Çözüldü VirtualBox Qubes OS kurulumunda "Unsupported Hardware" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hyperanthropos

Centipat
Daha fazla  
Yardımcı olabilir misiniz? Nerede hata yapıyorum?

Dosya Ekleri

• VirtualBox_Qubes OS_02_11_2022_11_49_26.png
    VirtualBox_Qubes OS_02_11_2022_11_49_26.png
    70 KB · Görüntüleme: 46
  • VirtualBox_Qubes OS_05_11_2022_04_46_04.png
    VirtualBox_Qubes OS_05_11_2022_04_46_04.png
    56,3 KB · Görüntüleme: 37
  • VirtualBox_Qubes OS_05_11_2022_04_45_49.png
    VirtualBox_Qubes OS_05_11_2022_04_45_49.png
    81,5 KB · Görüntüleme: 45
Çözüm
Qubes OS güvenlik adına sanallaştırılmış ortamlarda sistemi çalıştırır. Bunun için bilgisayarınızın tam sanallaştırma desteğine sahip olması lazım. BIOS üzerinde Intel için VT-x ve VT-d(IOMMU denilen ayar intel için VT-d olarak isimlendirilir,) AMD için AMD Virtualization Technology ve AMD IOMMU açılmalıdır.

Bunun haricinde IOMMU gibi özellikler VirtualBox'a yeni eklenmiştir. IOMMU gibi gelişmiş sanallaştırma özellikleri için en son sürüm olan 7.0 sürümünü kullanmanız gerekir. Önceki sürümlerde bulunmamaktadır.
BIOS ayarlarından sanallaştırma ve IOMMU ayarlarını açın.

Bir de Qubes OS zaten sanal makine oluşturuyor.
VirtualBox ile Qubes OS çalıştırarak sanal makine içinde sanal makine çalıştırmaya çalışıyorsunuz.

VirtualBox ile Qubes OS çalıştırarak sanal makine içinde sanal makine çalıştırmaya çalışıyorsunuz.

Hemen deneyeceğim. Qubes OS'un sanal makine oluşturduğunu biliyorum ama bir uygulama içerisinde Qubes OS kurarsam benim için çok daha rahat olur. Pek verimli olmasa da rahat olmam daha önemli. Teşekkürler, denedikten sonra yazarım.

Sanallaştırma zaten açıkmış ama IOMMU'yu bulamadım her bilgisayarda olması gerekiyor mu?

Son düzenleme:
Qubes OS güvenlik adına sanallaştırılmış ortamlarda sistemi çalıştırır. Bunun için bilgisayarınızın tam sanallaştırma desteğine sahip olması lazım. BIOS üzerinde Intel için VT-x ve VT-d(IOMMU denilen ayar intel için VT-d olarak isimlendirilir,) AMD için AMD Virtualization Technology ve AMD IOMMU açılmalıdır.

Bunun haricinde IOMMU gibi özellikler VirtualBox'a yeni eklenmiştir. IOMMU gibi gelişmiş sanallaştırma özellikleri için en son sürüm olan 7.0 sürümünü kullanmanız gerekir. Önceki sürümlerde bulunmamaktadır.

Çözüm
Qubes OS güvenlik adına sanallaştırılmış ortamlarda sistemi çalıştırır. Bunun için bilgisayarınızın tam sanallaştırma desteğine sahip olması lazım. BIOS üzerinde Intel için vt-X ve vt-D(IOMMU denilen ayar Intel için vt-D olarak isimlendirilir,) AMD için AMD virtualization Technology ve AMD IOMMU açılmalıdır.

VirtualBox üzerinden nested VT-x/AMD-V seçeneğini işaretlemem gerekiyormuş. Ama Intel işlemcilerde bu kullanılamadığı için gri gözüküyordu bende o yüzden işaretlememiştim bununla alakalı olduğunu bilmiyordum, terminal üzerinden işaretlemeyi başardım ama muhtemelen sadece AMD desteklediği için işe yaramadı ve kurulumda aynı hatayı tekrar aldım. Kısacası sorunun benim için çözümü yokmuş yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. @Cruslan @Disty

Yeni konular

Geri
Yukarı