ViewSonic XG2401 Görüntü Bozulması

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ViewSonic XG2401 144hz 1ms monitör kullanıyorum (yaklaşık 3 aydır) ilk kez Witcher 2 oynarken durduk yere görüntü bozuldu arada kendi kendine düzeliyor sonra yine bozuluyor.
Nedeni hakkında hiçbir fikrim yok, PC'den kaynaklı olduğunu sanmıyorum televizyona bağlayarak kontrol ettim. Kablolardan kaynaklı olabilir çünkü güç veya Displayport kablosunu takıp çıkarınca düzeliyor sonra yine bozuluyor. Eski bir HDMI kablosu kullanınca biraz olsun idare ediyor ama onda da dalgalanmalar oluyor. En son yaptığım Windows 10 güncellemesinden sonra (dün akşam) olmuş olabilir. Yaklaşık 2 aydır Nvidia Geforce Experience'ye giremiyorum belki güncel olmayan grafik kartıyla alakalı olabilir.
Herhangi bir fikriniz varsa yardımcı olun lütfen.

Durum bu:
IMG_2801.JPG
IMG_2806.JPG
IMG_2807.JPG
IMG_2808.JPG

Son düzenleme:
Viewsonic markasının yanında verdiği DP kablo zaten sorunlu eğer onla sorun yaşıyorsanız. XG2402 kullanıyorum ben de bir takım sorunlar yaşadım buna benzer bir sorun olmamasına karşın siyah ekran alıyordum ben. Sorunun kablodan mı driver mı yoksa GPU'da bir problem mi var sorusunu öğrenmek için Furmark testi yapar mısınız? 1920x1080 ve her şeyi fulle çekip testi başlatın ve bakın. Ayrıca PC'yi kapatıp açınca düzeliyor mu? NVIDIA driverınızı da güncelleyin bu durumda.

Güncelleme:
Ekran kartı driverını güncelledim şuan dp kablosu kullanıyorum masaüstünde olmuyor ama herhangi bir program açıldığında (google vb) hala görüntü bozuluyor, programı kapatınca düzeliyor ardından yine bozuluyor.

Güncelleme 2:
Nvidia sürümü 436.48 dhc şeklinde kurarak güncelleyebildim aksi taktirde sürüm güncellenmiyordu.
Masaüstü'de dahil arada sırada bozuluyor, pc resetleyince bir kaç saatliğine olsada düzeliyor.

Güncelleme 3:
Hala bir düzelme yok belirli renklerde ekran kafayı yiyor (google'da arkaplanı beyaz,siyah olan sayfalarda veya oyunlarda beyaz ve siyah ağırlıklı zamanlarda gibi) ve bozulma oluyor hala nasıl çözüceğim hakkında bir fikrim yok ekran kartım (msi 1060 3gb) güncel drivera sahip DDU ile silip geri yükledim söküp temizledim ama sorun devam ediyor bilgisi olan veya buna benzer durumla karşılaşmış olanlar lütfen cevap yazsın.

Güncelleme 4:
Az önce Pc'ye kullanılmayan Televizyonu bağladım ve monitörüm'de bozulma olurken Tvde bir bozulma olmadı kısacası bozulan parça ya displayport kablosu ya da monitörün kendisinde. Email yoluyla destek hattına başvurdum geri dönüş yapılınca burayıda güncelliyeceğim.

Güncelleme 5:
Mail yoluyla geri dönüş yapıldı, monitörü kargoya verdim yaklaşık 5 gün içerisinde geri aldım ve şuan bir problem yok.

Güncelleme 6:
Garantiye gitti ve geri geldi 2. hafta bile olmadı 3 gün sonra yine aynı hatayla karşılaştım paketleyip geri göndermişler galiba bir daha iletişime geçip burayıda güncel tutacağım.

Güncelleme 7:
telefonla iletişime geçtiler bana monitörde hiçbir sorun yok dendi sorun ekran kartımı yoksa monitörmü hala bilmiyorum.

Ekran kartınızın modeli?
Msi Geforce Gtx 1060 gaming x 3gb
Pekala hep bu şekilde mi yoksa sadece oyuna girerken mi bu durum yaşanıyor?
hep bu şekilde
Viewsonic markasının yanında verdiği DP kablo zaten sorunlu eğer onla sorun yaşıyorsanız. XG2402 kullanıyorum ben de bir takım sorunlar yaşadım buna benzer bir sorun olmamasına karşın siyah ekran alıyordum ben. Sorunun kablodan mı driver mı yoksa GPU'da bir problem mi var sorusunu öğrenmek için Furmark testi yapar mısınız? 1920x1080 ve her şeyi fulle çekip testi başlatın ve bakın. Ayrıca PC'yi kapatıp açınca düzeliyor mu? NVIDIA driverınızı da güncelleyin bu durumda.
Sizdeki sorun neydi, nasıl çözdünüz ?

@Recep Baltaş konuya işlerimden dolayı bakamadım ve gereksiz uzadı acaba yardımcı olabilirmisiniz ?

Işlemici: intel core i7 4790 ddr3 3.6 ghz
Anakart: asus b-85 plus
Ram: kingston 8gb 1600mhz
Ekran kartı: msi geforce gtx 1060 gaming x 3gb
Hdd: segate 1tb 7200 rpm
Kasa: xıgmatek asgard 382
Monitör: Viewsonic xg2401

sistemim bu ve monitör 2 kez garantiye gitti test yapılıp sorun bulunmadı diye geri gönderildi acaba monitörmü yoksa diğer bileşenlerden kaynaklanan bir sorunmu yardımcı olursanız çok sevinirim.
(nvidia geforce experience eror0x0003 diye bir hata veriyor ve sürücüleri ne kadar silip baştan yüklesemde giremiyorum / ekranın tamamı genellikle beyaz oluyor.)

Son düzenleme:
Monitörü başka bir DP kablosuyla denedin mi ? Veya monitörü başka bir bilgisayar ile denedin mi ? Elinde HDMI varsa bir de onla dene. O zaman sorunun kaynağına daha çok yaklasirsin. Belkide cidden monitör sağlamdır.

Monitörü başka bir DP kablosuyla denedin mi ? Veya monitörü başka bir bilgisayar ile denedin mi ? Elinde HDMI varsa bir de onla dene. O zaman sorunun kaynağına daha çok yaklasirsin. Belkide cidden monitör sağlamdır.
kendi bilgisayarım dışında bağladığım her şey düzgün çalışıyor. HDMI ve DP kablolarını defalarca denedim hala bir çözüme ulaşamadım. Sanki ikisi bir araya gelmemeliymiş gibi şaçma bir durum var ekran kartı sürücüm güncel monitör kablolarında bir sıkıntı yok ama hala saçma bozulmalar yaşanıyor.

Kasayı monitöre bağladığımda çok sık bir şekilde bu bozulma yaşanıyor ve kullanımı engelliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
kendi bilgisayarım dışında bağladığım her şey düzgün çalışıyor. HDMI ve DP kablolarını defalarca denedim hala bir çözüme ulaşamadım. Sanki ikisi bir araya gelmemeliymiş gibi şaçma bir durum var ekran kartı sürücüm güncel monitör kablolarında bir sıkıntı yok ama hala saçma bozulmalar yaşanıyor.

Kasayı monitöre bağladığımda çok sık bir şekilde bu bozulma yaşanıyor ve kullanımı engelliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kutup ışıkları gibi 🤣. Şaka maka, bende monitörü aldım. UPS saolsun artık teslim ederse çok iyi olacak kargoyu boş yere bekletiyorlar 9 gündür. Yani enteresan bir durum. Bir anlam veremedim açıkçası.

Kardeşim sana tavsiyem eğer komşunda veya yakınında bir monitör bulabilirsen birde onunla bilgisayara bağlamayı dene ve test et aynı sorunu alıyorsan muhtemelen ekran kartı yuvasında yada bileşenlerde bir sıkıntı var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı