Vites geçişlerinde zorlanma

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar, Volkswagen Polo 96 model araca sahibim. Geçen hafta aracım ile İstanbul - Edirne arası git-gel yaptım. Yolculuk boyunca hiç bir sıkıntı yaşamadım lâkin eve varana kadar. Evin önünde arabayı durdurduğumda sol ön tekerleğin oradan (ama tekerlekten değil) ilginç sesler almaya başladım, sesi tarif etmem gerekirse; sanki paslı bir pervane gibi bir şey var dönüp dönüp duruyor sağa sola çarpa çarpa çok aşırı paslı bir ses geliyordu araçtan. Ertesi gün bir ustaya götürdüm, sesin debriyaja basarken veya bas çek yaparken çıktığını fark ettik ve bana baskı balatadan geliyor ses değişmesi lazım dedi. Biraz da maliyetli olduğu için hemen orada değiştirttiremedim beni yolda bırakır mı bu olay diye sordum hayır bırakmaz dedi. 1-2 hafta içerisinde baskı balata değişimini gerçekleştiririm diye planladım kafamda. Lâkin aradan biraz zaman geçince(çok aktif kullanmadım aracı) vites geçişlerinde aşırı bir zorlanma olduğunu fark ettim. 1.vitese araba bir türlü geçmiyor, geçerse ise takılıyor ne boşa alabiliyorum ne 2 ye atabiliyorum, debriyajdan ayağımı çekip tekrar basarak iyi kötü idare ettim eve gidene kadar, lakin bunu her zaman yapmıyor vites geçişleri yağ gibi her vitese çok kolay bir şekilde geçiyor lakin bazen takılacağı tutuyor bu sefer vitesi hiç yerinden oynatamıyorum 1.viteste takılıyor 2'ye atmaya çalışıyorum geçmiyor sonra boşa atmaya çalışıyorum bi anda tak diye geçiyor ve sonrasında kendi kendine vites 2'ye geçiyor. İnternette çeşitli kaynaklardan araştırma yaptım. Baskı Balata bitik durumdaysa vites geçişleri daha kolay olur, rahatsız edici bir şekilde yumuşak olur diye yazılar okudum. Yarın veya eversi gün baskı balata değişimi için ustaya götüreceğim arabamı lakin bir fikir sahibi olmak için hiç yoksa biraz içim rahatlasın diye buraya yazmak istedim.(Bugün Pazar olduğundan mütevellit hiç bir yer açık değil, buraya yazacağına bir ustaya götür arabanı dememenizi rica ederim.) Sizce arabamda baskı balata'dan daha öte bir şeyler mi var? Yoksa baskı balata değişiminden sonra düzelecek midir?

Baskı balatalarına baktırdınızmı.

Yazmıştım yukarıda zaten. Kısaca özetleyecek olursam. Vites geçişlerinde zorlanma olmadan önce ustaya götürdüğümde baskı balatalar değişecek dedi bana. Bir zaman sonra viteslerde zorlanma meydana geldi. İnternetten araştırdığım kadarıyla baskı balata vites değiştirirken zorlanmaya sebep olmaz diye yazılar okudum. Benim sorum ise: Sizce arabada ki sorun baskı balatalar mı yoksa başka bir şeyler de mi var?

Yazmıştım yukarıda zaten. Kısaca özetleyecek olursam. Vites geçişlerinde zorlanma olmadan önce ustaya götürdüğümde baskı balatalar değişecek dedi bana. Bir zaman sonra viteslerde zorlanma meydana geldi. İnternetten araştırdığım kadarıyla baskı balata vites değiştirirken zorlanmaya sebep olmaz diye yazılar okudum. Benim sorum ise: Sizce arabada ki sorun baskı balatalar mı yoksa başka bir şeyler de mi var?

Hocam tam bilgin yok ama buyuk ihtimalle baski balatada sorun vardir. Ford focus da bu sorunu bende yasamistim vites degistirmelerde hissettiriyor.

Baskı balata sorunu. Debriyaj baskı ile balatayı ayırmıyor. Kavrama olayı sağlıklı şekilde olmuyor. Daha fazla kullanmayın. Volanta kadar giden bir masrafın fitilini ateşlemiş olursunuz. Ayrıca baskı balata yüzünden yolda kalan tanıdıklarım da var. Balata bitmiş zaten şişerse hiç ayırmaz yolda bırakır.

Baskı balata sorunu. Debriyaj baskı ile balatayı ayırmıyor. Kavrama olayı sağlıklı şekilde olmuyor. Daha fazla kullanmayın. Volanta kadar giden bir masrafın fitilini ateşlemiş olursunuz. Ayrıca baskı balata yüzünden yolda kalan tanıdıklarım da var. Balata bitmiş zaten şişerse hiç ayırmaz yolda bırakır.

Teşekkür ediyorum hepinize ilginiz için. Yarın direkt yavaş yavaş ustaya götüreceğim. Umarım baskı balatadan başka bir sorun çıkmaz. Teşekkür ediyorum tekrarda ilginiz ve cevaplarınız için..
Teşekkür ediyorum hepinize ilginiz için. Yarın direkt yavaş yavaş ustaya götüreceğim. Umarım baskı balatadan başka bir sorun çıkmaz. Teşekkür ediyorum tekrarda ilginiz ve cevaplarınız için..

Bugün arabayı baskı balata değişimi için ustaya götürmek üzere evden çıktım. Arabayı kaldırmaya çalışırken alttan bir şeyler vuruyor gibi hissiyat veriyordu ve hareket etmiyordu. Çekici çağırdık arabayı ustaya bıraktım biraz inceledi ve şanzımanın dağıldığını söyledi maalesef. Tahminimce araç baskı balata sorunu verirken biraz kullandığım için oldu. Çünkü vitesten tak tuk sesleri duymaya başlamıştım içimde bir korku vardı, korktuğum başıma geldi. Araba 1-2 gün ustada kalacak şanzımanı açıp bakacaklar ne var ne yok diye. Manuel şanzıman tamiri hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi beni? Tamiri zor mudur? Ne kadar masraf çıkartır?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı