VPN ile Tor Browser'a girince internet kesilmesi

Büyüteç

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Ben bundan yaklaşık 1 hafta önce gerçekleşmiş karşılaştığım bir hatadan bahsetmek istiyorum:
VPN üzerinden Tor kullanmaktaydım. (Yani VPN açıp üstüne de Tor Browser'a girmiştim, Tor üzerinden çeşitli aramalar gerçekleştirecektim) aynı zamanda Google Chrome da açık bulunuyordu. Tor Browser'ın gizlilik ayarlarıyla uğraşırken bu ayarlamaların nasıl yapıldığını Google Chrome üzerinden izlemekteydim. Yaklaşık 40 dk - 1 saat arası bu şekilde uğraşmış olabilirim. Bundan sonra ani bir şekilde internetim kesildi ve ne Tor üzerinden ne de Chrome üzerinden bir yere girebildim. Kesilme derken (kablolu bağlantı kullanıyorum) sağ alt köşedeki ağ simgemin üzerinde bir "ünlem işareti" oluştu ve sorun gidericiyi çalıştırdım biraz etrafı kurcaladıktan sonra (modemi kapatma-açma, modemi resetleme, modem arayüzüne oturum açma/kontrol etme, bilgisayarı yeniden başlatma, Tor Browser ve VPN programlarını silme, ardından yeniden başlatma vs.) nihayet sabit, her teyitte değişmeyen sorun kaynaklarına/sonuçlara ulaştım:

1-"Yerel ağ bağlantısı geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil"
2-"Lütfen WAN ayarlarını kontrol edin veya ISS'nize başvurunuz"

Bu iki hata da birlikte olarak çıktıya geldi. (Ayrı ayrı olarak değil)

Yine internette aramaya, ağ aygıtlarını kontrol etmeye, arayüze girme vs. birçok yöntemi uyguladım ama sonuç alamadım. En sonunda evde kullanmadığımız modemi takıp onunla internete bağlanmaya çalışınca (tabii yine bir miktar denemeden sonra) internete sapasağlam bağlanmayı başardım. Böyle bir sorunla/bu hatalarla ilk defa karşılaştım. Başlangıçta olası bir IP çakışması olduğunu düşündüm ama modemi resetlemem de fayda vermedi (dinamik IP kullanıyorum). Sonra Tor dışında bir tarayıcı açık olduğu için (Chrome) bir IP sorununu (belki de bir sızıntıyı) meydana getirdiğini düşündüm. Şu an da bakacak olursak tam anlayabilmiş değilim neden olduğunu. VPN üzerinden Tor kullanırken bir önlem mi almam lazım, bir protokolü mü uygulamam lazım yoksa kullandığım ağ sistemi bu tür şeylere uygun değil mi anlamadım (oysa önceden VPN'de hiçbir sorun yaşamıyordum).

Bana bu durumun/hatanın sebebini ve bu durumu nasıl engelleyebileceğimi; nasıl önlem almam gerektiğini söyleyebilecek bilen/anlayan arkadaşlar varsa çok memnun olurum.

Dipnot: Kullandığım VPN Tunnelbear, internet olarak da TurkNet kullanıyorum ve şimdiye kadar ikisinden de hiçbir sorun almadım. Her şey Tor'la başladı. Daha fazla ek gerekirse yorumlarda belirtirim.

Belli ISS'lerde yasak, belli yerlerde yasaklı sitelere girmek yasak. Yanlış bilgi vermiş olmuyorum.

Ek olarak bir nevi yasa dışı işe yardımcı olmak oluyor, yardımcı olmamanız en iyisi.

Ben yasadışı bir iş için kullanmıyorum hocam. Zaten bu kısıtlama meselesini de bayağı araştırmıştım, yasadışı bir kullanım olmadığı sürece bir sorun olmuyormuş. Yani Tor kullandım kullanmadım önemli değil; sadece bu sorunun neden meydana geldiğini merak ediyorum. Network çalışmamı bile tetikledi diyebilirim bu konu:)
Bak simdi Tor zaten kendi clienntine sahip bir ag. Orada bir siteden bir siteye girerken 5-6 tane VPN aciyorsun zaten senin en basinda VPN acmana gerek yok.
Tor Üzerinden VPN veya VPN üzerinden Tor: Hangi Yol Daha Güvenli? - H4cktimes

Bu ve bunun gibi birkaç sitede daha VPN + Tor ve Tor +VPN sistemlerini görmüştüm hocam.Bi göz atmanızı tavsiye ederim.

Belli ISS'lerde yasak, belli yerlerde yasaklı sitelere girmek yasak. Yanlış bilgi vermiş olmuyorum.

Ek olarak bir nevi yasa dışı işe yardımcı olmak oluyor, yardımcı olmamanız en iyisi.

Tor illegal degil, kotu bir sey de degil. Yardimci olup olmamak size kalmis tabi.

Bak simdi Tor zaten kendi clienntine sahip bir ag. Orada bir siteden bir siteye girerken 5-6 tane VPN aciyorsun zaten senin en basinda VPN acmana gerek yok.

Tor ile VPN'in trafigi route etmesi disinda calisma prensipleri farkli. VPN'e benzetmek yanlis olur. Trafigin gectigi sunuculara relay (role), node ya da router deniyor ve trafik 3 roleden gectikten sonra hedefe ulasiyor.

Kullanici >>> entry node >>> middle node >>> exit node >>> hedef

VPN ile kullanilmasi sart degil ama VPN + Tor baglanti semasi cogu durumda mantikli ve faydali olacaktir.

Son düzenleme:
Tor illegal degil, kotu bir sey de degil. Yardimci olup olmamak size kalmis tabi.

Tor ile VPN'in trafigi route etmesi disinda calisma prensipleri farkli. VPN'e benzetmek yanlis olur. Trafigin gectigi sunuculara relay (role), node ya da router deniyor ve trafik 3 roleden gectikten sonra hedefe ulasiyor.

Kullanici >>> entry node >>> middle node >>> exit node >>> hedef

VPN ile kullanilmasi sart degil ama VPN + Tor baglanti semasi cogu durumda mantikli ve faydali olacaktir.
Sağolun hocam.Bu konularda bayağı bilgili olmalısınız.Peki benim sorumda belirttiğim VPN + Tor kullanımımda karşılaştığım hataların sebebi neydi,çözümü/önlemi ne olur? Bilginiz varsa söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Sağolun hocam.Bu konularda bayağı bilgili olmalısınız.Peki benim sorumda belirttiğim VPN + Tor kullanımımda karşılaştığım hataların sebebi neydi,çözümü/önlemi ne olur? Bilginiz varsa söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Sorunun tam olarak neyden kaynaklandigini bilmiyorum ancak Tor kaynakli degil, tarayicisi cihaz trafigine etki etmiyor. Baska cihazlarda da internete erisemediyseniz yani sorun sadece sizin cihazinizi kapsamadiysa VPN kaynakli da degildir. Turkiye'deki klasik internet kesintilerinden birisidir diye tahmin ediyorum.

Sorunun tam olarak neyden kaynaklandigini bilmiyorum ancak Tor kaynakli degil, tarayicisi cihaz trafigine etki etmiyor. Baska cihazlarda da internete erisemediyseniz yani sorun sadece sizin cihazinizi kapsamadiysa VPN kaynakli da degildir. Turkiye'deki klasik internet kesintilerinden birisidir diye tahmin ediyorum.
"Baska cihazlarda da internete erisemediyseniz yani sorun sadece sizin cihazinizi kapsamadiysa VPN kaynakli da degildir"
Yani hocam evdeki bütün modeme bağlı cihazlarda bağlantı kesilmişti.İnternete bağlılardı ama internete giremiyorlardı.

Geri
Yukarı