Viewsonic VX2476 Panel Tipi Nedir?

Falcon78

Kilopat
Makaleler
9
Yer
İstanbul
Merhaba,

Viewsonic VX2476-smhd modelinde kullanılan panel tipi nedir? IPS mi yoksa AH-IPS mi? TR sitesinde IPS yazarken yurtdışı Viewsonic sitesinde AH-IPS yazıyor. Hangisi doğru? Çünkü iki panel de farklı, AH-IPS daha gelişmiş bir panel.
SRGB renk skalasında ki değeri nedir?
Kullanılan panel gerçek 8 bit mi yoksa 6 bit + FRC mi?

Bu modeli kullanan arkadaşlar varsa renk kalite, derinliği ve doğruluğu hakkında bilgi verebilir mi?

@ViewSonic Türkiye

Yukarıdaki soruların hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Viewsonic VX2476-SMHD modeli 6Bit + A FRC AH-IPS panele sahiptir. Yani 8 bit ama gerçek 8 bit değil.

Bilgi için teşekkürler, Firmalar niye bu gibi detaylı bilgileri eklemezler anlam veremiyorum. Anlaşılan bu fiyat seviyelerinde satılan monitörlerde kullanılan panellerin hemen hemen hepsi 6 Bit + FRC.

Son düzenleyen: Moderatör:
O modelin 21 inçlik versiyonuna sahibim. Kullandığım BenQ GW2270H VA panel monitöre kıyasla canlılık, renk kalitesi ve görüş açısı olarak bi' üstünlüğü göremedim. Ayrıca kenarlarda ışık sızması da mevcut.

Kullandığım BenQ monitörün daha iyi olduğunu düşünüyorum bu arada. Alacaksan buna değil, başka modellere yönel bence.

Bugün mağazada gördüm tekrardan monitörü. Tasarımı ile gene ilgimi çekti. Bir de AH-IPS panelmiş zaten. Yakın zamanda alma ihtimalim yüksek. Zaten bu bütçede ki monitörler belli bir seviyenin üstüne çıkamaz.

Bilgi için teşekkürler, Firmalar niye bu gibi detaylı bilgileri eklemezler anlam veremiyorum. Anlaşılan bu fiyat seviyelerinde satılan monitörlerde kullanılan panellerin hemen hemen hepsi 6 Bit + FRC.

Merhaba,

VX2276-smhd modelinin incelemesinin Technopat ekibi yapmıştı. Buradan da detaylara bakabilirsiniz.

ViewSonic VX2276-smhd IPS Monitör İncelemesi - Technopat

Panel tipine gelince, burada şöyle bir gerçek var. Pazarda bulunan bir çok model 6bit + FRC yönetimini kullanıyor. Eğer gerçek 8bit isterseniz bu şekilde de monitörler bulabilirsiniz. Örnek olarak VX2475smhl-4K gibi.
Hatta daha profesyonel modellere bakmak isterseniz gerçek 10 bit gibi onları da bulabilirsiniz mesela VP2780-4K gibi.

Burada önemli olan konu maalesef fiyat kıyaslaması oluyor. 6bitlik panel ile 8 bitlik panel fiyatları farklılık gösteriyor. 6bit + FRC li modeller fiyat olarak daha makul seviyelerde oluyor. 8bit ve üzeri paneller genellikle daha profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Merhaba,

VX2276-smhd modelinin incelemesinin Technopat ekibi yapmıştı. Buradan da detaylara bakabilirsiniz.

ViewSonic VX2276-smhd IPS Monitör İncelemesi - Technopat

Panel tipine gelince, burada şöyle bir gerçek var. Pazarda bulunan bir çok model 6bit + FRC yönetimini kullanıyor. Eğer gerçek 8bit isterseniz bu şekilde de monitörler bulabilirsiniz. Örnek olarak VX2475smhl-4K gibi.
Hatta daha profesyonel modellere bakmak isterseniz gerçek 10 bit gibi onları da bulabilirsiniz mesela VP2780-4K gibi.

Burada önemli olan konu maalesef fiyat kıyaslaması oluyor. 6bitlik panel ile 8 bitlik panel fiyatları farklılık gösteriyor. 6bit + FRC li modeller fiyat olarak daha makul seviyelerde oluyor. 8bit ve üzeri paneller genellikle daha profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Merhaba Viewsonic monitörlerini, test edebileceğim mağazalar var mıdır. Direk görmek istiyorum renk canlılığı ve derinliği nasıl yukarıda ki forum arkadaşımızın yorumundan ötürü biraz soru işareti oluştu.

Bunların dışında önermiş olduğunuz modeller için teşekkürler, ancak 4K çok uçuk şimdilik düşünmüyorum 1080p olup ta 8 Bit İPS panel yok mudur.

Son düzenleme:
Merhaba Viewsonic monitörlerini, test edebileceğim mağazalar var mıdır. Direk görmek istiyorum renk canlılığı ve derinliği nasıl yukarıda ki forum arkadaşımızın yorumundan ötürü biraz soru işareti oluştu.

Merhaba,

Haklısınız maalesef buradaki yorumlar bazen yönlendirici olabiliyor. ViewSonic VX76 serisini Vatan Bilg. ve Media Markt mağazalarında bulabilirsiniz.

Merhaba,

Haklısınız buradaki gelen yorumlar tamamen doğruyu içeremeyebiliyor.

ViewSonic monitörleri Vatan Bilg. ve MediaMarkt mağazalarında gidip inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan sorularıda bizi etiketleyerek sorabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı