Çözüldü VIDEO_TDR_FAILURE mavi ekran hatası

• Konuyu başlatan Rovz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 546
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rovz

Femtopat
Merhaba.
En son 1 sene önce formattan sonra mavi ekran hatası alıyordum. Ekran kartın bozuk dediler ama OCCT ile test ettiğimde sorun yok diyordu program. Ben de değişmedim ekran kartını çok bütçem olmadığı için. Sonra bilgisayara tekrar format attım bu sefer mavi ekran hatası almamaya başladım. 1 senedir almıyordum ama yine başladı. Oyun oynarken mavi ekran hatası alıyorum. Valorant, Rainbow Six: Siege ve Fortnite oynarken mavi ekran hatası alıyorum. 1 saat falan önce DDU ile sürücüyü temizledim kurulum yaptım. Fortnite'a girdim denemek için biraz oynadım bu sefer PC siyah ekran verip kapandı. Neden sizce?

Minidump: Minidump – Google Drive

Çözüm
Bende ekran kartında olduğunu düşünüyorum ama şimdi düşününce hiç mantıklı gelmiyor 2 gündür mavi ekran vermiyordu bugün verdi oyun oynarken bozuksa 2 gündür neden vermedi onu tam çözemiyorum.

6 Kasım'daki dump dosyanda sürücün Haziran'dan kalma olarak gözüküyor. Bozuk bir karta sonradan güncel sürücü yükleyince kendine gelip 1 2 gün sorun çıkarmadığı da olabiliyor. (Bu sadece benim gördüğüm)

Sorun tekrar nüksediyor sonradan. Kart yine bozukluğuna devam ediyor. Bunun kartta olup olmadığını da PSU testi ile anlıyoruz. Eğer farklı bir PSU'da da sorum devam ediyorsa Kartı emekliye ayırıyorsun. Devam etmezse ve farklı PSU üzerinde sorun çıkmazsa PSU'yu emekliye ayırıyorsun ve sorun çözülüyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-07 124310.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-07 124310.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 22
Anakart veya RAM lerle de alakalı olabilir. Aynı durumu bizde yaşadık. Şu anda farklı bir anakart ve RAM üzerinde ekran kartı sorunsuz çalışıyor.

Olabilir sorunun çözüldü mü?

Aynı hocam.

Anakart veya RAM'lerle de alakalı olabilir. Aynı durumu bizde yaşadık. Şu anda farklı bir anakart ve RAM üzerinde ekran kartı sorunsuz çalışıyor.

RAM'lerde olacağını pek sanmıyorum yeni RAM zaten ama hocam anakarttada bir şey yok sanırım hata falan vermiyor yani.

Ya hocam garibime giden kafasına göre 1 sene olmadı şimdi olmaya başladı. Bundan önce de konunun başında yazdım olmuyordu olmaya başladı her yöntemi denedim kart bozuk dediler. Format attım olmamaya başladı 1 senedir şimdi kafasına göre yine başladı mavi ekran vermeye cidden çok garip.

@181951 hocam yardımcı olma şansınız var mı etiket için kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Hatanın birden fazla sebebi var, Format atıp sorunu çözmeniz sürücü kaynaklı ya da farklı arka planda çalışıp ekran kartına yük bindiren bir yazılımın da silinmesi sayesinde olabilir.
Rich (BB code):
-You may need to install the latest updates for your display driver, so it properly supports the TDR process.
Hardware issues that affect the ability of the video card to operate properly, including:
Over-clocked components, such as the motherboard
Incorrect component compatibility and settings (especially memory configuration and timings)
Insufficient system cooling
Insufficient system power
Defective parts (memory modules, motherboards, etc.)
Visual effects, or too many programs running in the background may be slowing your PC down, so the video card can't respond as necessary.

Sürücün güncel gözüküyor dosyalarda.

Ekran kartının sıcaklıklarını kontrol et, OC varsa kaldır (herhangi bir parçada).

PSU'yu kontrol et.

OCCT

Hatanın birden fazla sebebi var, format atıp sorunu çözmeniz sürücü kaynaklı ya da farklı arka planda çalışıp ekran kartına yük bindiren bir yazılımın da silinmesi sayesinde olabilir.
Rich (BB code):
-You may need to install the latest updates for your display driver, so it properly supports the TDR process.
Hardware issues that affect the ability of the video card to operate properly, including:
Over-clocked components, such as the motherboard.
Incorrect component compatibility and settings (especially memory configuration and timings)
Insufficient system cooling.
Insufficient system power.
Defective parts (memory modules, motherboards, etc.)
Visual effects, or too many programs running in the background may be slowing your PC down, so the video card can't respond as necessary.

Sürücün güncel gözüküyor dosyalarda.

Ekran kartının sıcaklıklarını kontrol et, OC varsa kaldır (herhangi bir parçada).

PSU'yu kontrol et.

OCCT

OC yok ekran kartı sıcaklıkları normal PSU'yu kontrol edeyim sonuçları atarım.

Bu arada 2 gündür mavi ekran almıyordum oyun oynarken fakat bugün şimdi 3 kez yine aldım mavi ekran 2 gün vermedi şimdi vermeye başladı yine.

Hocam sitede rehberlerden yararlanarak baktım PSU testi yapmaya. Rehberde yazan kişi kritik sıcaklık 90 derece olsun ki donanımınız 90 dereceye ulaştığında test durdurulsun bunu açmanızı şiddetle öneririm. Bunu yazmış o yüzden açmıştım test 28 saniyede durdu.

Minidump:minidump – Google Drive

Yeni minidump dosyalarını da at o halde.

92 derece olmuş sanırım o yüzden durmuş o ayarı kapatım deneyeyim mi bir daha. Hesabın değiştiğine bakmayın 2 hesap kullanımı yasakmış ban yedi asıl hesabımı kullanıyorum profile girerseniz görürsünüz ban yediğini.

Dosya Ekleri

• occt test.png
    occt test.png
    155,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Geri
Yukarı