Ventolin astım ilacı ömür boyu mu kullanılacak?

318177

Hectopat
Selam dün bronşit olmuşum ve astım başlangıcı olabilir demişti doktor bir ilac verdi böyle fısfıs ağızdan alınıyor hava gibi bir şey basıyorum ağızdan ismi ventolinmiş ben şimdi futbol oynuyorum futbola dönmen zor dedi doktor bu ilacı ne kadar kullandıktan sonra tekrardan futbola spora dönebirilim sizce? Bu ilacı ömür boyu kullanmaktan çok korkuyorum :( daha önce kullanan var mı?

15 yıldır astımı olan biri olarak söyleyebilirim ki astımın tedavisi yoktur. Gençlik yaşlarında 13-15 yaşlarında iyice zayıflayabilir astım atakları bu yaşlardan sonra hiç olmayabilir veya devam edebilir. Ventolin denen ilac ani açıcı niteliktedir. Tedavi edici bir yanı yoktur. Astım krizlerinde bronşların genişleyip nefes alabilmeyi sağlanır. Ömür boyu çantanızda taşıyın.

Acilde çocuk doktoruna gittim bu ilaç iç açıcı demişti nefes alma sorunun bittiği zaman bırakırsın dedi.
18 yaşına geldiğin zaman Göğüs Hastalıkları bölümüne git görün. Bir de yerinde olsam acil durum olmadıkça kullanmam Ventolin. Ki zaten bu ilaçta acil durumlar için yani kendini alıştırma. Benzer olay başıma geldi yeni bir eve çıkmıştım kış aylarında bina boş olduğu için kaloriferler sürekli yanıyordu biraz da yeni binanın nemi etkiledi öksürük başladı acilde bronşit denildi defalarca farklı farklı ilaçlar verildi etki etmedi. Ardından özel bir hastanede Göğüs Hastalıkları bölümüne gittim Alerjik Astım olduğu söylendi bana da Ventolin vs verildi Fixdual adında bir ilaç var bunu ömür boyu (günde 1 kere) kullanmam gerektiğini söylediler fakat ben sadece 2-3 ay kullandım (2 günde bir) ardından allerjiyi tetikleyen unsurlar gidince kullanmayı bıraktım ve daha da hiç kullanma ihtiyacı oluşmadı. Ventolini ise hiç kullanmadım çünkü acil bir durum gelişmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı