Vergisiz Otomobil Fiyatları

Sence düşünüyor mudur? "Ulan şu arabayı aldık ama vergisiz olsaydı 1 milyon TL'ye alacaktık" diye?

Bunu anca bizim gibi gelir düzeyi ortalama belli olan, birileri tarafından sömürülen halk düşünür.
Vergileri olmadan BMW 5 gibi araçlara binmek yerine Opel Corsa'ya binmekten mutlu ol sen, bulmuşlar böylesini sömürülmek diyorsun. Kendin düşünmekten acizsin, 3 milyon TL'yi sadece arabaya ayırabilecek adama laf diyorsun...

Araba piyasasını hiç takip etmem. Bu değerler doğruysa vay halimize yav.
Daha düşük fiyatlı araçların da vergili ve vergisiz değerlerini paylaşır mısın?
En ucuz Volvo vergisiz :107,500 vergili : 191,800 TL
En pahalı Volvo vergisiz : 539,000 Vergili : 1.338,000 TL

En ucuz polo : Vergisiz :64,100 TL
:Vergili : 110,700 TL

Bazı arabaların motor hacminden dolayı vergisiz fiyatı düşük olmasına rağmen vergili fiyatı kendinden ucuz arabaları geçiyor.

Dosya Ekleri

• polo.PNG
    polo.PNG
    9,4 KB · Görüntüleme: 53
  • volvo.PNG
    volvo.PNG
    53 KB · Görüntüleme: 56
Sence düşünüyor mudur? "Ulan şu arabayı aldık ama vergisiz olsaydı 1 milyon TL'ye alacaktık" diye?

Bunu anca bizim gibi gelir düzeyi ortalama belli olan, birileri tarafından sömürülen halk düşünür.
Emin ol sizden çok daha fazla düşünecektir. Bu tür pahalı araçlar Tr'de şirket üstüne alınır, vergiden düşürmek için. Olmadı gider o az gördüğünüz iki milyonla ABD de ticaret yapıp vatandaşı olur, oradan bir milyona alır.

Vergiler motor hacmine göre değişiyor. Yine de düşük arabalarda bile hak etmeyecek şekilde vergi ödeniyor.

Daha iyi araçlarda gördüğünüz gibi 2-3 katı oranlar çıkabiliyor. Yazık. Üretici firmadan çok para kazanıyorlar. Hem de kılları kıpırdamadan.

Kul hakkı diye bir şey var ve bu da kul hakkının alasına giriyor. Hepsi tek tek burunlarından gele gele çıkar umarım.

Mercedes xxx'i alacak adam vergili de alır diyor bir de şahıs. Geçirilmeye alışmış millet, ne yaparsın.

Bir gün daha ülkeden soğuyacak bir sebep aklıma geldi.

1.0 Motor araçtan 46.000 TL vergi alan bir devletimiz var ve halen Almanya'nın bizi kıskandığını sanan bir kitle yaşıyor bu ülkede.

Gerçi halkın da suçu var aşırı derece vergi kaçırma oluyor. Devlette seni böyle alanlarda yakalıyor işte. Dolaysız vergiyi kaçırırsan devlet dolaylı vergilere yüklenir.
Vergi yükü çok ağır diye vatandaş da vergi kaçırma yoluna gidiyor. Bu kısır döngü böyle devam ediyor.
Çok klişe olacak ama bunun tek bir çözümü var eğitim ve vatandaşlık bilinci. Herkes vergisini ödese dolaylı vergiler düşecek. Bu ülkede diş hekimi asgari ücretliden az vergi ödüyor ama araba alırken devlet bunun acısını çıkarıyor.
Olan dürüst vatandaşa oluyor.

Benim amerikan araçları gibi 5, 10, 20,50 bin gibi fiyatlara araba satışı düşüncem bu vergileri görünce yok oldu gitti. Eski ya da ikinci araçları değil de güncel araçları bu dediğim fiyatlara görebilsek keşke.

Yanlış anlaşıldım sanırım. Benim demek istediğim keşke vergisiz fiyatlarına alabilsek bu araçları veya bu kadar katı vergiyle alınmasa.

Ama günümüzde bu vergili fiyatlarını verip alabilenlerin, vergisiz fiyatlarını düşündüğünü sanmıyorum demek istedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı