"VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR ve DRIVER_POWER_STATE_FAILURE" hatası

İşletim sistemi
Windows 10

ekrem123

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.

Dizüstü bilgisayarımda iki tür mavi ekran hatası ile uğraşıyorum. Bunlardan 1.’si VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR 2.’si ise bugün aldığım DRIVER_POWER_STATE_FAILURE hatası.

İlk hata için her türlü tarama, disk sağlığı, güncelleme hatta formata kadar gittim. Ama zaman zaman kendini tekrar ediyor. Özellikle Photoshop kullanırken aniden bu hata mavi ekran olarak belirip bilgisayar kendini kapatıp açıyor. Ekran kartı sürücümü harici bir yazılımla kaldırıp kendi sitesinden temiz kurulum ile yeniden kurdum. Ama sorun devam ediyor.

2. hatayı bugün ilk defa aldım. İlk etapta dizüstüne 2 adet harici disk bağlayınca aldım. Sonrasında hiçbir disk bağlı değilken dahi aynı mavi ekranla karşılaştım.

Dizüstü bilgisayarım Acer Swift 3.

Özellikleri;

Intel® Core™ i5-8250U CPU @ 1.60GHz işlemci.

NVIDIA GeForce MX150 harici ekran kartı.

Intel® UHD Graphics 620 dahili ekran kartı.

12 GB DDR4 2400MHz RAM.

256 GB SSD disk.

Minidump dosyalarını buraya ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Zira bilgisayar yerli yersiz bu hataları veriyor.

Minidump.

Hocam maalesef çözemedim. Sorun devam ediyor ekran kartının 5-6 sürüm kadar eskisine döndüm ama yeniden başlatma sırasında hep mavi ekranı alıyorum. Yukarıda bir üye eksik olmasın yardımcı oldu. En son bilgisayar donanımlarını tarayan bir yazılım önerdi ama riskli olabileceğinden bahsetti. Onun risklerini sordum, cevap gelince ona göre hareket edeceğim.
@PanzerTR
@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Hocam maalesef çözemedim. Sorun devam ediyor ekran kartının 5-6 sürüm kadar eskisine döndüm ama yeniden başlatma sırasında hep mavi ekranı alıyorum. Yukarıda bir üye eksik olmasın yardımcı oldu. En son bilgisayar donanımlarını tarayan bir yazılım önerdi ama riskli olabileceğinden bahsetti. Onun risklerini sordum, cevap gelince ona göre hareket edeceğim.
@PanzerTR
@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Merhaba hocam, ekran kartı chipset sorunum dolayısıyıla yüksek oyunlarda ekran kartım ısınınca bu hatayı alıyordum chipset arızası olarak tanı konuldu bir bilgisayarcıya götürün derim, driver ile olacak olsa illaki olurdu çünkü ben de çok denedim driver işlerini ama çözülmedi sorunum.

Merhaba hocam, ekran kartı chipset sorunum dolayısıyıla yüksek oyunlarda ekran kartım ısınınca bu hatayı alıyordum chipset arızası olarak tanı konuldu bir bilgisayarcıya götürün derim, driver ile olacak olsa illaki olurdu çünkü ben de çok denedim driver işlerini ama çözülmedi sorunum.

Şayet o şekilde donanımsal bir arıza ise durum vahim benim için.
Siz ne şekilde çözdürdünüz? Onarım mı oldu değişim mi?
Maliyet ne kadar tuttu acaba?

Şayet o şekilde donanımsal bir arıza ise durum vahim benim için.
Siz ne şekilde çözdürdünüz? Onarım mı oldu değişim mi?
Maliyet ne kadar tuttu acaba?

Benim cihazım MSI GE62VR 6rf “ onarım 600TL istediler, değişim ancak anakartla falan olur dedi. Onarımın 5-6 aydan uzun götürmeyeceğini düşünüyorum reballing işlemi falan diye YouTube'da araştırırsanız onu yapıyorlar ben yaptırmadım bu şekilde şimdilik kullanıyorum. Öyle bir durumda sıfır anakart ile değiştirmek çok daha mantıklı başınız ağrımaz. O da çok para ancak yapcak bir şey yok sıfır cihazlar çok para ikinci elde sıkıntılı cihaz çok riskte çok. Ben anakart değişimi taraftarıyım veya bu şekilde kullanmak isteyen veya tamirini ben yaparım diyen olursa satarım benim cihazım çalşıyor Intel ekran kartını kullanıyor şimdilik GTX1060'ı da görüyor ama çok ömrü yok.

Bahsettiğiniz sorunu başka bir dizüstü bilgisayarımda yaşadım. Reballing ve benzeri işlemler maalesef çok geçici çözümler oluyor. Aslında o bacakların ısı kaynaklı işlevsiz hale gelmesi yeni sayılacak bir cihazda çok kabul edilebilir gibi değil. Benim Acer cihazım da henüz çok çok yeni aslında. Garantisi bitti ama umarım o tarz bir sorunu yoktur. Acer'a göndereceğim. Ücretsiz arıza tespitleri varmış. Anakart değilse bile çip değişimi isterim böyle bir durum olursa. Bendeki sorun intel ekran kartı çipinden kaynaklı gibi. Umarım temin edilir ve makul bir fiyat verilir. Bir gelişme olursa ihtiyacı olanlar için durumu buradan paylaşabilirim.
Benim cihazım MSI GE62VR 6rf “ onarım 600TL istediler, değişim ancak anakartla falan olur dedi. Onarımın 5-6 aydan uzun götürmeyeceğini düşünüyorum reballing işlemi falan diye YouTube'da araştırırsanız onu yapıyorlar ben yaptırmadım bu şekilde şimdilik kullanıyorum. Öyle bir durumda sıfır anakart ile değiştirmek çok daha mantıklı başınız ağrımaz. O da çok para ancak yapcak bir şey yok sıfır cihazlar çok para ikinci elde sıkıntılı cihaz çok riskte çok. Ben anakart değişimi taraftarıyım veya bu şekilde kullanmak isteyen veya tamirini ben yaparım diyen olursa satarım benim cihazım çalşıyor Intel ekran kartını kullanıyor şimdilik GTX1060'ı da görüyor ama çok ömrü yok.

Geri
Yukarı