Victor P503K - PCH Diyot Isınma Sorunu

assassinchn47

Hectopat
Merhaba, Victor P503k (Clevo P150SM-A Barebone kasa) laptopa sahibim. Soğutma sistemi gayet iyi, çift fanlı, işlemci ve ekran kartı için fanları ve termal soğutma boruları var, kasada kalın ,tipik bir oyuncu laptopu. Yeni alındı, masaüstü kullanımda işlemci 45 derece civarlarında oluyor, ekran kartı ise 50 derece civarlarında, harddisk ise 42-48 derece arasında, ancak PCH Diyot nedense 82-84 derece arasında oluyor. 45-50 dk ultrada oyun oynandığında işlemci 72 derece, ekran kartı 75 derece oluyor ve PCH diyot ise 100-102 dereceye kadar çıkıyor.

İnternette araştırdım PCH denen şey Platform Controller Hub 'muş. Eski nesil kuzey ve güney köprülerinin yaptığı işi yapıyormuş, ancak işlemci ve rami denetleyen merkez işlemciye gömülmüş artık yani bu sistem daha çok güney köprüsünün yaptığı gibi sata, usb, ethernet kartı vs gibi şeyleri denetliyormuş, yüksek sıcaklıklara çıkmasınında riskli olduğunu söyliyenler var. 80 dereye kadar normal, 80-90 derece arası anormal ve iyi değil, 90 derece üstününse riskli olduğu söyleniyor. Teknoloji mağazasından başka bilgisayarların PCH diyot değerlerine baktım, masaüstünde iken hep 45-40 derece arasındaydı, genelde işlemci ile aynı sıcaklıklardaydı, benimkinde ise PCH diyot, işlemci sıcaklığının nerdeyse 2 katı.

Sizce teknik servise götürmem gerekir mi ? Teknik servisteyken 1-2 hafta laptopsuz da kalmak istemiyorum.
Bilgisayarda oyun açtığımda kasanın altını elliyorum, fazla ısıda yok hiçbir yerde. 102 derece olsa laptopun bir noktasının çok fazla ısınması gerekir normalde ama kasanın hiçbir yeri çok ısınmıyor.
Sizce bu sıcaklıklarda çalışmasının sakıncası var mıdır ?
nA6j1M.jpg

Sistemim şöyle;
Clevo p150sm-a barebone
i7 4700mq cpu
6 gb gtx 970m gpu
4 gb ddr3 ram
500 gb hdd
Win 8.1 pro 64 bit os

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka programla sıcaklığı ölçmeyi denediniz mi ? Victor teknik servisini arayıp bir danışın bence. Bende de p703 var. Yardımcı oluyorlar bu tip konularda. Eğer sorun belliyse ki sizin durumunuzda belli çok kısa süre içerisinde değiştirip geri yollayabilirler. Öyle diğer firmalar 20 diye gün bekletme diye birşey yok. En azından benim için olmadı :)

Laptoplar zaten sıcak çalışır, yatağın üzerinde felan kullanıyor isen alttaki hava kanalları da kapanıyor ve iyice ısınıyor. PCH Diyot ile belirtilen kuzey köprüsüdür ve köprüler diğer parçalardan çok daha sıcak çalışır ancak 102° biraz fazla gibi. Laptop soğutucusu almanızı tavsiye ederim, alırken de 20TL'lik bir soğutucu almayın tabi, sonuçta o bilgisayar ısıdan dolayı bozulsa daha fazla servis ücreti vereceksiniz. 100TL civarında gayet kaliteli soğutucular var, onlardan almanız sizin yararınıza olacaktır, iyi sosyaller. (y)

Başka programla sıcaklığı ölçmeyi denediniz mi ? Victor teknik servisini arayıp bir danışın bence. Bende de p703 var. Yardımcı oluyorlar bu tip konularda. Eğer sorun belliyse ki sizin durumunuzda belli çok kısa süre içerisinde değiştirip geri yollayabilirler. Öyle diğer firmalar 20 diye gün bekletme diye birşey yok. En azından benim için olmadı :)

Hocam 2 programla ölçtüm diğer programlar pch diyotu ölçmüyorlar, sizde aida64 ile pch sıcaklığına bakabilirmisiniz, en az 2 saat kullanım sonrası masaüstünde ikenki sıcaklığına ,birde imkan olup oyun oynarsanız oyunu kapatır kapatmaz ordaki pch sıcaklığına bakabilirmisiniz, çünkü victorun kendi showroomunda teşhir ürününe baktım ordaki p703k iş istasyonu modeliydi onda da diğer laptoplara göre 20 derece daha fazlaydı pch sıcaklığı, birde bir arkadaş daha p703 kullanıyor o arkadaşta da masaüstü kullanımda 80 derece gösteriyormuş pch diyotu .

Aida 64 trial süresi bitmiş. Hwinfo ile denedim de göstermiyor o da sıcaklığı. Başka bir program var mı ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı