VGA-HDMI dönüştürücü Laptop VGA'dan Ses Alınabilir mi?

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Elimde sadece VGA çıkışı olan Toshiba Satellite C660-1LV model bir notebook var ve ben bu notebook'u, hem VGA hem HDMI girişi olan plazma televizyonuma bağlayıp görüntü+ses alacağım şekilde film vs için kullanmak istiyorum. Önce notebook'u direkt iki ucu da VGA olan kablo ile TV'ye bağlayıp görüntü aldım ancak VGA kablo ses taşımadığı için TV'den ses alamadım, sadece notebook'dan aldım. Ben de acaba VGA to HDMI dönüştürücü alıp VGA tarafını notebook'a, HDMI tarafını da TV'ye takıp TV'den ses'de alabilir miyim diye düşündüm?

Bu dönüştürücü aparatın bulunduğu, bana en yakın tekno market olan vatan computer'ı arayıp yetkili arkadaşa konuyu anlatıp notebook'a TV'ye, VGA to HDMI dönüştürücü ile bağlasam TV'den ses de alabilir miyim diye sordum ve aldığım cevap Notebook'da sadece HDMI çıkışı olsaydı da, TV'de sadece VGA çıkışı olsaydı VGA to HDMI dönüştürücü ile TV'ye ses aktarabilirdin ancak notebook'da sadece VGA çıkışı olduğu için dönüştürücü de alsan ses TV'ye ses aktaramazsın oldu. Sizce bu doğru mu? Yani doğru ise, bu dönüştürücüler ne işe yarıyor o halde?

Kısaca, VGA to HDMI dönüştürücü ile Notebook'un VGA çıkışını, Plazma TV'deki HDMI girişine bağlayıp TV'den, görüntünün yanında ses de almam mümkün mü? Zira bildiğim kadarı ile VGA analog görüntü sinyali taşıyor, DVI sayısal görüntü sinyali taşıyor, HDMI ise sayısal hem görüntü hem ses sinyali taşıyor.

Ayrıca diyelim ki sadece VGA to HDMI kablosu ile ses elde edemedim. Peki aşağıdaki, ses girişi de olan VGA to HDMI dönüştürücü aparatı alsam, notebook'un hoparlör çıkışını aux kablo ile de bu dönüştürücünün ses girişine taksam öyle plazmaya bağlayıp ses elde edebilir miyim?

SL-HVS12 HDMI TO VGA+AUDİO ÇEVİRİCİ - Vatan Bilgisayar

Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
VGA to HDMI ile ses alamazsın. Zira VGA analog ve ses taşımaz. Ses çıkışını o aparat ile taşıyabilmen gerek.

VGA to HDMI ile ses alamazsın. Zira VGA analog ve ses taşımaz. Ses çıkışını o aparat ile taşıyabilmen gerek.

Cevap için teşekkürler hocam. Bende öyle düşündüm. Şu anda notebook'u iki ucuda VGA olan kablo ile plazmaya bağlayıp görüntü aldım;

1.jpg

Peki notebook'un mikrofon ucundan plazmanın girişlerine bir aux kablosu bağlasam, plazmaya ses aktarabilir miyim?

4.jpg

Zira plazmanın arkasında bu girişler mevcut;

Yan taraf;

2.jpg

Arka taraf;

3.jpg

Bir ucu notebook'un hoparlör çıkışına giren bir aux kablosu, diğer ucu da (2 yada 3 çıkışlı olur sanırım) TV'nin ya yanındaki yada altında ki girişlere uyan bir kablo ile sesi plazmaya aktarabilir miyim?

Misal şöyle bir kablo;

aa.jpg

Dosya Ekleri

• hh.jpg
    hh.jpg
    75,1 KB · Görüntüleme: 615
Yapılabilmesi gerek. R ve L'ye takılacak.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı