Çözüldü Virüslerin temizlenmesi için sadece SSD'ye format atmak yeterli midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

couL

Hectopat
Herkese iyi günler, az önce PC repair diye bir program indirdim biraz araştırdıktan sonra kötü amaçlı yazılım olabileceği yazılmış. Zaten formatta atmak istiyordum bu olaydan sonra kararımı verdim atacağım. Benim şöyle bir sorum olacaktı. Windows SSD'ye kurulu ve bu dediğim PC repair isimli program SSD'nin içine kuruldu, bende ayrıca bir de HDD var. HDD'yi büyük boyutlu oyunlar ve Office dosyalarını yedeklemek gibi amaçlarla kullanmaktayım.

Şu an format atacağım ve sadece SSD'ye format atsam yeterli olur mu sizce? HDD içerisinde büyük boyutlu oyunlar ve çok yedek dosya var o yüzden silinsinler istemiyorum açıkçası. Yoksa komple hem HDD hem SSD temizliği mi yapmam gerekir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Sadece SSD'ye atmak yeterli olur ama gerek yok bence. Bahsettiğiniz program sanırım bir PUA (Potentially Unwanted Application) ve PUA'lar çok rahat bir şekilde temizlenebilir. MBAM ile tarama + HijackThis raporu paylaşarak halledebilirsiniz.
Konudan bağımsız olarak format atmamın başka bir nedeni de warzone'da dev error 6068 gibi saçma bir hata almamla ilgili. Format atıp öyle de denemek istiyorum. Bu istenmeyen programı da o yüzden kurdum belki çözüm olur diye dikkatsizce ve format işinin tuzu biberi oldu gibi aslında yoksa dediğiniz yolları denerdim kesinlikle :)
Bende dediğiniz gibi SSD'ye format attım ve HDD oyunlar nasıl olduysa bozulmuş var gözüküyordu ama çalışmadı tekrar baştan yüklemek zorunda kalmıştım.
Eğer sizin dediğiniz sıkıntıyı yaşarsam Hdd'yi de formatlarım kökten temizlik olmuş olur :)

Son düzenleme:
AV diye bir şey çıkmış konu sahibi senin de haberin yok heralde? Yıl oldu 2020 bilişim çağında hala ne kullanılması gerektiğini bilmeyenler var.
Konu sahibi benim ve dediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorum. Üslubunuza dikkat ederseniz sevinirim. Buraların var oluş sebebi zaten bilginin veya tecrübenin karşılıklı paylaşımı için. Yıl 2020 haklısınız ve sizin de insanlarla düzgün iletişim kurmaktan haberiniz yok anlaşılan.

Konu sahibi benim ve dediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorum. Üslubunuza dikkat ederseniz sevinirim. Buraların var oluş sebebi zaten bilginin veya tecrübenin karşılıklı paylaşımı için. Yıl 2020 haklısınız ve sizin de insanlarla düzgün iletişim kurmaktan haberiniz yok anlaşılan.
Belli, bu çağda AV'nin ne olduğunu bilmeyecek kadar bilgi sahibi olamamışsınız, diğer çoğu insan gibi.

Belli, bu çağda AV'nin ne olduğunu bilmeyecek kadar bilgi sahibi olamamışsınız, diğer çoğu insan gibi.
Bahsettiğiniz şey yaşamın kaynağı falan galiba, bizler bu yaşlara kadar hasbelkader gelmişiz demek ki kusura bakmayın. Yardımcı olmak gibi niyetiniz de yok anlaşılan. O yüzden konuyu uzatmayalım bence. AV'nin ne olduğunu biz bu zırcahillere bahşetmek yerine bilişim çağında kendinizi ego kasmaya programlamışsınız sanırım. İyi günler.

Geri
Yukarı