Rehber Victus 15-16 144Hz %45 NTSC ekranlar için renk optimizasyonu

yunusemre.yl

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Denizli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Victus 16
i5 13500H
16GB Ram
RTX 4050(120W)
512GB SSD
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi
Herkese merhaba. Victus 16 sahibi olarak ekran panelinin hiçbir ayar yapılmadan ne kadar rahatsız edici olduğunu biliyoruz. Ancak belirli ayarlar ile bu durumu iyileştirebiliyoruz. Öncelikle bu rehber 144Hz %45 NTSC ekrana sahip Intel işlemcili cihazlar için. Ayrıca MUX aktif iken NVIDIA Control panelden yaptığımız ayarlar tüm cihazlar için geçerli.
Intel HD Graphics Control Center'i açıp ekran>renk sekmesine giriş yapıp aşağıdaki gibi düzenliyoruz:

Rehber Renk Ayar 1.png

NVIDIA Control panel için: (MUX'u aktif etmeniz gerekli.)
buradaki ayarları kendi zevkinize göre daha optimum hale getirebilirsiniz.
Kırmızı:

Ekran görüntüsü 2023-11-28 224616.png

Yeşil:

Ekran görüntüsü 2023-11-28 224638.png

Mavi:

Ekran görüntüsü 2023-11-28 224658.png

Son düzenleme:
Siz kralsınız hocam bende aldım yarın teslim edilecekmiş bu rehberler hiç yoktu güzel renk görünmesi için bir sorum var ayar ile yaptığımız ile direkt ekran ayarı arasında fark olur mu bazı renk ayarları göz bozabiliyormuş sanırım.

Siz kralsınız hocam bende aldım yarın teslim edilecekmiş bu rehberler hiç yoktu güzel renk görünmesi için bir sorum var ayar ile yaptığımız ile direkt ekran ayarı arasında fark olur mu bazı renk ayarları göz bozabiliyormuş sanırım.

Gözünüzü etkileyebilecek en ciddi ayar doygunluk. Eğer çok fazla ekran başında duruyorsanız doygunluğu 60'ın üzerinde kullanmamaya dikkat edin.

Gözünüzü etkileyebilecek en ciddi ayar doygunluk. Eğer çok fazla ekran başında duruyorsanız doygunluğu 60'ın üzerinde kullanmamaya dikkat edin.

Yani ekran başında duruyorum evet ama gözlüklüğüm mavi ışık engelleyici var sıkınto olur mu?

Yani ekran başında duruyorum evet ama gözlüklüğüm mavi ışık engelleyici var sıkınto olur mu?

Yine de doygunluğu %60 üzerinde kullanmamaya çalışın. Ama bu renk ayarlarının gözünüze herhangi bir etkisi olacağını zannetmiyorum.

@YunusEmre. Yl hocam Victus arkadaş elime ulaştı yüzüm gözüm açıldı ama benimki R5 7640HS onu unuttum NVIDIA da ise orası yok bende.

@YunusEmre. Yl hocam Victus arkadaş elime ulaştı yüzüm gözüm açıldı ama benimki R5 7640HS onu unuttum NVIDIA da ise orası yok bende.

Hocam Ryzen işlemciler için YouTube'da %45 NTSC optimization diye arama yaparsanız bulabilirsiniz. Ayrıca kullanıp memnun kaldığınız ayar olursa bende rehbere eklerim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
NVIDIA için ise MUX'u aktif etmeniz gerekli.

Hocam Ryzen işlemciler için YouTube'da %45 NTSC optimization diye arama yaparsanız bulabilirsiniz. Ayrıca kullanıp memnun kaldığınız ayar olursa bende rehbere eklerim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
NVIDIA için ise MUX'u aktif etmeniz gerekli.

Tamandır MUX'u süreklimi açık bırakiyim iyi bir şeymş olur MUX ne biliyorum ama pil performansı çok düşer mi?

Tamandır MUX'u süreklimi açık bırakiyim iyi bir şeymş olur MUX ne biliyorum ama pil performansı çok düşer mi?

Ben sadece FPS oyunları oynarken MUX'u açıyorum. Zaten FPS oyuncuları dışında pek bir fark oluşturmuyor. Size tavsiyem de bu yönde.

Geri
Yukarı