VG259QM Gizli OverDrive ve 10Bit Yapma Ayarı

10 bit 240Hz için yapmanızı tavsiye etmem zaten monitörun kendisi 144Hz 10 bit destekliyor 10 bit kullanmak isteyenler 144Hz geçip kullanabilir ben edit vs yaparken 144Hz geçip yapıyorum 10 bit kullanarak.

10 bit 240Hz için yapmanızı tavsiye etmem zaten monitörun kendisi 144Hz 10 bit destekliyor 10 bit kullanmak isteyenler 144Hz geçip kullanabilir ben edit vs yaparken 144Hz geçip yapıyorum 10 bit kullanarak.
Montajlarda 10bit işe yaramaz, bunu görüntüleyen kişiler ve senin kullandığın videolar/görseller 8bit olduğundan dolayı işine gelmez.

Konu için bu efsanenin ne kadsr balon olduğu anlaşılıyor. 8bit panelde biter, 10bit'e yükseltmek imkansız.

Montajlarda 10bit işe yaramaz, bunu görüntüleyen kişiler ve senin kullandığın videolar/görseller 8bit olduğundan dolayı işine gelmez.

Konu için bu efsanenin ne kadsr balon olduğu anlaşılıyor. 8bit panelde biter, 10Bit'e yükseltmek imkansız.

Bu monitör zaten bildiğim kadarıyla 237 Hz altında 10 bit sağlıyor geliştirici menüsünden bunu 240Hz için ayarlayabiliyorsunuz ama bilmediğim şey garanti dışı mı oluyor bu yüzden tavsiye etmiyorum zaten.

ASUS TUF Gaming VG259qm 280Hz monitör kullanan arkadaşlar bilir en fazla 100 OverDrive yapılabiliyor ama gizli bir developer menüsü açılarak bunu limitin üstüne yani 120'ye çıkartabiliyorsunuz.
Ayrıca 240Hz'de 10 bit olarak kullanma şansınız da var. İlk olarak OverDrive'ı göstereyim.

Eki Görüntüle 738749

Arkadaşlar işlem basit, Joystick'e basılı tutarken güç düğmesine basıyorsunuz ekran kapandığında tekrar joystickin üstüne basıyorsunuz sonra elinizi güç düğmesinden çekiyorsunuz. Sonra ekran geldiğinde menüyü açtığınızda sol üstte gelecektir. Orada menünün sol üstünde F olacak onun üstüne gelip açıyorsunuz. Ve şöyle bir menü geliyor. Burada od strong Weak'a geliyorsunuz, sonra sağa geçip On'un üzerine gelip off yapıp tekrar on yapıyorsunuz ve bu sayede OverDrive'ı 120'de kullanabiliyorsunuz.

Eki Görüntüle 738753

____________.

10bit trickine gelelim. Bunda İngilizce detayları çevirmekte biraz zorlandığım için direkt olarak İngilizce olarak paylaşacağım bu sayede daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

1)open cru.
2a)F you are currently running your monitör at 240Hz Click on your detailed resolution and set the timings to automatic - LCD reduced.
2b)ıf you are currently running your monitör at 280Hz you have to Click on extension blocks, Click on the 239.xxx detailed resolution and set it to LCD reduced.
You cannot run 10bit at 280Hz but you can Switch Windows Refresh Rate to 240Hz (without the need to disable overclocking in the OSD) to automatically Switch from 280Hz 8 bit to 240Hz 10 bit.
3) reboot or run restart/restart64 which are contained in the cru pack.

Bu sayede 240Hz'de 10bit olarak kullanabiliyorsunuz. 10bit X265 içeriklere merhaba diyebilirsiniz.

* AMD ekran kartı kullanan arkadaşlar Radeon Software -> display-> color Depth'dan 10bit olduğunu doğrulaması gerekiyor.

Alıntıdır, ben OverDrive'ı bizzat kendim denedim ve oldu. Diğerini henüz denemedim.

Hocam merhaba bende de aynı monitör mevcut.
Monitörde birçok özellik bulunmakta. Bu özelliklerin ne işe yaradığı hakkında uzunca bir araştırma yaptım fakat tam olarak bir sonuca varamadım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben FPS ve rekabetçi oyunlar oynuyorum. O yüzden yüksek Hz değerinde en az tepkime süresi /input lag / ms değerlerinde oynamak istiyorum.
Özelliklerde; ELMB, Adaptive Sync ve OverDrive seçenekleri var. Onun dışında VID pixell, asrc gibi özelliklerde mevcut. Benim sorum şu ki, OverDrive mı açık olmalı yoksa ELMB mi ya da ELMB Adaptive Sync mi? Eğer OverDrive açık olacaksa değeri kaç olmalı? Bu arada ASUS ROG STRIX RTX 3070 Ti GPU R9 5900X CPU ile birlikte kullanıyorum. PUBG gibi FPS ve rekabetçi oyunlarda hem 240/280 Hz hissini yaşamak hem de gecikme oranını olabildiğince en alta çekmek istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Monitörde birçok özellik bulunmakta. Bu özelliklerin ne işe yaradığı hakkında uzunca bir araştırma yaptım fakat tam olarak bir sonuca varamadım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben FPS ve rekabetçi oyunlar oynuyorum. O yüzden yüksek Hz değerinde en az tepkime süresi /input lag / ms değerlerinde oynamak istiyorum.
Özelliklerde; ELMB, Adaptive Sync ve OverDrive seçenekleri var. Onun dışında VID pixell, asrc gibi özelliklerde mevcut. Benim sorum şu ki, OverDrive mı açık olmalı yoksa ELMB mi ya da ELMB Adaptive Sync mi? Eğer OverDrive açık olacaksa değeri kaç olmalı? Bu arada ASUS ROG STRIX RTX 3070 Ti GPU R9 5900X CPU ile birlikte kullanıyorum. PUBG gibi FPS ve rekabetçi oyunlarda hem 240/280 Hz hissini yaşamak hem de gecikme oranını olabildiğince en alta çekmek istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.
Aynı monitöre bende sahibim ve sizin gibi soruları bende soruyorum. Ne yaptığınızı paylaşabilir misiniz?

Hocam ayrıntılı ve kısaca anlatmam gerekirse.
Asrc: ASUS Smart contrast ratio (akıllı kontrast oranı) teknolojisi, monitörde görüntülenen içeriğe göre monitörün dinamik kontrast oranını 100.000.000:1'e kadar çıkararak parlaklığı artırabilir.

OverDrive: OverDrive teknolojisi, monitörlerde bulunan ve görüntü geçiş hızını artırarak hareket bulanıklığını azaltan önemli bir özelliktir. Bu teknoloji, özellikle yüksek hızda hareket eden grafiklere sahip oyunlarda kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştirebilir.- kısaca ise ghosting gecikme overshoot değerlerini bu ayar sayesinde oynayarak ayarlayabiliyorsunuz.

VID pixel: Direk keskinleştirme diyebilirim monitörün kendisi keskinlik efekti ekliyor diyebiliriz.

Adaptive Sync: İse NVIDIA için G-Sync AMD için FreeSync diye geçiyor yırtılmaları önlüyor internete NVIDIA G-Sync yazarak videolara bakarak daha çok bilgi edinebilirsiniz.

ELMB: çok düşük hareket bulanıklığı ASUS'a özgü çok düşük hareket bulanıklığı teknolojisine (ELMB) sahip. Bu teknoloji sayesinde elde edilen 1 ms MPRT ile hareket bulanıklığı ortadan kalkar ve hareket halindeki nesneler daha net görünür. Böylece oyunlar daha akıcı ve hızlı bir şekilde oynanabilir. Kısaca gecikme değerlerinizi düşürüyor ama çok gerek olduğunu düşünmüyorum 1-2ms için değmez çünkü parlaklık renk ayarları yapamıyorsunuz ve bence bu çok kötü oluyor.

Size vereceğim tavsiye 240Hz için 60-80 kullanabilirsiniz açıkçası bu tamamen tercih ama 60 ayarında overshoot olmuyor 80-100-120 değerlerinde artık gecikme çok düştüğü için overshoot oluşabiliyor 280Hz içinde 80-120 OverDrive seçeneği kullanabilirsiniz 120 seçeneği gizli menüden aktifleştiriliyor ama diyorsanız ki ben gizli menü falan uğraşmak istemiyorum direk 80 ayarlayabilirsiniz onun dışında 120Hz için 40 - 60Hz için 20 OverDrive kullanın.

Geri
Yukarı