Vintage fotoğraflar çekebilecek fotoğraf makinesi önerisi

467597

Hectopat
Eski bir fotoğraf makinesi arıyorum, vintage fotoğraflar çekebileceğim. İkinci el olabilir, sıfır olabilir. Bütçem 1000TL.

Bunu yapan araçları kullanman daha iyi olur, ha istediğin gibi gözükmüyor ise yine 1k civarına bulamazsın çöp gibi oluyor onlar, 2001-98 model Canon/Sony kameraların neredeyse tamamı dediğin gibi çekiyor, onlara bakabilirsin.

Hiç iyi olduğunu sanmam, gerçekten eski kamera daha iyi olur. Onlardan da çöp olmayanlar 2,5'dan fazla fiyata sahip.
Eski püskü bir şeye o kadar para baymakta garip geliyor ya. Zaten kalitesiz fotoğraf çekmek için alıyorum kamerayı özellikle. Bit pazarlarına falan bakmak lazım son çare.

Hiç iyi olduğunu sanmam, gerçekten eski kamera daha iyi olur. Onlardan da çöp olmayanlar 2, 5'dan fazla fiyata sahip.

Bunu alma. Oyuncak kamera bu, gerçekten kötü çekiyor, eski bir kamera havası değil bundaki. Ben birkaç sene önce AliExpress üzerinden satın almıştım 40-50₺ gibi bir fiyata sırf merak ettiğim için. Zaten bir beklentim yoktu bu işi profesyonel yapıyorum ama belki inceleme videosu çekerim diye aldım, o videoyu çekmeye bile değmeyecek kadar kötüydü. Belki geçen birkaç senede daha iyi modelleri piyasaya sürülmüştür ama tavsiye etmiyorum.

Eski bir analog kamera alabilirsin. Eski bir küçük kompakt dijital kamera alabilirsin.

Aradığın şey o eskilik efektiyse ve bunu herhangi bir araç kullanmadan elde etmek istiyorsan fujifilm instax makineler de eğlenceli olabilir.

SD karta kayıt yapsın istiyorsan kompakt dijital kameralar yine eski filtresi vermeyecek ama kalite ve sensör sebebiyle eski gibi hissettirecek fotoğraflar çekecekler.

Kaliteli eski kamera efektleri de Fujifilm'in modern XT-XS-Xpro serisi kameralardaki film simülasyonlarıyla elde edilebilir.

Bunu Aliexpress bir ara yeni hesap açanlara bedavaya veriyordu. Bu tip kameralar aşırı dandik ekstra kalan laptop webcam'leri ile yapılıyor anladığım kadarıyla. Kısaca büyük para israfı. Eski bir DSLR yada kompak kamera alırsan istediğin sonuca ulaşabilirsin. Yada bayat film alıcaksın ama bayat olanlar bile çok pahalı olmuş artık.

Bunu Aliexpress bir ara yeni hesap açanlara bedavaya veriyordu. Bu tip kameralar aşırı dandik ekstra kalan laptop webcam'leri ile yapılıyor anladığım kadarıyla. Kısaca büyük para israfı. Eski bir DSLR yada kompak kamera alırsan istediğin sonuca ulaşabilirsin. Yada bayat film alıcaksın ama bayat olanlar bile çok pahalı olmuş artık.
Hocam OldRoll diye bir uygulama buldum, bütün vintage kameralar var içerisinde neredeyse çok işimi görüyor yani gerçek kamera gibi efektler koyuyor çözüm olarak bunu önerebilirim denedim gördüm çünkü, hiç gerek yok gereksiz masrafa.

Yeni konular

Geri
Yukarı