Virüsü bilgisayardan tamamen temizleme

oguzkan_n

Kilopat
Daha fazla  
Sigorta şirketinde çalışıyorum, daha önceden de başımıza gelmişti teknolojiden uzak patronumuz WhatsApp Web'den gelen sigorta isteği için RAR dosyasını açmış ve Windows antivirüs programından tarama yaptığımda aynı dosya adında trojan uyarısı verdi, antivirüs ile trojani kaldırdım tekrar tarattım tehdit yoktu fakat arkadaşıma sorduğumda geçmiş olsun ağa sızmıştır, ağa bağlı tüm bilgisayarlara girmiştir dedi, ağdan ve bilgisayarlardan tamamen bu virüsü nasıl temizlerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzgün bir AV ile tarama yap, hesaplarının şifresini değiş, bu cihaz harici çıkış yap de. 2f.a doğrulama aç.

Tüm Bilgisayarlardan ağı bulup özelliklere tıklayıp ağ profili kısmını "ortak" yaparsanız virüsü sildiğinizde bir daha giremez tüm bilgisayarlarda zaten bu seçenek işaretliyse bulaşacağını sanmam. Ethernet ile bağlılarsa bilemiyorum.

Malwarebytes ile tarama yaparak ciddi tehditleri rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Virüslerden tamamen kurtulmanın en doğru yolu ise temiz format atmaktır. Format atmadan önce dosyaları USB'ye kaydetmeyi düşünebilirsiniz.

Virüs eğer silinmiyorsa format atabilirsiniz. Basit işlem zaten. Ama önemli şeylerin yedeğini alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı