VirtualBox Arch Linux Hyprland açılmıyor

MeowFlix

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
* Intel(R) Iris(R) Graphics 540
Merhaba öncelikle kendi bilgisayarıma archlinux kurmadan önce sanal makinede denemek istedim Hyprland ya da exec Hyprland yazınca arka plan geliyor ama işte arka planı göstermekle kalıyor yardımcı olur musunuz?

1684266590801.png

1684266769836.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitty terminal Hyprland için varsayılandır. Kitty terminal yüklü mü? Şu an Hyprland açılmış durumda zaten. Herhangi bir panel veya uygulama menüsü yok. Her şeyi sizin ayarlamanız gerekir.

Super (Windows tuşu) ve Q tuşuna aynı anda basıp kitty terminali açın. Eğer açılırsa düzgün şekilde kurmuşsunuzdur.

Kitty terminal Hyprland için varsayılandır. Kitty terminal yüklü mü? Şu an Hyprland açılmış durumda zaten. Herhangi bir panel veya uygulama menüsü yok. Her şeyi sizin ayarlamanız gerekir.

Super (Windows tuşu) ve Q tuşuna aynı anda basıp kitty terminali açın. Eğer açılırsa düzgün şekilde kurmuşsunuzdur.

Denedim fakat açamadım yüklü olmadığını düşünüyorum nasıl yükleyebilirim? Bir de paneli vesaire nasıl ayarlayabilirim yardımcı olur musunuz?

Kitty yüklü sanırsam şöyle bir hata verdi

1684269447979.png

Denedim fakat açamadım yüklü olmadığını düşünüyorum nasıl yükleyebilirim?
CTRL ALT F2 tuşlarına aynı anda basın ve giriş yapın. sudo pacman -Sy kitty yazarak kitty terminali kurarsınız. Ardından Hyprland'e tekrar girdiğinizde terminali açın.

Terminali açtıktan sonra nano .config/hypr/hyprlandf.conf yazın.

Screenshot_2023-05-16-23-40-36_4908.png
kb_layout kısmının önünde "en" yazıyordur. onu "tr" yapın ve ardından CTRL ve X tuşlarına basarak çıkın. Bundan itibaren Türkçe klavye olarak çalışır.

Kitty yüklü sanırsam şöyle bir hata verdi

Eki Görüntüle 1781758
Hyprland açıkken kitty'e girmeniz lazım. Super ve Q tuşu ile. Kitty bir gui uygulaması olduğu için TTY ekranında çalıştıramazsınız.

Bu linkteki sitede neler yüklemeniz gerektiği gösteriliyor. Yönlendirmeleriyle birlikte panel, bildirim uygulaması uygulama menüsü gibi şeyleri kurup yapılandırabilirsiniz.

CTRL ALT F2 tuşlarına aynı anda basın ve giriş yapın. sudo pacman -Sy kitty yazarak kitty terminali kurarsınız. Ardından Hyprland'e tekrar girdiğinizde terminali açın.

Terminali açtıktan sonra nano .config/hypr/hyprlandf.conf yazın.

Eki Görüntüle 1781763kb_layout kısmının önünde "en" yazıyordur. Onu "TR" yapın ve ardından CTRL ve X tuşlarına basarak çıkın. Bundan itibaren Türkçe klavye olarak çalışır.

Hyprland açıkken Kitty'e girmeniz lazım. Super ve Q tuşu ile. Kitty bir GUI uygulaması olduğu için TTY ekranında çalıştıramazsınız.

Bu linkteki sitede neler yüklemeniz gerektiği gösteriliyor. Yönlendirmeleriyle birlikte panel, bildirim uygulaması uygulama menüsü gibi şeyleri kurup yapılandırabilirsiniz.

Kitty yüklü görünüyor yeniden yüklüyor deniyorum super + Q yapıyorum super + Shift + Q yapıyorum olmuyor fakat super + m yaptığım zaman menü açılıyor.

Hocam bence daha kolay bir masaüstü ortamı ile başlamanız daha uygun olur. Hyprland'de zorlanacak gibi duruyorsunuz. Sisteminizi söylerseniz öneride bulunabilirim.

Hyprland kullanmakta ısrar ederseniz de yukarıda vermiş olduğum linke göz atın. Her şey adım adım anlatılıyor.

Hocam bence daha kolay bir masaüstü ortamı ile başlamanız daha uygun olur. Hyprland'de zorlanacak gibi duruyorsunuz. Sisteminizi söylerseniz öneride bulunabilirim.

Hyprland kullanmakta ısrar ederseniz de yukarıda vermiş olduğum linke göz atın. Her şey adım adım anlatılıyor.

Linux'ta aslında tecrübeliyim fakat Arch Linux çarptı biraz :D hocam Waybar falan hepsi yüklü fakat başlatmıyor script ile kurulum yaptım.

CTRL + ALT + F2 yaptığım zaman
1684271087422.png

CTRL + C ve CTRL + X yapıyorum fakat tepki vermiyor.

Son düzenleme:
Linux'ta aslında tecrübeliyim fakat Arch Linux çarptı biraz :D hocam Waybar falan hepsi yüklü fakat başlatmıyor script ile kurulum yaptım.
Ben size Kde Plasma yazayım hocam reçete olarak. :) Hyprland'i de script yerine sitesinden bakarak kurarsınız. Belki daha bilgili olduğumda rehber hazırlarım.

Arch'ta yeniyseniz Cachy OS öneririm. Kendi yapılandırılmış ve tamamen kullanıma hazır Hyprland seçenekleri de var. Kurulum sırasında onu seçersiniz. Orta ve yeni nesil işlemciler için performanslı çalışan Arch Linux tabanlı bir dağıtım.

Geri
Yukarı