Çözüldü VIDEO_TDR_FAILURE mavi ekran hatası

• Konuyu başlatan Rovz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 547
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rovz

Femtopat
Merhaba.
En son 1 sene önce formattan sonra mavi ekran hatası alıyordum. Ekran kartın bozuk dediler ama OCCT ile test ettiğimde sorun yok diyordu program. Ben de değişmedim ekran kartını çok bütçem olmadığı için. Sonra bilgisayara tekrar format attım bu sefer mavi ekran hatası almamaya başladım. 1 senedir almıyordum ama yine başladı. Oyun oynarken mavi ekran hatası alıyorum. Valorant, Rainbow Six: Siege ve Fortnite oynarken mavi ekran hatası alıyorum. 1 saat falan önce DDU ile sürücüyü temizledim kurulum yaptım. Fortnite'a girdim denemek için biraz oynadım bu sefer PC siyah ekran verip kapandı. Neden sizce?

Minidump: Minidump – Google Drive

Çözüm
Bende ekran kartında olduğunu düşünüyorum ama şimdi düşününce hiç mantıklı gelmiyor 2 gündür mavi ekran vermiyordu bugün verdi oyun oynarken bozuksa 2 gündür neden vermedi onu tam çözemiyorum.

6 Kasım'daki dump dosyanda sürücün Haziran'dan kalma olarak gözüküyor. Bozuk bir karta sonradan güncel sürücü yükleyince kendine gelip 1 2 gün sorun çıkarmadığı da olabiliyor. (Bu sadece benim gördüğüm)

Sorun tekrar nüksediyor sonradan. Kart yine bozukluğuna devam ediyor. Bunun kartta olup olmadığını da PSU testi ile anlıyoruz. Eğer farklı bir PSU'da da sorum devam ediyorsa Kartı emekliye ayırıyorsun. Devam etmezse ve farklı PSU üzerinde sorun çıkmazsa PSU'yu emekliye ayırıyorsun ve sorun çözülüyor.
Hocam sitede rehberlerden yararlanarak baktım PSU testi yapmaya. Rehberde yazan kişi kritik sıcaklık 90 derece olsun ki donanımınız 90 dereceye ulaştığında test durdurulsun bunu açmanızı şiddetle öneririm. Bunu yazmış o yüzden açmıştım test 28 saniyede durdu.

Minidump:minidump – Google Drive

92 derece olmuş sanırım o yüzden durmuş o ayarı kapatım deneyeyim mi bir daha. Hesabın değiştiğine bakmayın 2 hesap kullanımı yasakmış asıl hesabımı kullanıyorum.

Overheat sorunu yüzünden sistem mavi ekrana düşüyor olabilir tabii ama bu test sistemi zorlama testi. Sınır koymadan yapıldığında kökten kapanıyor mu diye bir bak.

Tabii benim bildiğim ve yaşadığım eğer overheat sayesinde bu olay oluyorsa genelde oyundan çıktıktan sonra oluyor. Durum daha farklı olabilir, minidump dosyalarına bakmadım henüz konuya son bilgileri yaz bakacam ben de.

Overheat sorunu yüzünden sistem mavi ekrana düşüyor olabilir tabii ama bu test sistemi zorlama testi. Sınır koymadan yapıldığında kökten kapanıyor mu diye bir bak.

Tabii benim bildiğim ve yaşadığım eğer overheat sayesinde bu olay oluyorsa genelde oyundan çıktıktan sonra oluyor. Durum daha farklı olabilir, minidump dosyalarına bakmadım henüz konuya son bilgileri yaz bakacağım ben de.

Hocam şimdi sınırı kapattım mavi ekran aldım aynı VIDEO_TDR_FAILURE.

40 saniyeye yakın 38-39 saniye dayandı sistem sonra mavi ekran verdi resledi kendini.

Bu da en son test sırasında verdiği mavi ekran:111123-34156-01.dmp

Hocam şimdi sınırı kapattım mavi ekran aldım aynı VIDEO_TDR_FAILURE.

40 saniyeye yakın 38-39 saniye dayandı sistem sonra mavi ekran verdi resledi kendini.

PSU sıkıntısı olduğunu sanmıyorum. Büyük ihtimalle aşırı sıcaklıktan dolayı kapanıp mavi ekrana atıyor sistem. Kasanın ve kartın bakımlarını yap.

PSU sıkıntısı olduğunu sanmıyorum. Büyük ihtimalle aşırı sıcaklıktan dolayı kapanıp mavi ekrana atıyor sistem. Kasanın ve kartın bakımlarını yap.

Ekran kartının bakımını 2 gün önce yaptım tekrar termal macunladım 2 gündür vermiyordu bugün vermeye başladı mavi ekran yine.

Bir daha 90 dereceye geldiğinde kapanma ayarını açtım açmasam kapanıyor diye tam durdurduğu an SS aldım hocam sanki CPU çok ısınıyor.

Dosya Ekleri

• occcttttttt.png
    occcttttttt.png
    14,4 KB · Görüntüleme: 7
Ekran kartının bakımını 2 gün önce yaptım tekrar termal macunladım 2 gündür vermiyordu bugün vermeye başladı mavi ekran yine.

Şimdi, kafa karıştırıcı olmaya doğru gidiyor. Bunun için OCCT üzerinden VRAM ve 3D testi yap.

Prime95 indirip işlemciyi de small ayarda kontrol et.

FurMark indirip ayrıca bir kart testi yap.

Neyin ne olduğuna bakmak lazım, belki işlemci ısınıyordur belki kart sorunludur. Tam anlamak lazım o noktayı.

3D, VRAM, FurMark testlerinde de reset çekerse ek olarak PSU'yu da kontrol etmek lazım.

Sonuçları paylaş akabinde.

Son düzenleme:
Şimdi, kafa karıştırıcı olmaya doğru gidiyor. Bunun için OCCT üzerinden VRAM ve 3D testi yap.

Prime95 indirip işlemciyi de small ayarda kontrol et.

FurMark indirip ayrıca bir kart testi yap.

Neyin ne olduğuna bakmak lazım, belki işlemci ısınıyordur belki kart sorunludur. Tam anlamak lazım o noktayı.

3D, VRAM, FurMark testlerinde de reset çekerse ek olarak PSU'yu da kontrol ermek lazım.

Sonuçları paylaş akabinde.

Sonuçları paylaşacağım hocam benim de şu an kafam karışıyor hani çok garip.

Sonuçları paylaşacağım hocam benim de şu an kafam karışıyor hani çok garip.

Prime95 testi fatal error verip durabilir. Diğer 3 test de reset atabilir.

Anlamak lazım yine de. FurMark 30 dakika, Prime95 25 dakika, OCCT 3D ve VRAM 15 dakika açık dursun. Tabii durabilirlerse.

Buradan hangisini seçeceğim.

Prime95 testi fatal error verip durabilir. Diğer 3 test de reset atabilir.

Anlamak lazım yine de. FurMark 30 dakika, Prime95 25 dakika, OCCT 3D ve VRAM 15 dakika açık dursun. Tabii durabilirlerse.

3D testi 5dk yaptım durdurdum yeter diye sizin sürenizi görmedim 10 dk VRAM testi yaptım sorun yok atayım ssleri.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-11 174803.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-11 174803.png
    36,6 KB · Görüntüleme: 10
  • 10dklık vram testi.png
    10dklık vram testi.png
    128,6 KB · Görüntüleme: 10
  • 5dklık 3d.png
    5dklık 3d.png
    129,6 KB · Görüntüleme: 8

Yeni konular

Geri