Verimli ders çalışmak nedir?

Hayır yukarıda biri yazmış ya ilk okuldan itibaren azar azar düzenli çalışanlar verimli çalışıyormuş.

Bende diyorum ki bir insan sıkı çalışmayla da bu verimi 1 yılda yakalayamazmı.

Neden öğrenemesin hocam? Siz öğrenemediniz diye mi?
YKS öğrencisiyim. Sene başında temelim iyi değildi. Özel ders aldım. Neredeyse 1.5 - 2 ay işlem yeteneği çalıştım. Daha ilk denemelerden farkı gördüm. Bugün işlem temelim müthiş olmasına rağmen matematikte özellikle AYT matematikte yine problem çıkartıyor.

Ne sanıyorsunuz acaba yanlış işlem yaparak fonksiyon çözmeyi mi? Ya da çarpanlara ayırma bilmeden polinom yapmayı mı? Bana burda atar yapmanıza gerek yok, oturun çalışın deneyin oluyor mu diye ben ne bileyim senin kapasiteni? Sen nereden biliyorsun benim yapıp yapamadığımı?

YKS öğrencisiyim. Sene başında temelim iyi değildi. Özel ders aldım. Neredeyse 1.5 - 2 ay işlem yeteneği çalıştım. Daha ilk denemelerden farkı gördüm. Bugün işlem temelim müthiş olmasına rağmen matematikte özellikle AYT matematikte yine problem çıkartıyor. Ne sanıyorsunuz acaba yanlış işlem yaparak fonksiyon çözmeyi mi? Ya da çarpanlara ayırma bilmeden polinom yapmayı mı? Bana burada atar yapmanıza gerek yok, oturun çalışın deneyin oluyor mu diye ben ne bileyim senin kapasiteni? Sen nereden biliyorsun benim yapıp yapamadığı mı?

Bu sürede ne kadar çalıştınız.(yani demek istediğim son zamanda yırtınmak değil işte hocam)-Phantom hocam size yazmadım bunu yani genel.

Eğitim sistemine bakılınca sizi zorla ders çalıştırıyorlar zaten büyüdükçe dersler, konular, sınavlar ve gerçek sınavlar (LGS, YKS)

İlkokuldaki çocuk neye çalışacak hocam toplama çıkarmaya mı sadece ödevlerini yapması yeterli ekstra bir çalışmaya gerek yok.

Sana katılıyorum hocam. Bazıları sanki ilkokul ortaokul seviyesinden beri hep çok başarılı bir insan değilse, ileridede yüksek hedef zaten kazanamaz gözüyle bakıyor. Lisede bile çalışmamış bir insanın ben kazanabileceğine inanıyorum. Nedense çok imkansız gözüyle bakılıyor buna sinir oluyorum.

Bu sürede ne kadar çalıştınız.(yani demek istediğim son zamanda yırtınmak değil işte hocam)
Sistemli ve düzenli hiç çalışmadım. Okuldaki dersleri takip etmek sözel dersler için (Edebiyat - Sosyal) yeterli olsa da matematik için bir etkisi olmadı. Özel ders almama rağmen bile etkisi olmadı çünkü bazı eşitsizlikler vb. konulardaki eksiklerim devamının gelmesini engelliyor.

Sana katılıyorum hocam. Bazıları sanki ilkokul ortaokul seviyesinden beri hep çok başarılı bir insan değilse, ileridede yüksek hedef zaten kazanamaz gözüyle bakıyor. Lisede bile çalışmamış bir insanın ben kazanabileceğine inanıyorum. Nedense çok imkansız gözüyle bakılıyor buna sinir oluyorum.
Kaçıncı sınıfsınız bilmiyorum ama eğer kendiniz sadece lisede oturup derece falan yapmadıysanız bu yorumu yapamazsınız. İşler hiç öyle beklediğiniz gibi ilerlemiyor. Sene boyunca eşek gibi çalışan yüz binlerce insan keyfinden mi mezuna bırakıyor?

YKS öğrencisiyim. Sene başında temelim iyi değildi. Özel ders aldım. Neredeyse 1.5 - 2 ay işlem yeteneği çalıştım. Daha ilk denemelerden farkı gördüm. Bugün işlem temelim müthiş olmasına rağmen matematikte özellikle AYT matematikte yine problem çıkartıyor.

Ne sanıyorsunuz acaba yanlış işlem yaparak fonksiyon çözmeyi mi? Ya da çarpanlara ayırma bilmeden polinom yapmayı mı? Bana burada atar yapmanıza gerek yok, oturun çalışın deneyin oluyor mu diye ben ne bileyim senin kapasiteni? Sen nereden biliyorsun benim yapıp yapamadığı mı?

Kazanabilir ama temeli yoksa ileri konuları öğrenemez.

Hocam sen kendin demedin mi temeli olmayan biri ileriki konuları öğrenemez diye bende sen öğrenememişsen başkasıdamı öğrenemeyecek diyorum. Herkesin kapsitesi dediğin gibi farklı bu temel konusu nedir herkes temel lazım falan diyorda. Temeli olmayan biri için imkansız gibi konuştunda

Sistemli ve düzenli hiç çalışmadım. Okuldaki dersleri takip etmek sözel dersler için (edebiyat - sosyal) yeterli olsa da matematik için bir etkisi olmadı. Özel ders almama rağmen bile etkisi olmadı çünkü bazı eşitsizlikler vb. konulardaki eksiklerim devamının gelmesini engelliyor.

Kaçıncı sınıfsınız bilmiyorum ama eğer kendiniz sadece lisede oturup derece falan yapmadıysanız bu yorumu yapamazsınız. İşler hiç öyle beklediğiniz gibi ilerlemiyor. Sene boyunca eşek gibi çalışan yüz binlerce insan keyfinden mi mezuna bırakıyor?

Peki madem o kadar çalışılması gerektiğini kabul ediyorsun o zaman neden az az ama sürekli çalışmak lazım dedin hocam?

Hocam sen kendin demedin mi temeli olmayan biri ileriki konuları öğrenemez diye bende sen öğrenememişsen başkasıdamı öğrenemeyecek diyorum. Herkesin kapsitesi dediğin gibi farklı bu temel konusu nedir herkes temel lazım falan diyorda. Temeli olmayan biri için imkansız gibi konuştunda
Acilen paragraf çözmeye başlamanız lazım. Belli ki okumada anlama zorluğunuz var. Temeli olmayan birinin logaritma öğrenmesi mümkün mü? Türev çözme imkanı var mı? Ama temelinizi hallederseniz öğrenirsiniz. 1 yıl da zor.

Peki madem o kadar çalışılması gerektiğini kabul ediyorsun o zaman neden az az ama sürekli çalışmak lazım dedin hocam?
Az az ama sürekli çalışmanız gereken süreç ilkokuldan beri çalışmanız gereken süreç. YKS sürecinde az çalışarak bir şey yapamazsınız.

Tek oturuşta çalışmak değil, sene sonunda sadece bir aya sıkıştırmak değil. Her konuyu vaktinde tekrar etmek, soru çözmek. Düzenli bir şekilde çalışmak. Bu arkadaşların ilk okuldan demesine bakmayın.

Geri
Yukarı