Viewsonic XG2402 Çıkışlar ve Özellikler Hakkında

BoranK

Hectopat
Daha fazla  
Monitörü bugün aldım ve bazı sorularım var. Klasik, hiçbir ayarı olmayan bir monitörden buna geçtim. O kadar fazla ayarı var ki kafam karıştı.
Öncelikle monitörde USB 3.0 var, bu ne işe yarar? Kutunun içinden de monitöre giren tuhaf bir ucun USB 3.0'a döndüğü bir kablo çıktı. Bilgisayara mı takıyoruz bunu? Ayrıca, ayarlarda DisplayPort 1.1 diye bir yer var ve burası kapalı. Bu ayar nedir, bu açmalı mıyım? Kutunun içinden çıkan DP kablosunu kullanıyorum, 1.2 modeli değil midir bu? Flicker Free diye bir şey gördüm, bunu nasıl açıyoruz?

Son düzenleyen: Moderatör:
USB 3.0 tahminimce aygıtlarınızı bağlamak için.
Örneğin telefon , fotograf makinesi vs...

Arkadaşlar bilgili kişiler yok mu gerçekten yardıma ihtiyacım var.
Flicker Free teknolojisi kendiliğinde mi var, yoksa biz bir yerden mi açıyoruz ?

Son düzenleme:
Pek bilgili olmasam da aynı monitörü yakın zamanda almış biri olarak ben yardım etmeye çalışayım. Flicker free kendiliğinden var sen açmıyorsun. O içinden çıkan aparat, sanıyorum ki monitör üzerindeki usb portlarının çalışması için gerekli. Ben hala bağlamadım ve şimdilik kullanmıyorum ama kullanmak istersen bilgisayara o aparatı bağlaman gerekiyor. Display portla görüntü aldıysan o ayarı da kurcalamana gerek olduğunu düşünmüyorum. Bence viewsonic'in sitesinden xg2402'nin kullanma kılavuzunu indir ve detaylıca oku. Kılavuzun içinde sorduğun tüm soruların cevabı var ve Türkçe dil seçeneği mevcut.

Evet indirip okumuştum, aynı monitörü kullanıyormuşuz sen görüntü için hangi ayarı kullanıyorsun parlaklık kontrast doygunluk gibi ayarların kaçta ? Bunları bir yazabilir misin ?
Doygunluğu artırmak istiyorum renkler canlı olsun diye, gökyüzün fotoğrafları videolarında yani galiba mavi renklerde bozukluk oluyor bir yer çok koyu bir yer çok açık düşürüyorum ayarı renkler cansız gibi geliyor bu zamanda.

Rampage Response: Ultra Fast
Monitör Hertz Cap: 144
Black Stabilization: 5
Advanced DCR: 0
Brightness: 92
Color Adjust > Contrast: 74, Color Saturation: 55, Gamma: 2.6
Blue Light Filter: Genellikle kapalı ama kullanırsam 20 civarını geçmiyorum.
Display > Color Temperature > Full Color Control: Red=91, Green=88, Blue=100

Monitorün rengini ve diğer özelliklerini ayarlama kısmı sanırım biraz göz zevkine kalmış. Yukarıdaki ayarlardan önce Adam Simmons adlı bir kişinin önerdiği ayarları denedim. Monitörler üzerine inceleme yapan ve elinde özel ölçüm aletleri olan biri. Onun önerdiği ayarları da yazıyım. Google'da aratırsan daha detaylı yazısına ulaşabilirsin.

Rampage Response: Fast
Monitör Hertz Cap: 144
Black Stabilization: 11
Brightness: 38 ("Ortamdaki ışık durumuna ve kişisel zevkinize göre" şeklinde belirtmekte)
Color Adjust > Contrast: 70, Color Saturation: 50, Gamma: 2.6
Display > Color Temperature > Full Color Control: Red=100, Green=90, Blue=92

Bende aldım bu monitörü fakat film izlerken karanlık olunca kirli görüntü çok oluyor tuhaf bir durum ilk defa karşılaştım genelde karanlık yerde oluyor arada oyunlarda da oluyor sizde aynı mevzu varmı yoksa monitördemi sorun var kare kare oluyor sürekli

Dosya Ekleri

• aaaa.jpg
    aaaa.jpg
    7,5 KB · Görüntüleme: 98
Son düzenleme:
Tek tek bunları yazdığınız için çok teşekkür ediyorum size.
Umarım yazdığım ayarlar işinize yarar.
Hüseyin5555 sizin dediğiniz gibi bir problemle karşılaşmadım. Bundan önce Asus marka bir VA panelim vardı. TN panel olduğu halde görüntü kalitesi eski monitörümden pek de farklı gelmedi bana. Siyahlar baya siyah. Koyu gri falan değil. Renk geçişlerini ve canlılığını bilhassa beğendim. Bazı arkadaşlar bulutlanma vb. sorunlardan bahsetmiş ama ben henüz rastlamadım.

Son düzenleme:
değişim hakkım var 14 gün olmadı alalı bilemiyorum bu sebep yüzünden değişim yapsam mı? ayrıca 1080p bluray film izledim ondada oluyor karanlık sahnede 4k filmde deneyin dediler de bu monitör 1080p sonuçta öyle bir şey olmaması lazım senin ayarları yaptım dostum yine oldu benimle irtibat kurma şansın varmı kardeşim bu arada film moduna alıp da izledin mi film karanlık sahnelerde sorun çıkmadımı sende

Dosya Ekleri

• ssss.jpg
    ssss.jpg
    48,3 KB · Görüntüleme: 73
  • ssssssssss.jpg
    ssssssssss.jpg
    38,7 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı