Python Visual Studio üzerinde syntax error hatası

dmrtisa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Python öğrenmek istiyorum ve kullanışı kolay ve güzel olduğundan Visual Stuido üzerinden Python extension ve kendisini kurdum. Code Runner'da kurdum, yazdığım kodlar Code Runner'da çalışıyor ve "Run Selection/Line in Python terminal" komutu çalışıyor ancak, "Run Python file in terminal" seçeneği çalışmıyor. Tüm satırları seçip öyle çalıştırırsam kod çalışıyor. Hata ise "Syntax error: İnvalid syntax". İnternete çok bakmadım ancak birisi bug gibi bir şey olduğunu falan yazmış. Ayrıca bu rehber dışında önerilerinizi de beklerim.

Merhaba. Python öğrenmek istiyorum ve kullanışı kolay ve güzel olduğundan Visual stuido üzerinden Python extension ve kendisini kurdum. Code Runner'da kurdum, yazdığım kodlar code Runner'da çalışıyor ve "run Selection/Line in Python terminal" komutu çalışıyor ancak, "run Python file in terminal" seçeneği çalışmıyor. Tüm satırları seçip öyle çalıştırırsam kod çalışıyor. Hata ise "syntax error: İnvalid syntax". İnternete çok bakmadım ancak birisi bug gibi bir şey olduğunu falan yazmış. Ayrıca bu rehber dışında önerilerinizi de beklerim.

Python için anaconda/spyder, Jupyter Notebook PyCharm gibi IDE'leri kullanmanı tavsiye ederim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-02-18 saat 13.54.34_304d8f65.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-18 saat 13.54.34_304d8f65.jpg
    222,9 KB · Görüntüleme: 24
  • WhatsApp Görsel 2024-02-18 saat 13.55.05_4d1f92d7.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-18 saat 13.55.05_4d1f92d7.jpg
    236,4 KB · Görüntüleme: 14
  • WhatsApp Görsel 2024-02-18 saat 14.23.02_53d88586.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-18 saat 14.23.02_53d88586.jpg
    136,6 KB · Görüntüleme: 21
Merhaba. Python öğrenmek istiyorum ve kullanışı kolay ve güzel olduğundan Visual Stuido üzerinden Python extension ve kendisini kurdum. Code Runner'da kurdum, yazdığım kodlar Code Runner'da çalışıyor ve "Run Selection/Line in Python terminal" komutu çalışıyor ancak, "Run Python file in terminal" seçeneği çalışmıyor. Tüm satırları seçip öyle çalıştırırsam kod çalışıyor. Hata ise "Syntax error: İnvalid syntax". İnternete çok bakmadım ancak birisi bug gibi bir şey olduğunu falan yazmış. Ayrıca bu rehber dışında önerilerinizi de beklerim.
Bug değil hata. Pythonda bazı şeyleri yanlış yazdığımızda hatalarla karşılaşabiliriz. Bu hataları 3 başlık altında toplayabiliriz.
1- Syntax error: Syntax yani söz dizimi hatası kodunuzun yazılış aşamasında bir dil kuralına uyulmadığını gösterir. Mesela tanımlamadığın değişken çağırmak, fonksiyon tanımını yanlış yapmak vb.
2- Runtime error: Kod çalışırken beklenmeyen bir durumla karşılaşması sonucu oluşur. Mesela "Elma" kelimesini 3 e bölmeye çalışmak, 9 elemanlı bir listenin 10. elmanını almaya çalışmak vb.

Sizin ilk 2 resimde karşılaştığınız sorun yazdığı üzere Syntax error.
Ve yine yazdığı üzere "yas diye bir değişken yok YAS mı demek istediniz" diyor tabi siz burda büyük ihtimalle yasa demek istediniz ama olsun.

3. resimdeki kod doğru onu çalıştırmayı denediniz mi?

(Aslında bu mesajı daha sert bir dille yazmak isterdim ama canım moderasyon ekibim az biraz agresif tutumda mesaj kaldırıyor 😀)
Python için anaconda/spyder, Jupyter Notebook PyCharm gibi IDE'leri kullanmanı tavsiye ederim.
Henüz yeni başlamış VSC ile gitmesinde herhangi bir problem yok.

Python geliştirme için kullanılan ve o alanda gelişmiş IDE'ler olduğu için yoğun kullanımda oldukları için hata gibi durumlarda daha fazla kaynak bulabilirsiniz.
VSC nin anacondadan daha gelişmiş olduğunu düşünüyorum ve başlangıç düzeyinde PyCharm gibi uygulamalara gerek yok ben IDLE üzerinden başladıydım herhangi bir eksiklik çekmedim.

Kaynak eksikliği konusuna gelirsek hatayı python dili veriyor yani siz vi de kullansanız, VSC de kullansınız, PyCharm da kullansanız hata %90 aynı olacak ve internette bulabileceksinizdir.
Hata 1: dosya adını yanlış yazmışsın (Resim 1)
Hata 2: Değişkenlerde Türkçe'de olan yazı karakterleri kullanmışsın. (ıİşŞçÇöÖüÜğĞ)
Dosya adını doğru bile yazsa hata alacaktı çünkü python dosyaadi.py diye yazması gerek.
Python değişkenlerde türkçe karakter kullanmasına izin veriyor tabi kullanılmamalı ama bu bu düzeyde kendisine sorun çıkarıcak bir hata değil.

Bug değil hata. Pythonda bazı şeyleri yanlış yazdığımızda hatalarla karşılaşabiliriz. Bu hataları 3 başlık altında toplayabiliriz.
1- Syntax error: Syntax yani söz dizimi hatası kodunuzun yazılış aşamasında bir dil kuralına uyulmadığını gösterir. Mesela tanımlamadığın değişken çağırmak, fonksiyon tanımını yanlış yapmak vb.
2- Runtime error: Kod çalışırken beklenmeyen bir durumla karşılaşması sonucu oluşur. Mesela "Elma" kelimesini 3 e bölmeye çalışmak, 9 elemanlı bir listenin 10. elmanını almaya çalışmak vb.

Sizin ilk 2 resimde karşılaştığınız sorun yazdığı üzere Syntax error.
Ve yine yazdığı üzere "yas diye bir değişken yok YAS mı demek istediniz" diyor tabi siz burda büyük ihtimalle yasa demek istediniz ama olsun.

3. resimdeki kod doğru onu çalıştırmayı denediniz mi?

(Aslında bu mesajı daha sert bir dille yazmak isterdim ama canım moderasyon ekibim az biraz agresif tutumda mesaj kaldırıyor 😀)

Henüz yeni başlamış VSC ile gitmesinde herhangi bir problem yok.

VSC nin anacondadan daha gelişmiş olduğunu düşünüyorum ve başlangıç düzeyinde PyCharm gibi uygulamalara gerek yok ben IDLE üzerinden başladıydım herhangi bir eksiklik çekmedim.

Kaynak eksikliği konusuna gelirsek hatayı python dili veriyor yani siz vi de kullansanız, VSC de kullansınız, PyCharm da kullansanız hata %90 aynı olacak ve internette bulabileceksinizdir.

Dosya adını doğru bile yazsa hata alacaktı çünkü python dosyaadi.py diye yazması gerek.
Python değişkenlerde türkçe karakter kullanmasına izin veriyor tabi kullanılmamalı ama bu bu düzeyde kendisine sorun çıkarıcak bir hata değil.
veriTipleri.py : The term 'veriTipleri.py' is not recognized as the nam
e of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the sp
elling of the name, or if a path was included, verify that the path is
correct and try again.
At line:1 char:1
  • veriTipleri.py
  • ~~~~~~~~~~~~~~
+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (veriTipleri.py:String)
[], CommandNotFoundException
+ FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

Suggestion [3,General]: The command veriTipleri.py was not found, but does exist in the current location. Windows PowerShell does not load commands from the current location by default. If you trust this command, instead type: ".\veriTipleri.py". See "get-help about_Command_Precedence" for more details.

veriTipleri.py: The term 'veriTipleri.py' is not recognized as the nam.
E of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the sp.
Elling of the name, or if a path was included, verify that the path is.
Correct and try again.
At line: 1 char: 1
  • veriTipleri.py
  • ~~~~~~~~~~~~~~
+ Categoryınfo: Objectnotfound: (veriTipleri.py:string)
[], CommandNotFoundException
+ FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

Suggestion [3,General]: The command veriTipleri.py was not found, but does exist in the current location. Windows PowerShell does not load commands from the current location by default. If you Trust this command, instead type: ".\veriTipleri.py". See "get-help about_command_precedence" for more details.

Bu hatayı alıyorum düzelmetemedim nasıl yapabilirm yardımcı olursanız sevinirim.

Ben size yardımcı oluyorum ama sizde bana yardımcı olun lütfen biraz. Cevabı yukarda verdim ama şimdi size daha detaylı açıklıyacağım. Az sonra anlatcağım konuda fazla bir bilgim yok eğer yanlışım olursa uyarın değiştireyim insanlara yanlış bilgi vermek istemem.

Şimdi bizim ortam değişkenleri dediğimiz bir şey var işletim sistemi ve sistem hizmetleri tarafından kullanılan bazı bilgileri depolamak için kullanılıyor bu ortam değişkenleri.
Bunlardan bazıları: PATH, TEMP, USERNAME, HOME(linux).

Benim burda değineceğim şey PATH(resim-1 deki gibi açabilirsiniz).
Bu PATH dediğimiz şey işletim sistemi tarafından terminale(sizin variables.py yazdığınız yer) girilen komutların çalıştırılabilir dosyalarını bulmak için kullanılır.

Mesela siz python yazdığınızda C:\Users\PC\AppData\Local\Programs\Python\Python310 bu dizindeki python.exe dosyası çalışıyor. Siz direk variables.py yazdığınız zaman sistem bu pathin içindeki dizinlerde variables.py adlı dosyayı arıyor ama bulamıyor dolayısıyla sizede böyle bir komut bulunamadı diyor.

Bu durumda sizin yapabileceğiniz 2 şey var:
1 - variables.pynin bulunduğu dizini PATH'e atmak.(Önermiyorum)
2 - Önceki mesajda yazdığım ve normalde yapıldığı üzere python variables.py şeklinde çalıştırmak.

He python variables.py şeklinde yazmış olsanız dahi kodunuzda hata varsa yine hata olur bir şey değiştirmez. O yüzden önceki mesajda yazdığım gibi hatayı çözmeye çalışabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1708442657111.png
    1708442657111.png
    289,1 KB · Görüntüleme: 10

Geri
Yukarı