Virüsler dosyalara erişebilir mi?

Satanay

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ege Bölgesi
Merhaba arkadaşlar, bir sorum olacak. İnternette ve indirilen dosyalar üzerinde kendi güvenliğimizi nasıl sağlarız?
Yani birisinin attığı bir linke tıkladım diye postalarıma, bilgilerime vs. erişme ihtimalleri var mı ya da sadece linke tıklayınca doğrudan bilgisayar dosyalarına virüs bulaşabiliyor mu?

Virüs dosyasını indirip dosyayı açtığımızda mı virüs bulaşır yoksa sadece indirmeyle bile bulaşabilir mi? Atılan linkin programsız virüslü olduğunu nasıl anlayabiliriz?

PC'de sürekli çalışan bir antivirüs beni aşağı yukarı birçok şeyden korur mu yoksa benim dikkatli olmam yeterli midir zira bazıları arkada sürekli çalışan bir antivirüs programını pek de iyi bulmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani birisinin attığı bir linke tıkladım diye postalarıma, bilgilerime vs. erişme ihtimalleri var mı ya da sadece linke tıklayınca doğrudan bilgisayar dosyalarına virüs bulaşabiliyor mu?
Günümüzde bu mumkündür.

Virüs dosyasını indirip dosyayı açtığımızda mı virüs bulaşır yoksa sadece indirmeyle bile bulaşabilir mi? Atılan linkin programsız virüslü olduğunu nasıl anlayabiliriz?
Genelde çalıştırdığınızda bulaşır. Atılan linkteki programın virüslü veya virüssüz olduğunu indirip antivirüs yazılımıyla veya Virustotal'den taratarak öğrenebilirsiniz.

PC'de sürekli çalışan bir antivirüs beni aşağı yukarı birçok şeyden korur mu yoksa benim dikkatli olmam yeterli midir zira bazıları arkada sürekli çalışan bir antivirüs programını pek de iyi bulmuyor.
Her Antivirüs değil. Asıl işi Antivirüs yazılımları geliştiren şirketlerin yazılımları iyidir. Tabii sizin de dikkatli olmanız en önemlisi.

zira bazıları arkada sürekli çalışan bir antivirüs programını pek de iyi bulmuyor.
O bazıları bilgisiz cahil kesim. Kulak asma o kişilere. AV kullanırsan korunursun, kullanıp dikkat edersen daha iyi korunursun.

Geri
Yukarı