Virüs Tarayıcısı Geliştirmek Mantıklı mıdır?

Bence değil, zaten yapılmışları var ve sonuç olarak onlar sizinkinden daha iyi olacaklar, bu nedenle de ürününüz tercih edilmeyecek, rağbet görmeyecek.

Bir topluluk halinde ihtiyaç duyulan bir alana yönelik proje geliştirilse çok daha verimli olacağını düşünüyorum. Diğer türlü ClamAV'ye destek olmak veya Comodo AV'yi kurcalamak daha mantıklı geliyor bana.

Bilgi güvenliği açısından sadece Comodo Firewall kullanmak bile yeterli diye düşünüyorum. En azından zararlı yazılım sistemi etkilese bile ağ yönetimi sizin elinizde olduğu için bilgileriniz güvende kalır.

Bence değil, zaten yapılmışları var ve sonuç olarak onlar sizinkinden daha iyi olacaklar, bu nedenle de ürününüz tercih edilmeyecek, rağbet görmeyecek.

Bir topluluk halinde ihtiyaç duyulan bir alana yönelik proje geliştirilse çok daha verimli olacağını düşünüyorum. Diğer türlü ClamAV'ye destek olmak veya Comodo AV'yi kurcalamak daha mantıklı geliyor bana.

Bilgi güvenliği açısından sadece Comodo Firewall kullanmak bile yeterli diye düşünüyorum. En azından zararlı yazılım sistemi etkilese bile ağ yönetimi sizin elinizde olduğu için bilgileriniz güvende kalır.
Aslında böyle bakmamak lazım. Konu sahibi arkadaşımızın geliştirme sürecinde öğreneceği şeyler bile kendisine çok şey katacaktır en basitinden. Belki pek rağbet görmeyecek ama kendisi bununla beraber birçok şey öğrenecek. İleride bir yerde işe başlayacaksa elinde referans bir proje olacak.

Başarılı olursa da hiç belli olmaz, farklı kapılar açılabilir de. Nitekim şu anda AdwCleaner diye bildiğimiz yazılım hatam yoksa BleepingComputer forumlarındaki bağımsız bir geliştirici tarafından yazılmıştı. Daha sonra Malwarebytes satın aldı, kendi motorunda kullanmaya başladı.

Proje yapmak güzeldir, sırf bu tarz artıları için bile desteklemek lazım.

@24099
Eyvallah hocam. Ben yalnızca romantizm ve hayalperestliğe karşıyım. Antivirus vb. geliştirme hevesiyle başlayıp sonrada işin içinden çıkılmaz zorlukta olduğunu görüp bırakanlar var, internette bununla ilgili birçok içerik bulabilirsiniz, özellikle forumlarda.

Arkadaşı tanımıyorum, kararlı ve istikrarlı olup olmadığı konusunda fikrim yok ama genelde insanlar bir anlık hevesleriyle hareket ederler, sonrasında da hevesleri bittiğinde, işin zor kısmı başladığında bunalıp işi terk ederler. Eğer arkadaş iş hayatını, kariyerini bilişim üzerine sürdürmeyi planlıyorsa elbette faydalıdır, kendine ayrıca bu bir motivasyon kaynağı da olacaktır.

Ama öyle değilse bir anlam ifade etmeyecektir, bir yığın bilgiyi yüklenip kaldıramayacak ve nihayetinde bunalıp işi terk edecektir. Yalnızca mantıklı ve gerçekçi yaklaşıyorum, hatta bir bakıma arkadaşın kendine zulmetmesine mani olmaya çalışıyorum : )

Siz kesinlikle daha donanımlı ve tecrübelisiniz, bense konu hakkında tamamen cahilim, o yüzden sözlerimin teknik anlamda bir kıymeti yok. Yalnızca işe yararlığı değerlendiriyorum, kendi perspektifimde sınırlı kalıyorum ve de başka insanların tecrübelerini aktarıyorum.

Siz kesinlikle daha donanımlı ve tecrübelisiniz, bense konu hakkında tamamen cahilim, o yüzden sözlerimin teknik anlamda bir kıymeti yok. Yalnızca işe yararlığı değerlendiriyorum, kendi perspektifimde sınırlı kalıyorum ve de başka insanların tecrübelerini aktarıyorum.
Estağfurullah hocam, ben de pek bilen biri sayılmam. Sadece nacizane işin katma değer tarafına bakıyorum. Belki pes etse bile araştırma sürecinde okuyacağı şeyler bile ufkunu açacaktır mesela. Demek istediğim şey bu.

Estağfurullah hocam, ben de pek bilen biri sayılmam. Sadece nacizane işin katma değer tarafına bakıyorum. Belki pes etse bile araştırma sürecinde okuyacağı şeyler bile ufkunu açacaktır mesela. Demek istediğim şey bu.
Hatta doğaçlama ve yaratıcılığa da bağlayarak eşsiz bir sonuca ulaşabilir. Birisi bana 2009'dan önce Whatsapp projesini sunsaydı, onu da mantıksız bulurdum, zaten SMS var, internet üzerinden mesajlaşmaya ne gerek var, derdim muhakkak : )
Resim gibi ilerisi kestirilemeyen, çizildikçe şekil ve anlam kazanan bir şey olduğunu fark ediyorum hayatın.

Yeni konular

Geri
Yukarı