Vefat eden kişiler nereye gidiyor?

Sen kendine hiçbir değer vermiyor musun hocam? Öyle ise yazmak istemeyecektim fakat yakınınızdan birisi ya da sevdiğiniz ölünce de üzülmezsiniz sanırım. Eğer bir anınızı hatırlattıysam affedersiniz.
Bunun üzülmekle ilgisi yok, kendine bir değer atfetmek ile o şekilde değer vermek aynı anlama gelmiyor. Birinde birini seviyorsun, bağlanıyorsun ve yokluğunu hissediyorsun. Ötekinde ise yaşıyorsam demek ki önemli bir rolüm var, bir şey beni buraya gönderdi ve amacı var diyorsun.

İşte bu ikincisinin olmasına en ufak bir ihtimal vermiyorum. Zamanında astronomi gözlemciliği yapmış, astronomi ve uzay mekaniklerini bilen, uzayın büyüklüğünü idrak eden biri olarak benim böyle bir yapının içinde en ufak bir önemim olamaz diyorum. Çok iyi bir aynalı teleskop ile uzayda o çıplak gözle simsiyah gördüğün yerlere baksan ne demek istediğimi anlarsın. Sırf bizim galaksimizde yüz milyarlarca yıldız sistemi var, bizim gibi olan 1 trilyona yakın "galaksi" ve onlarda da toplamda yüz milyarlarca X yüz milyarlarca yıldız sistemi var. Sadece bu gezegende hayat olmasının, beni bir şeyin özel bir amaçla buraya göndermiş olmasının en ufak bir ihtimali yok.

Son düzenleme:
Bunun üzülmekle ilgisi yok, kendine bir değer atfetmek ile o şekilde değer vermek aynı anlama gelmiyor. Birinde birini seviyorsun, bağlanıyorsun ve yokluğunu hissediyorsun. Ötekinde ise yaşıyorsam demek ki önemli bir rolüm var, bir şey beni buraya gönderdi ve amacı var diyorsun.

İşte bu ikincisinin olmasına en ufak bir ihtimal vermiyorum. Zamanında astronomi gözlemciliği yapmış, astronomi ve uzay mekaniklerini bilen, uzayın büyüklüğünü idrak eden biri olarak benim böyle bir yapının içinde en ufak bir önemim olamaz diyorum.
İkincisi insanlığın reddetmek için dinler, amaçlar bulduğu tek şey. Ama hakikatten kaçamayız ve hiçbir değerimiz yok evrende.

Ben bir müslümanım. İnancıma göre cennet ve cehennem kavramları var. Siz değilseniz, inandığınız görüşü paylaşabilirsiniz. Ben sizin çok bilmiş tavrınızın aksine görüşünüze saygı duyarım. :)

Ben de Müslümanım ama sanırım konuyu açanın aradığı cevap bu değil. Zaten bunları bilmeyen insan yok. Mesela ben espriyle beraber şunu söylemiştim:

Bir köye. Orada odunculuk gelişmiş.

Martyrs (2008) isimli filmde bir kadına işkence edip ölüm noktasına getirerek öbür taraf ve bu taraf arasında git gel yaptırıp öbür tarafta ne olduğunu görmesini sağlayıp anlattırmaya çalışıyorlar, izleyebilirsiniz :)

Geri
Yukarı