Virüslü dosyayı geri dönüşüm kutusundan silince virüs gider mi?

MZLopat42597

Femtopat
Daha fazla  
Roblox'ta adopt me diye bir oyun var. Ben oynamasam da kardeşim sürekli oynadığı için oyunu bayağı iyi biliyorum. Envanerindeki bazı şeyleri BAT Dragon denen bir pete karşılık teklif olarak belirli birkaç web siteye koymuştu. Dün akşam o uyurken o tekliflerden biri kabul edilmiş. Ben de ona uyanmadan sürpriz yapayım dedim ama BAT Dragon veren kişi Roblox hesabının değil Snapchat hesabının ismini yazmış. Ben de Snapchat yükleyip onu arkadaş ekledim. Kendisi bana bir link gönderdi. Roblox'ta arkadaş ekleme linklerinin neredeyse aynısıydı ve görseli de birebirdi. O görselli bağlantıya tıklayınca fake bir robloxa geldim. Uzantıda küçük farklılıklar vardı ama arayüzün farklı olduğu bazı şeylerle belli oluyordu. Şahıs bana, oyunun sana login falan diyeceğini, oradan hesabıma giriş yapmam gerektiğini söyledi. Ben haliyle hesaba giriş yapmadım çünkü bir dolandırıcılık olduğundan şüphelendim çünkü gerçek Roblox'ta şahsın ismi çıkmıyordu.

Buraya kadar her şey normaldi ama sonradan fake Roblox'ta Home butonuna tıklayınca kardeşimin hesabının olduğunu gördüm. İşte o zaman korkmaya, virüsten şüphelenmeye başladım. Bilgisayar ve telefondaki bütün hesapların maili ortak. O maile Backup kodlarla 2 adımlı doğrulama ekledim bu sayede her şey komple ele geçirilse bile o kodları bilmeden giremez diye düşündüm. Birkaç kere de "same account launched" hatasıyla karşılaştım. Ne olur ne olmaz hesaptaki aktarılabilir her şeyi kardeşimin yan hesabına aktardım.

Şimdilik hesaplarda ve bilgisayarda şüpheli bir şey yok ancak bugün Windows Defender ile tam kapsamlı tarama yaptığımda trojan Win32 esulat a!rfn diye bir virüs buldu. Virüsün, D diskinde bir thumbs mu öyle bir şey dosyası etkilediğini söyleyince, dosya hakkında da biraz araştırma yapıp silinmesinin zararlı olmadığını görünce dosyayı silip bir de geri dönüşüm kutusunu boşalttım. Sorum şu. Bildiğim kadarıyla trojan virüsleri kendini pek belli etmez ama yine de, o dosyayı geri dönüşüm kutusundan silince virüs gider mi? Yani ben onu geri dönüşüm kutusundan silince virüs ortadan kalktı mı? Bilgisayar ortak ve sık kullanıldığı için her zaman tam kapsamlı tarama fırsatım olmuyor da.

Son düzenleme:
Çöp kovasına atıp silemesiniz virüsü. Malwarebytes'ya da Kaspersky programını indirip kurun. Tarama yapın, muhtemelen virüsü bulup silecektir.

Tam tarama sonucu çıktı virüs zaten. Karantinada gözüküyordu ama yine de dosyayı geri dönüşüm kutusundan sildim. Zaten sorum da geri dönüşüm kutusunu boşaltmayla silersek imha olur mu?

Zaten bulduysa direkt karantidan silseydiniz daha sağlıklı olurdu, tekrar tam tarama yapın tekrar bulmazsa sorun yoktur.

Çöp kovasına atıp silemesiniz virüsü. Malwarebytes'ya da Kaspersky programını indirip kurun. Tarama yapın, muhtemelen virüsü bulup silecektir.

Çok duydum bu programların tavsiyelerini. O programlar virüsü bulursa kesin siler mi diyorsun.

Zaten bulduysa direkt karantidan silseydiniz daha sağlıklı olurdu, tekrar tam tarama yapın tekrar bulmazsa sorun yoktur.
İkinci tam taramayı sizce defenderle mi yapmalıyım yoksa o 2 programdan biriyle mi. Veya, o iki programla yapılan tam taramalar defender kadar uzun sürer mi? Defender 2.5 saat kadar sürdü çünkü

Çok duydum bu programların tavsiyelerini. O programlar virüsü bulursa kesin siler mi diyorsun.

Kesin diye bir şey yoktur ama bulaşan virüs Deep Web'in en alt katmanlarından türünün tek örneği bir virüs değilse %99 ihtimal siler.

İkinci tam taramayı sizce Defender'le mi yapmalıyım yoksa o 2 programdan biriyle mi? Veya, o iki programla yapılan tam taramalar Defender kadar uzun sürer mi? Defender 2.5 saat kadar sürdü çünkü.

Defender'la yapma. Kaspersky, Malwarebytes'ya da Emsisoft ile yapabilirsin, tarama süresi sizin taramayı yapacağınız diskin doluluk oranına göredir.

Kesin diye bir şey yoktur ama bulaşan virüs Deep Web'in en alt katmanlarından türünün tek örneği bir virüs değilse %99 ihtimal siler.

Defender'la yapma. Kaspersky, Malwarebytes'ya da Emsisoft ile yapabilirsin, tarama süresi sizin taramayı yapacağınız diskin doluluk oranına göredir.

Peki ala öyle yapacağım. O programların ücretsiz versiyonlarının linkini atabilir misiniz? Bugün muhtemelen yapamam çünkü zaten birkaç dakikaya hazırlanmam lazım ancak tarama sonuçları gelince size haber veririm. İlgilniz için teşekkürler :)

Peki ala öyle yapacağım. O programların ücretsiz versiyonlarının linkini atabilir misiniz? Bugün muhtemelen yapamam çünkü zaten birkaç dakikaya hazırlanmam lazım ancak tarama sonuçları gelince size haber veririm. İlgilniz için teşekkürler :)

Ayrıca gerçek zamanlı koruma istersen (öneririm) bu konudakileri uygulayabilirsin, ücretsiz Kaspersky Premium sürümü.

Yeni konular

Geri
Yukarı