Çözüldü Virüslerin temizlenmesi için sadece SSD'ye format atmak yeterli midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

couL

Hectopat
Herkese iyi günler, az önce PC repair diye bir program indirdim biraz araştırdıktan sonra kötü amaçlı yazılım olabileceği yazılmış. Zaten formatta atmak istiyordum bu olaydan sonra kararımı verdim atacağım. Benim şöyle bir sorum olacaktı. Windows SSD'ye kurulu ve bu dediğim PC repair isimli program SSD'nin içine kuruldu, bende ayrıca bir de HDD var. HDD'yi büyük boyutlu oyunlar ve Office dosyalarını yedeklemek gibi amaçlarla kullanmaktayım.

Şu an format atacağım ve sadece SSD'ye format atsam yeterli olur mu sizce? HDD içerisinde büyük boyutlu oyunlar ve çok yedek dosya var o yüzden silinsinler istemiyorum açıkçası. Yoksa komple hem HDD hem SSD temizliği mi yapmam gerekir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Sadece SSD'ye atmak yeterli olur ama gerek yok bence. Bahsettiğiniz program sanırım bir PUA (Potentially Unwanted Application) ve PUA'lar çok rahat bir şekilde temizlenebilir. MBAM ile tarama + HijackThis raporu paylaşarak halledebilirsiniz.
Sadece SSD'ye atmak yeterli olur ama gerek yok bence. Bahsettiğiniz program sanırım bir PUA (Potentially Unwanted Application) ve PUA'lar çok rahat bir şekilde temizlenebilir. MBAM ile tarama + HijackThis raporu paylaşarak halledebilirsiniz.

Çözüm
Bende dediğiniz gibi SSD'ye format attım ve HDD oyunlar nasıl olduysa bozulmuş var gözüküyordu ama çalışmadı tekrar baştan yüklemek zorunda kalmıştım.

İnternet mbit'im yüksek hızda olsa gözüm kapalı hem hdd hem ssd ye format atacağım zaten de tekrardan warzone indirmek istemiyorum interneti yavaş olanlar anlar halimden :) Hızlı geri dönüşlerinizden dolayı teşekkür ederim hepinize. Dediğiniz programlar temizliyordur virüsleri haklısınızdır ama ben format atacağım sanırım ssd'ye. Hdd tarafında problem olur mu olmaz mı o biraz can sıkıyor sadece :)
Kayıt girdileri işletim sisteminde var olmadığı için çalışamazlar.
Bunu engellemek için ne yapmamız gerekiyor peki formattan sonra? Ben örneğin steami ssd'ye kuracağım daha sonra hdd'de yedek olan bir oyunu steamden indirmeye başlayıp duraklattığımda ve daha sonrasında steam klasörünün içerisine ilgili yedek dosyayı yapıştırdığımda açılır diye tahmin ediyorum.

Bunu engellemek için ne yapmamız gerekiyor peki formattan sonra? Ben örneğin steami ssd'ye kuracağım daha sonra hdd'de yedek olan bir oyunu steamden indirmeye başlayıp duraklattığımda ve daha sonrasında steam klasörünün içerisine ilgili yedek dosyayı yapıştırdığımda açılır diye tahmin ediyorum.

Kendim denemedim ama teorik olarak bu şekilde çalışabilirler. Tabii Steam o oyunları nasıl görecek bilmiyorum.

Geri
Yukarı