Volkwsagen manuel araçlarda devir düşükken gazlamak zararlı mı?

EcoLine

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. YouTube'da bir videoda izledim. Manuel Volkswagen araçların motorlarında devir düşükken gazı dip yapmayın araca zarar verirsiniz diyor. Ne demek istemiş tam olarak anlamadım, açıklayabilecek var mı? Linki de bıraktım dakikası ile birlikte.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Motor ve motor ile alakalı parçaların kullanım ömrünün kısalmasından kaynaklı, yıpranma ve zarar görme durumuna karşılık böyle bilgi geçmesi normal.

Turbo destekli motorlarda turbonun zarar görmesi de bir nebze bu yüzden olduğunu biliyorum.

Örneklemek gerekirse şu şekilde anlayayım kendi tecrübe ve bilgilerim üzerinden.

1.ci vitesle araç durma eyleminden hareket eylemine geçti ve belli bir devire geldiğinde vites artımı ister araç. 2.ci vitese geçtin ve devir düştü diyelim doğru kavramayı yakalayamadığından. Sen devir kazanmak için ve hızlanmak için gazı zorlarsan turbo olması gerekenden daha fazla performans göstermek zorunda kalarak zorlanacak.

Bu sürekli olduğunda turbonun erken yıpranması, hatta yapraklarının kırılmasına kadar gidiyor bildiğim kadarıyla.

Başka bir örnek vermek gerekirse mevcut hareket eyleminde 4.cü viteste gidiyorsunuz diyelim.
Bir sebepten araç hızı düştü veya frenleyerek hızı düşürmek zorunda kaldınız ve araç 1400 devire kadar düştüğünü varsayarak siz vites düşürmeden gaz verirseniz yine yukarıdaki az önceki verdiğim bilgi geçerli olur.

Hatta şöyle bir durumu tecrübeli bir sürücü kesinlikle bilir ve olduğunda fark eder.
Normal devirde 20 km ile 40 km hıza çıkmak x bir süredir diyelim.
Düşük devirde vites düşürmeden hızlanma ve devir yükseltme için gaz verdiğinizde 20 km'den 40 km hıza ulaşmak daha uzun sürer turbo kullanımı artsa da.

Geri
Yukarı