Void Linux deneyimim

İyi akşamlar herkese. Bugün talihsizlikler başımdan gitmedi maalesef :(.
Önce Arch Linux sistemimin benim hatam yüzünden çökmesi, daha sonrasında Windows 10'un 20H2 sürümüne güncellerken mavi ekran alması ve bazı hatalar.
Ben de yeni ve deneyimlemediğim altyapı arayışına çıktım. BSD ve bazı distroları eledikten sonra duymadığım bir distro olan Void Linux'u buldum. Aslında tam da Linux denilmez bir melez sistem.
Evet doğru duydunuz Void Linux bir Linux-BSD melezi. Hatta şu an ondan yazmaktayım. Tarayıcı hangi sistemi algılaycak merak ediyorum da.
Gelelim Void Linux'un sistem özelliklerine:
  • Void Linux nedir?​

Void Linux “yekpare Linux çekirdeğine dayanan“ genel amaçlı bir işletim sistemidir. Paket sistemi, yazılımı hızlı bir şekilde yüklemenizi, güncellemenizi ve kaldırmanızı sağlar; yazılım ikili paketler halinde sunulur veya XBPS kaynak paketleri koleksiyonu yardımıyla doğrudan kaynaklardan oluşturulabilir. ”
  • Void Linux sıfırdan yazılmıştır ve başka bir işletim sistemine bağlı değildir. Yuvarlanan bir sürümdür. Linux dağıtımlarının çoğundan farklı olarak, Void systemd kullanmaz. Bunun yerine runit kullanır. Ki bu benim için güzel bir şey. Hatırlarsanız Arch Linux bu yüzden çökmüştü.
  • Void'in kullandığı evde büyüyen paket yöneticisine X Binary Package System (veya xbps) adı verilir. Yani başka paket yöneticisi, başka init sistemi tam benlik :D.
  • Void Live seçeneği sunar. Sistemi test edip daha sonra kurabilirsiniz. Hatta kurulum ekranında neden BSD melez olduğuna dair ipucu da var :).

Sistem gereksinimleri:
Eki Görüntüle 712458
Gördüğünüz gibi çok az kaynak tüketimi olan bir işletim sistemi.

Mutlaka denemeniz gereken işletim sistemlerinden birisi bu arada :).

Mirror hızları nasıl? Artix de berbat durumda olduğu için hemen silmek zorunda kalmıştım. Türk mirror da bulamadım.

Paketler nasıl? Mesela superproductivity var mı?

Runit'i Gentoo da denemiştim ve gerçekten aşık oldum. Şu zaman kadar Arch da yaşadığım hiçbir sorunu onda yaşamıyordum. Gizlilik ve güvenlik nedeniyle Manjaro, garuda vb. dağıtımlar seçemediğim için Arch'a zorla geçmek zorunda kaldım ama Void de herhangi kapalı kaynak ile yüklü gelmiyor ise denemeyi düşünebilirim. Artık Arch sorunlarından bıktım...

Ben ilk sıralar aynı sorunları yaşadığımda yeni arayışlara yeni bilgilere yönlerdiği için hiç üzülmezdim, gerçi eskisi kadar değilse de halen öyleyim:).

Hocam, vallahi mahremiyetime bu kadar önem vermesem archlinux da bir dakika bile durmam. Linux öğrenmek yerine sürekli araştırmayla vakit kaybediyorum. Tamam İngilizcemi geliştiriyor ama yapmam gereken şeyleri yapmaya vakit ayırmada zorluyor. Mesela WM kullanırken xinitrc bozuldu diye Xfce geçip asla başka DE geçmeyeceğim dedim ama şimdi de uykuya alınca DisplayPort olan monitör kendini uykudan uyandırmıyor. Arch wikiyi yalayıp yutmam lazım :D.

Bir de diğer sorun da sorunu çözmeden uyumak adamı sinir ediyor. Akşamları "ulan bırak şu mahremiyeti git Windows yükle" tarzında olan cümlelerimi sabah archlinux da yaşadığım 5 problemi çözüp, yeni oluşan 15 problemi nasıl çözeceğimi araştırırken buluyorum...

Bir yıl Arch Linux kullandıktan sonra Void Linux'a geçtim. Paket yüklemesi Arch'tan daha hızlı işletim sistemi Arch'tan daha kararlı. Voidlinux'ta "xdeb" uygulaması sayesinde istediğin "deb" paketini "xbps" paketine sorunsuzca çevirebiliyorsun. Mesela ben Google Earth "deb" paketini indirip "xbps" ye çevirip yükledim. Terminal'den "Google-Earth-Pro" komutu girince sorunsuzca açıldı. Ana kurulum 2-4 dakika arası sürüyor. Paket sisteminde BSD'den yararlandığını biliyorum. Bence Void Arch'tan her yönde önde.

Peki, hiç kötü yanlarını gördünüz mü? Sonuçta o da bir Linux ve illaki bazı sorunlar çıkarıyordur. Şimdi benim yaşadığım monitor vs. sorunlar için Void geçmem bir şey fark etmez derseniz hiç uğraşmak da istemiyorum. Sistemimi bayağı bir customize ettim. Gerçi Home klasörünü silmeden yüklemeye de çalışacağım ama ben çok şansızım kesin bir sorun çıkartır...

Not: VirtualBox deneyeyim dedim de GPT bir türlü kuramadım. Saçma sapan " / silinemez" falan diyor. Şöyle rahat hiç hata almayacağım bir Linux bulamadım...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı