Virüslü USB, başka bir bilgisayara virüs bulaştırabilir mi?

Ahmet1203

Picopat
Merhaba, bilgisayara format atmak için eski virüs içeren bilgisayarımda kullandığım USB'yi buldum ve yeni bilgisayarıma takmak istiyorum fakat önceden virüs içeren bilgisayarıma takıldığı için yeni bilgisayarıma da virüs bulaştırabilir mi?

Merhaba, bilgisayara format atmak için eski virüs içeren bilgisayarımda kullandığım USB'yi buldum ve yeni bilgisayarıma takmak istiyorum fakat önceden virüs içeren bilgisayarıma takıldığı için yeni bilgisayarıma da virüs bulaştırabilir mi?

Tabii ki de bulaştırabilir. Windows USB'yi bağlandığında virüs uyarısı verirse sıkıntı yok ama bence denemek mantıksız.

Zararlıya bağlıdır.

Bazı zararlılar bu şekilde yayılma yolunu izlerken, bazıları ise dosyalar yoluyla yayılmaya bakar. Her iki durumda da sistemde bir güvenlik yazılımı bulunması gerekli.

Veya bu iki yolu da izlemeyebilir. USB gibi gözüken fakat bilgisayara takıldığında işletim sistemine klavye gibi gözüken özel cihazlar mevcut. Taktığınız anda saniyeler içerisinde (genelde PowerShell üzerinden) zararlı indirilip çalıştırılıyor.

Muhtemelen siz kasaya takıp monitöre bakana kadar iş bitmiş olacak. İnen zararlı FUD ise güvenlik yazılımınızın algılamama ihtimali de mevcut.

Bu nedenle her USB belleği veya USB cihazı bilgisayarlarınıza takmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı