Çözüldü Vites 4'ten 1'e düşürülürse hangi parçalar zarar görür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam, seyahatteyiz, arabayı annem sürüyor. Dalgınlıkla vitesi 4'ten 1'e atıyordu. Az daha nur topu gibi şanzımanımız oluyordu :D
Son anda elini tuttum izin vermedim.

Peki, vitesi 4'ten 1'e atsa tam olarak hangi parçalar zarar görürdü ve bize masrafı ne olurdu?

Araç: Fiat Fiorino 1.3 Multijet Premio. 2017.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hangi devirde ve hızda seyahat edildiğine göre cevap değişir.

Düşük hızlarda 4'ten 1'e düşmek hiçbir zarar vermeyebilir. Eğer hızınız yüksekse anlık da olsa motor devir aralığını üstüne çıkar ve valflere, kam miline ve pistonlara hasar verebilirsiniz; yani şanzımanı değil motoru elinize alırdınız.

Tam tersi durumda (1'den 4'e atarsanız), yine sonuç duruma göre değişir. Devir yüksekse hiçbir sıkıntı olmadan 4. vitese geçersiniz ve seyrinize devam edersiniz. Devir düşükse motor devri çok düşeceğinden motor tekler, araç stop eder ve uzun vadede şanzıman ve debriyaja hasar/yük bindirilmiş olur.
Selam, seyahatteyiz, arabayı annem sürüyor. Dalgınlıkla vitesi 4'ten 1'e atıyordu. Az daha nur topu gibi şanzımanımız oluyordu :D
Son anda elini tuttum izin vermedim.

Peki, vitesi 4'ten 1'e atsa tam olarak hangi parçalar zarar görürdü ve bize masrafı ne olurdu?

Araç: Fiat Fiorino 1.3 Multijet Premio. 2017.
Hiçbir şey olmaz. Ama tersi olursa şanzıman bozulur.

Hangi devirde ve hızda seyahat edildiğine göre cevap değişir.

Düşük hızlarda 4'ten 1'e düşmek hiçbir zarar vermeyebilir. Eğer hızınız yüksekse anlık da olsa motor devir aralığını üstüne çıkar ve valflere, kam miline ve pistonlara hasar verebilirsiniz; yani şanzımanı değil motoru elinize alırdınız.

Tam tersi durumda (1'den 4'e atarsanız), yine sonuç duruma göre değişir. Devir yüksekse hiçbir sıkıntı olmadan 4. vitese geçersiniz ve seyrinize devam edersiniz. Devir düşükse motor devri çok düşeceğinden motor tekler, araç stop eder ve uzun vadede şanzıman ve debriyaja hasar/yük bindirilmiş olur.

Çözüm
Yüksek hızlarda bunu yaparsanız ne olduğunu buradan görebilirisiniz, 5'ten 1'e çekiyor arkadaş. 5:50'den izlemeye başlayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı