Video çözünürlüğünü sınırlayan uzantı önerisi

AceTeq

Megapat
Yer
Başkent
Bir uzantı bulmuştum, video çözünürlüğünün (örnek veriyorum 720p üstü kapatıyor) ve işlemci yükünü azaltıyordu. Hangi eklentiydi bu? Video enhanced miydi neydi hatırlayamadım.

K-Lite codec ile codec package indirilebilir. Kullanılan Media Player ile hangi codec kullanılacaksa ona göre seçim yapılabiliyor. Ffd codec düşük çözünürlülükler için en ideali bildiğim kadarıyla işlemci ve ekran kartı Decoder'i ile de seçim yapılabiliyor. Ben GOM kullanıyorum. Default olarak donanım hızlandırıcının seçtiği codecleri kullanıyorum. Bu arada bu uzantı dediğiniz Chrome için mi yoksa masaüstü uygulaması için mi?

Bu arada bu uzantı dediğiniz Chrome için mi yoksa masaüstü uygulaması için mi?
Sistem baya eski, G41M-P33 Combo, 120 GB SSD, 500 GB HDD, 2 GB RAM, 3.22 GHz OC ile E4700 ve HD3450 var. Brave için uzantı. Chrome ile aynı gerçi. Windows 10 21H2 19044.1645 yüklü. K-Lite Codec Pack Mega yüklü ama ekran kartı milattan kalma olduğu için etkilemiyor olabilir. Yüklerken, videolarda ekran kartı kullanma rehberine göre hareket etmiştim. 70₺ Q8200 buldum, sizce alınır mı? E4700'ı daha fazla OC etmek isterdim zira ısnınmıyor ama voltaj versem de işlemiyor voltaj aynı kalıyor ve 3,22 GHz geçemiyorum. BIOS 32.13 XEON modlu. Modsuz 32.13 BIOS'ta da aynı şekilde işlemiyor.

Son düzenleme:
Sistem bayağı eski, G41M-P33 Combo, 120 GB SSD, 500 GB HDD, 2 GB RAM, 3.22 GHz OC ile E4700 ve HD3450 var. Brave için uzantı. Chrome ile aynı gerçi. Windows 10 21H2 19044.1645 yüklü. K-Lite Codec Pack Mega yüklü ama ekran kartı milattan kalma olduğu için etkilemiyor olabilir. Yüklerken, videolarda ekran kartı kullanma rehberine göre hareket etmiştim. 70₺ Q8200 buldum, sizce alınır mı? E4700'ı daha fazla OC etmek isterdim zira ısnınmıyor ama voltaj versem de işlemiyor voltaj aynı kalıyor ve 3,22 GHz geçemiyorum. BIOS 32.13 Xeon modlu. Modsuz 32.13 BIOS'ta da aynı şekilde işlemiyor.

Bu kadar eski bir sistem kullanacağınızı tahmin edemezdim. Bu konfigürasyonla birçok HVEC işini yapamaz. K-Lite codec içindeki codeclerin büyük çoğunluğunu işlemciniz ve ekran kartınız çözümleyemeyecek durumda. Ekran kartını bir tık arttırdığınızda ekran kartının çözümleyebileceği videoları oynatırsınız ama işlemci gereken codeclerde yine sıkıntı yaşarsınız. İşlemci ile bazı videolarda Intel HEVC decoder ile çözümleme yapmaya zorlayabilirsiniz işlemciyi yükseltip fakat 720P'de belirli bir noktaya kadar çözümleme yapabilir. Bu decoder çok yoğun çalıştığından 2 kanal RAM takılı iken ancak performans alabilirsiniz. Biraz daha güncel bir işlemci olsaydı. Intel quicksync ile çözümleme yapılabilirdi ama işlemci çok daha eski kalıyor bu gereksinim için. Q8200e yükselttiğinizde yine bir tık performans artışınız olur ama çok büyük bir fark olmaz. Yine ekran kartı gereksinimi olan videolarda aynı performansta kalacaktır. Hem işlemcinizi hem de ekran kartınızı yükseltmenizde fayda var. Eğer ki küçükde olsa bir bütçeniz varsa bütçenize göre işlemcinizi ve ekran kartınızı bir üste çıkartmanız sizin için büyük avantaj sağlayabilir. Çok karmaşık bir yazı oldu kusura bakmayın.

Bu kadar eski bir sistem kullanacağınızı tahmin edemezdim. Bu konfigürasyonla birçok HVEC işini yapamaz. K-Lite codec içindeki codeclerin büyük çoğunluğunu işlemciniz ve ekran kartınız çözümleyemeyecek durumda. Ekran kartını bir tık arttırdığınızda ekran kartının çözümleyebileceği videoları oynatırsınız ama işlemci gereken codeclerde yine sıkıntı yaşarsınız. İşlemci ile bazı videolarda Intel HEVC decoder ile çözümleme yapmaya zorlayabilirsiniz işlemciyi yükseltip fakat 720P'de belirli bir noktaya kadar çözümleme yapabilir. Bu decoder çok yoğun çalıştığından 2 kanal RAM takılı iken ancak performans alabilirsiniz. Biraz daha güncel bir işlemci olsaydı. Intel quicksync ile çözümleme yapılabilirdi ama işlemci çok daha eski kalıyor bu gereksinim için. Q8200e yükselttiğinizde yine bir tık performans artışınız olur ama çok büyük bir fark olmaz. Yine ekran kartı gereksinimi olan videolarda aynı performansta kalacaktır. Hem işlemcinizi hem de ekran kartınızı yükseltmenizde fayda var. Eğer ki küçükde olsa bir bütçeniz varsa bütçenize göre işlemcinizi ve ekran kartınızı bir üste çıkartmanız sizin için büyük avantaj sağlayabilir. Çok karmaşık bir yazı oldu kusura bakmayın.
Film, dizi, haber vs. izlesem yeter. Q8200 720p 30 FPS rahat götürür diye umuyorum. Estağfurullah karmaşık bir şey yok.

Film, dizi, haber vs. izlesem yeter. Q8200 720p 30 FPS rahat götürür diye umuyorum. Estağfurullah karmaşık bir şey yok.

Şimdilik işinizi görecektir bu yükseltme. 720p için ideal. Gom Player'da donanım hızlandırıcı var orayı açıp videolarınızı oynatıp deneyebilirsiniz. Filter codec ayarlarından decoderler seçip ayarları deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı