Virüs dosyasını PDF Docx okuyucuyla açmak zararlı mı?

SesszNinja1

Centipat
Daha fazla  
Bir .txt dosyasını telefonumdaki PDF okuyucuyla açtım. Ama yani bir virüs dosyasının .txt belgesi. Böyle siyah bir ekran vardı. Ondan sonra eski telefonlardaki gibi böyle yukarıda değiştirme seçenekleri vardı. Yani HM olan yere tıkladığında mesela altında kj po ke diye bölümler çıkıyordu. Ondan sonra o PDF docx okuyucuyuda sildim. Bir şey olur mu? Veya normalde çalışmayan bir virüs açtım diye çalışmaya başlar mı? Ayrıca bence bu .txt dosyası değildi. Yani bir metin belgesi çıkmadı önüme. Siyah ekran içinde garip şeyler yazıyordu ve anlattığım gibi sayfa değiştirme seçenekleri vardı. Sizce ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
TXT uzantısı metin belgesi uzantısıdır ve yazı depolamak için kullanılır. TXT uzantılı bir dosyadan bir cihaza zarar gelmesi mümkün değildir. Virüslü .txt dosyası derken tam olarak ne demek istiyorsun?

İlginç bir durum. Şimdi şöyle bir olay var. TXT dosyalarını okumak için her telefonda uygulama olmayabilir. Android telefonlarda HTML Viewer diye bir program var ve sanırım o okuyabiliyordu.

Bunun dışında, dosya bir şaşırtmaca içeriyor olabilir. Normalde bir TXT dosyası metin.txt şeklinde olur. Ama eğer metin.txt.exe gibi kullananı kandıracak bir ismi varsa iş değişir. Bahsettiğin TXT dosyasını (veya her neyse) açtığında sana "bunu neyle açmak istersin" gibi bir soru mu sordu?

İlginç bir durum. Şimdi şöyle bir olay var. TXT dosyalarını okumak için her telefonda uygulama olmayabilir. Android telefonlarda HTML Viewer diye bir program var ve sanırım o okuyabiliyordu. Bunun dışında, uygulama bir şaşırtmaca içeriyor olabilir. Normalde bir TXT dosyası metin.txt şeklinde olur. Ama eğer metin.txt.exe gibi kullananı kandıracak bir ismi varsa iş değişir. Bahsettiğin TXT dosyasını (veya her neyse) açtığında sana "bunu neyle açmak istersin" gibi bir soru mu sordu?
evet bende bir PDF DOCX okuyucu bir uygulama vardı onunla açtım

O zaman bir sorun yoktur. Telefon dosyayı neyle açacağını bilememiştir, PDF okuyucu da TXT dosyasını tanımamıştır ve yanlış çözümlemiştir. Dosyayı nereden bulduğunu da söyle emin olalım...

Doğru mu anladım: İçinde virüs olan bir klasör eline ulaştı. Klasörde bir TXT dosyası vardı, sen de bu dosyayı açtın. Dosyayı açtığın zaman neyle açmak istersin diye sordu. Sen de bir PDF okuyucusunu seçtin. Daha sonra karşına tam olarak ne çıktı? Eğer sadece anlamsız yazılar ve sayılarsa (spoiler'daki gibi) o zaman sanırım ne olduğunu biliyorum. Ama senin "Ondan sonra eski telefonlardaki gibi böyle yukarıda değiştirme seçenekleri vardı. Yani HM olan yere tıkladığında mesela altında kj po ke diye bölümler çıkıyordu" derken ne demek istediğini tam olarak anlamadım.

$ PE d† À¦Ğ¦ Ê ğ . ª Ä Ğ @

Doğru mu anladım: İçinde virüs olan bir klasör eline ulaştı. Klasörde bir TXT dosyası vardı, sen de bu dosyayı açtın. Dosyayı açtığın zaman neyle açmak istersin diye sordu. Sen de bir PDF okuyucusunu seçtin. Daha sonra karşına tam olarak ne çıktı? Eğer sadece anlamsız yazılar ve sayılarsa (spoiler'daki gibi) o zaman sanırım ne olduğunu biliyorum. Ama senin "Ondan sonra eski telefonlardaki gibi böyle yukarıda değiştirme seçenekleri vardı. Yani HM olan yere tıkladığında mesela altında kj po ke diye bölümler çıkıyordu" derken ne demek istediğini tam olarak anlamadım.

$ PE d† À¦Ğ¦ Ê ğ . ª Ä Ğ @
Bu bayadır telefonda olan bir virüsmüş ben onu yaklaşık 1,5 yıldır görmedim sonra bir gün telefonun kendi taraması olan virüs taramasından tararken virüslü olarak çıkmadı ama tipi fln garip geldi ondan sonra araştırdım bu bi virüsmüş fln sonra işte dosya yöneticisinde bununla alakalı bir şey aratıyordum işte btnot yazınca çıkan şeylerden fln bakıyordum işte bunu buldum jhbıwughweuıowhbuıo.txt diye bir şey mesela salladıö ismi tıkladım açmak için sonra altta neyle açmak istiyorsunuz çıktı ben seçtim uygulamayı ondan sonra siyah bir ekran içinde saçmasapan rastgele birşeyler yazan üstündede hani biz technopatta sosyalin altına basınca altında seçenekler oluyorya aynı onda basınca altın seçenekler oluyordu BG HM K7 tarzında seçenekler vardı tamamıyla attım ondan sonra sildim ben bunu bir gün sonra asıl aradığım klasör çıktı com.szfunyun.btnotification adlı klasör içi tamamıyla boş öyle işte asıl merak ettiğim çöp kutusundan sildimmi onu merak ediyorum

Tuhaf bir durum, ben de tam olarak çözemedim ama çöp kutusundan silip silmediğine bakmak için Dosyalarım uygulamasında Çöp Kutusu'nu bulabilirsin. Zaten bildiğim kadarıyla 30 gün içinde siliniyor çöp kutusundaki dosyalar. Ama şunu söyleyeyim, virüs dediğin şeyi elle temizleyemezsin. Anlattığın şey tuhaf ama bir virüs bulaşmamıştır diye düşünüyorum. Yine de ne olursa olsun bir antivirüs indirip tarama yapmanı öneririm. Çalıştırılmış bir virüsü asla elle silemezsin çünkü. Tabii eğer bu şey bir virüs idiyse.

Geri
Yukarı