doğal mı ?
Hadi girdi diğerinin desteklenmemesi ve o sene Kuran okuyan bardak mı ne kazanmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Ve bu sadece bir örnek daha kanseri dua ile yenmek , Kötü söz söyleten kavanoz bir milyon şey var böyle. Açın artık gözünüzü hiçbir şeyin iyiye gittiği yok. Biz Türkler sürekli gelişip çöken bir devletiz tarihimize bakarsak. Ve bana kalırsa siz şuan ülkeyi ne kadar gelişmiş görseniz de bana göre ülke Atamdan sonra batış dönemine geçmiştir. Şuan dış güçlerin köpeğiyiz.

Kimse Çin güçsüz demiyor ama ABD ile aynı klasmanda değiller diyorum. Nükleer başlıkların kullanılmadığı bir savaş olsa hiçbir devlet ABD ile boy ölçüşemez. Donanma, hava ve kara kuvveti olarak ABD çok güçlü. Özellikle Donanma ve hava kısmında çok ağır basıyor. Antik ve orta çağ savaşlarında o zamanın en iyi teknolojileri kullanıldığı için yeniyorlardı kendi ağzınla söylüyorsun o zamanlarda düşmanında mızrak vs. varken sende mancınık top felan vardı. Bir diğer konu zamanında geliştirilen ama zamanın hükumetleri tarafından destek verilmeyen projeler. Menderes'in Marshall yardımı almasıyla bu ülke silah sanayisinde gerilemeye başladı. 1995'lerde daha yeni kendi obüsümüzü Güney Kore'den yardım alarak yapmaya başladık ve 2004'te envantere girdi Fırtına obüsü. Bunun gibi örnekler çok. Bu ülke ne çekiyorsa din üzerinden sömüren siyasetçilerden çekiyor. Eskideki hastaneleri tüp kuyruklarını eleştiriyorlar günümüzde yine hastanelerde kuyruklar var. Burada ürünün dışarıdan gelip gelmemesi değil konu sen kendin üretemediğin bir şeye bu kadar fazla vergi alamazsın ha üretirsin dersin bende üretiyorum tamam vergiyi arttırırsın ama üretemediğin şey için bu kadar vergi alınmaz. Şuanda bile dış politikada yanlışlar yapıyoruz ve bunlar bizim için iyi değil. Tarım ülkesiyiz diyoruz tarımcılık yavaş yavaş yok oluyor, insanlar sürekli çalışmak zorunda yoksa aç kalacaklar. Bugün bir emekli hala çalışıyorsa bunu sorgulamamız gerekli.

@SerhadTuran

Evet çok mantıklısınız müthiş bir ekonomimiz var ki dolar 3 lira. Hangi sanayiden söz ediyorsunuz, hangi üretimden söz ediyorsunuz? Eh zaten sıfır üretim var demiyoruz bizde. Ama yeterli mi değil? Bende bir öğrenciyim. Ve saydıklarınızın aksine zıt ve başarılı bir öğrenciyim. Ancak yinede sizin öğrencilerinizi suçlamanıza katılmıyorum bu dışa bağımlılık konusunda.

Hocam en başında, eğitim sisteminin ağzına eden kim? Bunu sorgulamak gerekli. İkincisi, bilim üzerine eğitime ne kadar değer veriliyor ki bu ülkede? Şöyle kaliteli bir anadolu, fen lisesinde dahi doğru düzgün bir fen laboratuvarı bulamazsınız. Bütün eğitim teorik düzeyde tamamen. Ve artık okul öğretmeni kadrolarıda ciddi bir şekilde vasat. Zaten bu nedenle öğrenciler kendileri ekstra para verip dersanelere gitme ihtiyacı duyuyor. Onlarda keriz değil boşa para vermeye bayılmıyor.

Yani senin bu gurur duyduğun ülken öğrencilerine hangi imkanı sunmuşta sen genç beyinlere bu kadar çabucak "beyinsiz" muamelesi yapabiliyorsunki? Bunları söylemeden önce bir tartıp düşünmek lazım. Anca otel kalitesinde imam hatipler açılsın, ilahiyat okunsun. Bırakalım laboratuvarların duvarları dökülsün. Sonra öğrencilerimiz çok kötü olsun. Düzgün bir eğitim anca zaten üniversitelerde falan başlıyor ülkemizde. Oda anca ya isim yapmış özeller yada boğaziçi-odtü-itü ayarında devlet üniversiteleri. Oraya girenlerde zaten kendilerini geliştirince Türkiye'de durmuyor. Zaten neden dursun keriz mi? Bu ülke dağa taşa yatırım yapmaktan başka ne sunacak ona? Gitsin yabancı bir ülkeye daha çok değeri bilinir onun. En basitinden "Fizik" bölümünü ele alalım. En sevdiğim fen bölümü ve dersidir, yurtdışında Fizik okuyanlar çok saygın insanlardır büyük değer verilir. Türkiye'de fiziğe bakış açısını düşünelim; "aman napacan anca öğretmen olursun."

Zaten en başında bu mentalitede insanlara sahip ülkeden bir şey bekleyemezsin. Dışa bağımlı olduğumuzda büyük bir gerçektedir en büyük çıplaklığıyla karşımızdadır, devir teknoloji devri bunu unutmayın. Savaşlarda dahi kas gücünün, insan sayısının bir önemi kalmadı. Ama biz ne yapalım zorunlu askerlik olsun, asker yetiştirelim paso. Çünkü sayımız ne kadar fazla ise herhangi bir nükleer savaşta o kadar az etkileniriz değil mi? Peh. Zaten Türkiye'nin şu anda hangi ülkenin kuklası olduğunu gözü açık olan ve gözlem yapabilen herkes açık ve net bir biçimde görebiliyor. Bizde de insanlar kendilerini hala "7 cihanın imparatoru" falan sansınlar. Milliyetçilikmiş dünyanın en gereksiz düşüncelerinden biri. Kendini başka bir ırktan, başka bir insandan bu derece üstün görebiliyorsan zaten, sıkıntı vardır. Dünyadaki gelmiş geçmiş en başarılı ve en büyük milliyetçi Adolf Hitler'dir. Ve bu insanın nelere sebep olduğunu, sonuçlarınıda hepimiz gayet iyi biliyoruz. Koşullar böyleyken ülkene bu kadar körü körüne bağlanmak yanlıştır. Objektif bakamamaktır. Tarihten ders çıkarmamaktır.

(Ek Olarak: Bir önceki mesajımda milliyetçilik ile ilgili yazdıklarımın üstüne buna tek karşı koyan kişinin avatarında Osmanlı bayrağı olması beni gerçekten hiç şaşırtmadı, ama bir şey söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, farklı düşüncelere saygım var, kendiminkinede saygı duyulduğu süreçte.)

Neyse konu çok saptı. Özetle biz önce bir kendi ülkemizi geliştirelim de, sağın solun firmasına laf atarız, şu anda adamlar satışa koyuyor değil mi yalnızca? Ürün kimin onların? İstediği fiyata koymaya hakları var mı? Var. Size zorla alın demiyorlar. Peki ya siz ne diyorsunuz: "Ya böyle fiyat mı olur Allah onları kahretsin." tipi şeyler. Madem bu kadar beğenmiyorsun bu durumu kendin yapta görelim o kartı. Ha bakıyorumda yapamıyorsun o adamların kartlarından başka çaren yok o yüzden de bu durum sinirlerini bozuyor peki ya neden? "Çünkü sen dışa bağımlısın arkadaşım." Aslında tüm olay bu paragrafta anlatıldığı kadar basit. Bu durum AMD içinde aşağı yukarı böyledir. Aynı ayarda aynı performanstaki kartlarının fiyatlarını git bir karşılaştır, aşağı yukarı aynıdır çok bir fark yoktur. Hele bazı durumlarda aynı performanstaki ürünlerde yurtdışında AMD bile daha pahalı olabiliyor, olaya küreselde yaklaşmak lazım. Ha 3-5 ay sonra ne olacağını bilmem ama Nvidia şu anki durumda daha elite bir firma gerek yazılım olsun gerek sunduğu teknolojiler olsun buda bir gerçektir. Dolayısıyla söylediklerimin Nvidia fanboyluklada bir alakası yoktur.

Hocam işlemci konusuna girmeyelim o bambaşka bir konu, Nvidia ile alakası yok en başta. Tamam ekran kartları arası artılar ve eksiler tartışılır ancak Intel ile AMD'nin tartışılamayacağı su götürmez bir gerçektir. En azından Zen mimarili işlemcileri çıkana kadar böyle. Zen mimarili işlemcilerde de gerçi kimse kesin iyidir veya kötüdür yorumunu yapamaz bu saatte, çıkınca göreceğiz, o apayrı bir konu.

Senle aynı düşünceyi paylaşıyorum. Helal olsun. Bu arada kart pahalı. 3000 TL ama niye dert ediyorsunuz? 2000 TL olsa koşa koşa alacak mıydınız? :)
Şaka bir yana abartmışlar. 600 $ ile 800 $ arasında çok fark var. Bu kadar vergiye hakları yok. Gerçi bir makam arabası bir milyondan ucuz olmuyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı