Virüsler başka dosyalara yayılır mı yayılırsa nasıl yayılır?

Yazılan zararlı türü, eğer diğer dosyalara da yayılabilme özelliğini bünyesinde bulunduruyorsa istediği dosyalara (özellikle sistem dosyalarına) yayılabilir. Örneğin fidye virüsleri tüm dosyalarınıza erişerek ya da yayılarak dosyalara erişiminizi engeller. Sizden belirli bir ücret karşılığında dosyalarınızın geri dönebilmesini vaat ederler. Bundan korunmak için gerçek zamanlı antivirüs yazılımları kullanmanız gerekmektedir.

Son düzenleme:
Yazılan zararlı türü, eğer diğer dosyalara da yayılabilme özelliğini bünyesinde bulunduruyorsa istediği dosyalara (özellikle sistem dosyalarına) yayılabilir. Örneğin fidye virüsleri tüm dosyalarınıza erişerek ya da yayılarak dosyalara erişiminizi engeller. Sizden belirli bir ücret karşılığında dosyalarınızın geri dönebilmesini vaat ederler. Bundan korunmak için gerçek zamanlı antivirüs yazılımları kullanmanız gerekmektedir.
Peki bir virüs başka bir yere giderken olduğu yeri terk eder mi?

Bu durum daha öncede bahsettiğim gibi herhangi bir zararlının türüne bağlı olarak hem kendi bulunduğu konumdan başka bir yere gidebilir hem de bu işlemi yaparken kendisini o dosyada saklayabilir. Bu durumu kendiniz bile bir olasılık şeklinde düşünebilirsiniz. Yani bulunduğu konumu terk etmeyen zararlılar da mevcut olabilir.

Zararlı dünyasında her şey mümkün?

Bahsettiğimiz konu fidye virüsleri ise diskinizin içindeki sadece sizin özel verilerinizi şifreler -fotoğraf, Word belgesi gibi- Virüsler sadece o yazılımı yazan kişinin kodladığı işlemleri gerçekleştirir. Kendisi başına karar verip herhangi bir dosyadan diğerine atlamaz. En azından ben daha rastlamadım. Umarım iki soruyu da cevaplandırabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Umarım iki soruyu da cevaplandırabilmişimdir.
İkinci olan @Murat5038'in yazdığı soru değil cevap.

Zararlı yazılımlar kodlarına göre hareket ederler. Algoritmasında diğerine atlama varsa atlar. Derin öğrenme tekniklerinden de yararlanan zararlıların da çıkması yakın belki vardır denk gelmedim henüz.

Yani zararlı dünyasında aşağı yukarı bilgisayarda yapılan her şey mümkün.

Yeni konular

Geri
Yukarı