Void Linux niye popüler değil?

Void'in Xfce sürümü, donma sorunu yaşadığım tek Xfce oldu. Bu sorunu bir kaç defa yaşadım. Bunun üzerine Cinnamon masaüstünü kurdum, şu an ciddi bir sorun yaşamıyorum. Gerçi çok aktif olarak kullanmıyorum kendisini, ara sıra açıyorum Void'i. Paket yönetimini kolaylaştrmak için Xbps arayüzü olan Octoxbps'yi öneririm, bir de sistem çekmecesi gereci var, bunu başlangıca yükleyince daha iyi oluyor.

Init olarak runit kullanıyor, hızlı ama yönetimi bence zorlayıcı (zor değil). LXDM yerine LightDM kurarken biraz zorladı (alışık olmamaktan kaynaklı), mesela LXDM'yi pasifleştirmek için /var/service dizininden bununla ilgili sembolik bağlantıyı silmek gerekiyor, bu durumda kendinizi bir anda TTY ekranında buluyorsunuz. Sembolik bağlantının yedeğini aldığım için ilgili dizine eklediğim anda grafik arayüze ulaşabilmiştim. Bunun üzerinde LXDM bağlantısını silmeden LightDM ile ilgili bağlantıyı eklemeye karar verdim. Bir anda iki görüntü yöneticisi aynı anda çalışmaya başladı, bende LightDM bağlantısını sildim. LXDM bağlantısını silip, LightDM bağlantısını ekleyecek tek satırlık komut çözüme ulaştırdı. Rehberlerini okuyup mantığını anlayınca zorlanmıyorsunuz, yine de kendi adıma efektif bulmadım.

Bir sene Arch kullandım Void'de geçtim. Void her yönden Arch'ı ezer geçer. Sadece internette Arch'tan daha az destek ve kaynak var o da büyük bir sorun değil.
Bence Arch'ta daha fazla paket var. Zaten AUR'un kendisi yetiyor.

Text-mode kurulumu olan dağıtımlar zaten 1-0 geride başlıyor popülarite açısından. Bu popülariteyi Arch yıkıp kendi community'sini oluşturmayı başardı, daha sonra çıkan dağıtımlar Arch kadar rağbet görmediler.
Ek olarak Void ile uğraşmam ben açıkçası, eğer çok meraklıysam Gentoo kurarım.
Artık archinstall var Arch da artık komutlarla kurulmak zorunda değil.

Void gerçekten muazzam bir dağıtım. Paket yöneticisinden de init sistemi de kendi aralarında en iyisi şuanda. Tek sıkıntısı community bence.

Keşke NixOS, Void Linux gibi dağıtımlar da popüler olsa.

Bir kaç gündür void linux kullanıyorum lubuntudan geçiş yaptım. Sistemim oldukça düşük donanım özelliklere sahip (1ghz. işlemci, 2gb ddr2 ram) lubuntu (lxqt) düşük donanımlar için tasarlanmış bir dağıtım olmasına rağmen systemd yüzünden yinede ağır çalışıyor. En azından void (xfce) ile kıyasladığımda lubuntu kağnı arabası gibi kalıyor. Özellikle düşük donanımlı bilgisayarlarda bu daha iyi anlaşılıyor. Paket yönetim sistemi de zor değil alışmak gerekiyor bence arch daha karmaşık.Ben void te hızlı, akıcı ve stabil bir çalışma gördüm.

Uzun bir süredir Void kullanıyorum diğer kullanıcılardan duyduğuma göre Void'in beğenilmeme sebebi paket desteği ve düzenleme veya kurulum gibi şeylerin çok kullanıcı dostu olmaması. Aslında üzerine gidilirse alışılacak bir dağıtım. Bazı paketler için "void-packages" adlı bir git reposu var bu repoda AUR'da olduğu gibi özel template dosyaları var PKGBUILD gibi kaynaktan otomatik derlenmesi için ve bu dosyaları okuyarak işlemleri yapan bir uygulaması var eğer istediğiniz paket "void-packages" template dosyalarında yok ise paketi kaynağından derlemek zorunda kalıcaksınız.

Uzun bir süredir Void kullanıyorum diğer kullanıcılardan duyduğuma göre Void'in beğenilmeme sebebi paket desteği ve düzenleme veya kurulum gibi şeylerin çok kullanıcı dostu olmaması. Aslında üzerine gidilirse alışılacak bir dağıtım. Bazı paketler için "void-packages" adlı bir git reposu var bu repoda AUR'da olduğu gibi özel template dosyaları var PKGBUILD gibi kaynaktan otomatik derlenmesi için ve bu dosyaları okuyarak işlemleri yapan bir uygulaması var eğer istediğiniz paket "void-packages" template dosyalarında yok ise paketi kaynağından derlemek zorunda kalıcaksınız.
Sıkıntı şu ki xbps-src çok yer kaplıyor (void kullanıyorum).

Yeni konular

Geri
Yukarı