Video kaydı için gerekli ekipmanlar

kesikparmak

Hectopat
Merhabalar, ben bateri coverları yapıyorum. Bunu video kaydıyla paylaşmak istiyorum. Ancak çektiğim videolar istediğim kadar kaliteli olmuyor. Kameram 48 mp ve yeterli düzeyde kaliteli. Odama giren günışığı, kaydı bozan en büyük etken. Ayrıca arkaplan konusunda da sıkıntım var. Kamera açısıyla kayda aldığımda, benim bateri çalarken arkada görünen(duvar kısmı) kısım çok kötü bir görüntü oluşturuyor. Bu arka tarafı gizlemek istiyorum açıkcası. Bunu yeşil perde efektle mi yapmalı yoksa paravan tarzı birşeyler mi almalı? Işıklandırma nasıl olmalı? Kamera tutucu nasıl olmalı?

Özet geçmek gerekirse video kaydı için olmazsa olmaz dediğiniz ürünler (tripod,ışık sistemi vs.) neler? Ayrıca günışığı sorunu için çözüm alternatifleriniz neler? Arkaplan için önerileriniz neler?

Bu sorunlarla ilgili önerilerde bulunursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim şimdiden :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben bateri coverları yapıyorum. Bunu video kaydıyla paylaşmak istiyorum. Ancak çektiğim videolar istediğim kadar kaliteli olmuyor. Kameram 48 MP ve yeterli düzeyde kaliteli. Odama giren günışığı, kaydı bozan en büyük etken. Ayrıca arka plan konusunda da sıkıntım var. Kamera açısıyla kayda aldığımda, benim bateri çalarken arkada görünen(duvar kısmı) kısım çok kötü bir görüntü oluşturuyor. Bu arka tarafı gizlemek istiyorum açıkçası. Bunu yeşil perde efektle mi yapmalı yoksa paravan tarzı bir şeyler mi almalı? Işıklandırma nasıl olmalı? Kamera tutucu nasıl olmalı?

Özet geçmek gerekirse video kaydı için olmazsa olmaz dediğiniz ürünler (tripod, ışık sistemi vs.) Neler? Ayrıca günışığı sorunu için çözüm alternatifleriniz neler? Arka plan için önerileriniz neler?

Bu sorunlarla ilgili önerilerde bulunursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim şimdiden :)

Davulun kaydını ne ile alıyorsunuz ses kayıt kalitesi ve odanın ambiyansı iyidir umarım?

Yeşil perde olayına girmeyin girerseniz çıkamazsınız, çok uğraştırır çok daha iyi bir kamera ve ışığa ve o video kaydını düzenleyebilecek bir bilgisayara ihtiyaç duyarsınız.

Arka planı paravan duvar kağıdı vb şeyler ile kapatabilirsiniz, en olmadı akustik süngerler var ya piramit şeklinde onlardan koysanız kimse yadırgamaz.

Gün ışığını kendi lehinize çevirme imkanınız yok ise yansıtarak odanın içine dağıtma o zaman ondan tamamen kurtulmak gerekir yeşil perde kullanacaksanız veya güçlü ışık kaynağınız yok ise. Güneşin hareket ettiğini varsayar isek uzun süreli kayıtlarda gölge ve yansımaların yerleri değişiyor çok sinir bozucu olabiliyor.

Kalın bir perde ile ışığı tamamen kesmek veya pamuklu kumaş ile ışığın dağılmasını sağlamak çözüm olabilir. Işık olarak en az 2 adet softbox kullanmanız gerekiyor ve bunların güçlü olmasını tavsiye ederim. Ben 5 duylu softbox kullanıyorum gündüz bile iş görüyor dolgu olarak (çekim yaptığım odam iyi gün ışığı alıyor) gece zaten hiç sorun olmuyor. Telefon kamerasının megapikselilne takılmayın eğer kapalı ortamda telefon ile video kaydı alacaksanız ya çok güçlü ışık kaynağınız olacak ya da grenlenme/kumlanma/gürültü diye tabir edilen olayı göze alacaksınız. Başlangıç seviyesi bir kamera iş görebilir.

Tripod alırken ucuzuna 50 100 150 liralık tripodlara yönelmeyin biraz daha kaliteli ağırlık dengesi olan yükseltme mekanizmaları kaliteli zamanla gevşemeyecek bir tripod almanızı tavsiye ederim.

Davulun kaydını ne ile alıyorsunuz ses kayıt kalitesi ve odanın ambiyansı iyidir umarım?

Yeşil perde olayına girmeyin girerseniz çıkamazsınız, çok uğraştırır çok daha iyi bir kamera ve ışığa ve o video kaydını düzenleyebilecek bir bilgisayara ihtiyaç duyarsınız.

Arka planı paravan duvar kağıdı vb şeyler ile kapatabilirsiniz, en olmadı akustik süngerler var ya piramit şeklinde onlardan koysanız kimse yadırgamaz.

Gün ışığını kendi lehinize çevirme imkanınız yok ise yansıtarak odanın içine dağıtma o zaman ondan tamamen kurtulmak gerekir yeşil perde kullanacaksanız veya güçlü ışık kaynağınız yok ise. Güneşin hareket ettiğini varsayar isek uzun süreli kayıtlarda gölge ve yansımaların yerleri değişiyor çok sinir bozucu olabiliyor.

Kalın bir perde ile ışığı tamamen kesmek veya pamuklu kumaş ile ışığın dağılmasını sağlamak çözüm olabilir. Işık olarak en az 2 adet softbox kullanmanız gerekiyor ve bunların güçlü olmasını tavsiye ederim. Ben 5 duylu softbox kullanıyorum gündüz bile iş görüyor dolgu olarak (çekim yaptığım odam iyi gün ışığı alıyor) gece zaten hiç sorun olmuyor. Telefon kamerasının megapikselilne takılmayın eğer kapalı ortamda telefon ile video kaydı alacaksanız ya çok güçlü ışık kaynağınız olacak ya da grenlenme/kumlanma/gürültü diye tabir edilen olayı göze alacaksınız. Başlangıç seviyesi bir kamera iş görebilir.

Tripod alırken ucuzuna 50 100 150 liralık tripodlara yönelmeyin biraz daha kaliteli ağırlık dengesi olan yükseltme mekanizmaları kaliteli zamanla gevşemeyecek bir tripod almanızı tavsiye ederim.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Tavsiyeleri göz önünde bulundururak gerekli ekipmanları sağlayacağım.

Ses ve akustik konusunda sıkıntım yok. Baterim dijital olduğu için bilgisayarda MIDI bağlantısıyla FL Studio üzerinden dijital kayıt alıyorum. O yüzden ses kaybı vs olmadan istediğim kalitede ses kaydı alabiliyorum. Tek sıkıntım görüntü ve atmosfer.

Geri
Yukarı