Herhangi bir siteye girmek virüs bulaştırabilir mi?

linke tıkladığınızda o link sizi X bir yere yönlendiriyor ve bu yönlendirme esnasında eklentiler, yeni gizli sekmeler ve içerikler yükleniyor sayfa içerisinde.
Eklenti yükleme iznini kullanıcının vermesi gerekiyor.

'den kastınız nedir, tarayıcının oynanmamış oluşu mu?
Hayır, tarayıcı kodunda düzeltilmemiş bir güvenlik açığı olması.

Son düzenleme:
Arkadaşlar virüslerin çoğunun bilinmeyen linklere ya da web sitelerine girildiğinde bulaştığını bilmiyor sanırım. Bir linke tıklarsın, web Browser'ın sana bir sayfa gösterir, sistemin korunmuyorsa arkada zararlı yazılımlar yüklenebilir.
Güncel browserlarda koruma önlemleri vardır ancak bir av olmadığı takdirde her türlü zararlıya açık olabilir bilgisayarın.
Bir web sitesine ya da web siteli bir bağlantıya tıkladığında virüs bulaşabiir. Hatta virüslerin çoğu bu şekilde bulaşırlar.

Arkadaşlar yanlış biliyorlar. 😉

3. parti sunuculardan dosya indirirken bile tarayıcın seni uyarıyor. Diyelim linke hani dosya eklemiş olsun. Hadi onu geç fudlayıp eklesin. Senin tarayıcın seni indirdikten sonra uyarıyor falan filan size açıklama yapmayacağım. 2022 yılında bir linke tıklayarak virüs kapılmaz. Bir virüs indirip, onu açmadığınız sürece de bilgisayarınıza yine bir etkisi yok. Virüslerin birçoğu da öyle bulaşmaz. Arkada zararlı yazılım yükleme diye bir şey yok senden habersiz kayıt yapılamaz. Hani Linux güvenli Windows güvensiz diyen arkadaşlar Linux'te arkada zararlı yazılım indirim olayı var haberiniz olsun ama Windows'ta mümkün değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
3. parti sunuculardan dosya indirirken bile tarayıcın seni uyarıyor. Diyelim linke hani dosya eklemiş olsun. Hadi onu geç fudlayıp eklesin. Senin tarayıcın seni indirdikten sonra uyarıyor falan filan size açıklama yapmayacağım. 2022 yılında bir linke tıklayarak virüs kapılmaz. Bir virüs indirip, onu açmadığınız sürece de bilgisayarınıza yine bir etkisi yok. Virüslerin birçoğu da öyle bulaşmaz. Arkada zararlı yazılım yükleme diye bir şey yok senden habersiz kayıt yapılamaz. Hani Linux güvenli Windows güvensiz diyen arkadaşlar Linux'te arkada zararlı yazılım indirim olayı var haberiniz olsun ama Windows'ta mümkün değil.
Tamam siz biliyorsunuz. Ben de 30 yıldan beri bilgisayar ile uğraşmıyorum. Ne yaparsanız yapın dostlar. Beni ilgilendirmiyor artık. Hatta AV'de kullanmayın tamam mı? 😉

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam arkadaşlar olay bir kaosa sürüklenmesin, genel kanıya göre her şey "normal" seyrinde ilerliyorsa günümüz yazılımları bu duruma izin vermiyor, yani kullanıcı iradesi dışında (tarayıcı, virüs programları) bulaşamaz olarak algıladım. Yanıtlayan arkadaşlara teşekkürler. :)

@qelos 'un dediği mantıklı geliyor fakat siz siz tersi yönde düşünüyorsunuz, nedeni nedir acaba?
Benimle ters düşünmüyor aslında. Tarayıcıda web sitesinin çalıştırdığı kodlar bilgisayarı çok zorlayan kodlar olabilir. Gene tarayıcı dışına çıkmıyor yani.
Tamam siz biliyorsunuz. Ben de 30 yıldan beri bilgisayar ile uğraşmıyorum. Ne yaparsanız yapın dostlar. Beni ilgilendirmiyor artık. Hatta AV'de kullanmayın tamam mı? 😉
@die haklı bu arada. 30 yıldır bilgisayar kullanıyorsunuz ama sanırım tarayıcılara yönelik bilgileriniz 30 yıl öncesinde kalmış. Güncel tarayıcılarda bu problemler kalktı. Artık tarayıcılar daha güvenli. Bilgilerinizi güncellemenizi öneririm. 😉

Benimle ters düşünmüyor aslında. Tarayıcıda web sitesinin çalıştırdığı kodlar bilgisayarı çok zorlayan kodlar olabilir. Gene tarayıcı dışına çıkmıyor yani.

@die haklı bu arada. 30 yıldır bilgisayar kullanıyorsunuz ama sanırım tarayıcılara yönelik bilgileriniz 30 yıl öncesinde kalmış. Güncel tarayıcılarda bu problemler kalktı. Artık tarayıcılar daha güvenli. Bilgilerinizi güncellemenizi öneririm. 😉
Daha önce de dedim. Siz istediğiniz web sitesine ve linke tıklayabilirsiniz. Ben web kaynaklı zararlılardan gelebilecek sorunlar için boşuna binlerce dolar ödüyorum "yazılım şirketim" için. Tartışmaya gerek yok.

Daha önce de dedim. Siz istediğiniz web sitesine ve linke tıklayabilirsiniz. Ben web kaynaklı zararlılardan gelebilecek sorunlar için boşuna binlerce dolar ödüyorum "yazılım şirketim" için. Tartışmaya gerek yok.
Web kaynaklı zararlılar başka , konu sahibinin sorduğu herhangi bir siteye girince olabilecek tehlikeler başka. Ben de yazılımcıyım. Lütfen konuya uygun cevabı verin.

Web kaynaklı zararlılar başka , konu sahibinin sorduğu herhangi bir siteye girince olabilecek tehlikeler başka. Ben de yazılımcıyım. Lütfen konuya uygun cevabı verin.
Zararlı yazılım yükleme potansiyeli olan bir web sitesine ya da linke tıkladım (arkadaşın sorduğu) ve sen diyorsunki, "yazılımcı" arkadaşım, web browserim beni %100 korur? Yanlış mı anladım?

İstiyorsan seni bir web sitesine yönlendireyim, web browserine güveniyorsan tıklarsın. 😉
Neyse konuıyu takip etmeyi bıraktım. Ne yaparsanız yapın. Cahil ile tartışılmaz. 😉

Geri
Yukarı