"VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR ve DRIVER_POWER_STATE_FAILURE" hatası

İşletim sistemi
Windows 10

ekrem123

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.

Dizüstü bilgisayarımda iki tür mavi ekran hatası ile uğraşıyorum. Bunlardan 1.’si VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR 2.’si ise bugün aldığım DRIVER_POWER_STATE_FAILURE hatası.

İlk hata için her türlü tarama, disk sağlığı, güncelleme hatta formata kadar gittim. Ama zaman zaman kendini tekrar ediyor. Özellikle Photoshop kullanırken aniden bu hata mavi ekran olarak belirip bilgisayar kendini kapatıp açıyor. Ekran kartı sürücümü harici bir yazılımla kaldırıp kendi sitesinden temiz kurulum ile yeniden kurdum. Ama sorun devam ediyor.

2. hatayı bugün ilk defa aldım. İlk etapta dizüstüne 2 adet harici disk bağlayınca aldım. Sonrasında hiçbir disk bağlı değilken dahi aynı mavi ekranla karşılaştım.

Dizüstü bilgisayarım Acer Swift 3.

Özellikleri;

Intel® Core™ i5-8250U CPU @ 1.60GHz işlemci.

NVIDIA GeForce MX150 harici ekran kartı.

Intel® UHD Graphics 620 dahili ekran kartı.

12 GB DDR4 2400MHz RAM.

256 GB SSD disk.

Minidump dosyalarını buraya ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Zira bilgisayar yerli yersiz bu hataları veriyor.

Minidump.

Sürücü sorununa benziyor.

Ekran kartı sürücülerini DDU ile kaldır ve WHQL sürüm kur.

@ekrem123 son durumu bildirmeyi unutma.

Sürücü sorununa benziyor.

Ekran kartı sürücülerini DDU ile kaldır ve WHQL sürüm kur.

@ekrem123 son durumu bildirmeyi unutma.
Dediklerinizi yaptım. O günden bu güne kadar herhangi bir şekilde mavi ekran hatası almadım. Fakat az önce Intel Driver Support Asistan tarafından gelen dahili ekran kartı(intel graphics 620) güncellemesini yaptıktan sonra bilgisayar yeniden başlatma istedi. Akabinde açılırken VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR hatasını tekrar aldım.

Bu güncellemeyi yapmamalı mıyım?
İntel driver support'u silmeli miyim?
Şayet gerekirse intel graphics 620 driver'ını tamamen nasıl silebilirim ve nereden yüklemeliyim tekrar?

@Recep Baltaş
@PanzerTR

@ekrem123

Sürücü yüklerken aldırdıysa yüklemeyebilirsin. Garip lakin işine yaramayacaksa yükleme.
Sorunun sadece sürücü yüklerken mi oldu? Yeni dumpları paylaşmana gerek var mı emin değilim.

Sorunun çözüldüğünden emin olduğunda çözüldü işaretleyebilirsin işaretlemezsen her gün kontrol ediyorum konuya mesaj gelip gelmediğini. :)

@ekrem123

Sürücü yüklerken aldırdıysa yüklemeyebilirsin. Garip lakin işine yaramayacaksa yükleme.
Sorunun sadece sürücü yüklerken mi oldu? Yeni dumpları paylaşmana gerek var mı emin değilim.

Sorunun çözüldüğünden emin olduğunda çözüldü işaretleyebilirsin işaretlmezsen her gün kontrol ediyorum konuya mesaj gelip gelmediğini. :)
Sıcağı sıcağına minidump paylaşmak istedim sizinle.

@ekrem123

DDU ile sürücülerini kaldır ve bir önceki ekran kartı sürücüsünü yükle.

Komut ekranını yönetici olarak çalıştırın ve sfc /scannow komutunu uygulayın.

Ayrıca sorun yaşadığınızda değil sorununuzun geçtiğini düşündüğünüzde de dönüş yapın. :)

Sorunun çözüldüğünden emin olduğunda çözüldü işaretleyebilirsin işaretlemezsen her gün kontrol ediyorum konuya mesaj gelip gelmediğini. :)

@ekrem123

DDU ile sürücülerini kaldır ve bir önceki ekran kartı sürücüsünü yükle.

Komut ekranını yönetici olarak çalıştırın ve sfc /scannow komutunu uygulayın.

Ayrıca sorun yaşadığınızda değil sorununuzun geçtiğini düşündüğünüzde de dönüş yapın. :)
Kesinlikle haklısınız. Sadece sorun her zaman kendini göstermiyor diye biraz zamana ihtiyacım vardı.

Zaten yine gösterdi ne yazık ki kendini. Fakat dediklerinizi uygulayıp yine en kısa zamanda buradan ileteceğim size.

İlginize teşekkür ediyorum.
Dün en sondan bir önceki sürücü güncellemesini kurdum. Yine yeniden başlatma sırasında mavi ekran aldım. Hatasız kullandığım sürücü sürümünü bilemediğim için eskiye doğru gideceğim bulana kadar.

Buradan bilgi vereceğim.
En güncelden geriye doğru 5 sürümü de denedim şuana dek. Her birinde mavi ekran daha yüklenirken almaya devam ediyorum. Güncellemeler öyle kısa da sürmüyor. En az 6-7 kere yeniden başlatma istiyor. Dump dosyalarında belki daha farklı bir bilgi olabilir, oda soruna çözüm olur umuduyla az önce aldığım 2 adet dosyasını da sizinle paylaşıyorum😭

010221-12718-01.dmp, 010221-37921-01.dmp

@PanzerTR
@Recep Baltaş

@ekrem123

Gene sorun ekran kartı sürücüsü gibi, DDU işlemini uygulayıp kendi sitesinden sürücüleri indirdiğine emin misin?

Eğer eminsen OCCT ile VRAM 6 Iteration, 3D testini de 5 dakika yapabilirsin.

OCCT sistemi zorlar, sistemin başına bir şey gelebilme ihtimali her zaman var. Bilgin olsun istedim.

Evet intel'in kendi sitesinden indirip kuruyorum.

Ne gibi bir zararı olabilir bahsettiğiniz testin?
@ekrem123

Gene sorun ekran kartı sürücüsü gibi, DDU işlemini uygulayıp kendi sitesinden sürücüleri indirdiğine emin misin?

Eğer eminsen OCCT ile VRAM 6 Iteration, 3D testini de 5 dakika yapabilirsin.

OCCT sistemi zorlar, sistemin başına bir şey gelebilme ihtimali her zaman var. Bilgin olsun istedim.
Hocam ne gibi bir sıkıntıya sebep olabilir bu test.
Pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemem. Ama cihazımdaki donanımsal bir sorun varsa bunu da öğrenmek isterim.

@PanzerTR
@Recep Baltaş

Yeni konular

Geri
Yukarı