VPN üzerinden hack yapılabilir mi?

YILSUK11

Kilopat
Makaleler
1
Diyelim ki mobil veri ile internete bağlandım ve VPN açtım. VPN üzerinden hacklenip dosyalarıma, fotoğraflarıma, kamerama erişebilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mağazadaki VPN'ler belli bir onaydan geçmek zorunda olduğu için böyle bir şey yapmaya kalkışamazlar. Ama bütün verilerini görebiliyorlar çünkü VPN trafiğinden geçiyor ağ trafiğin. Güvenilr VPN'leri kullanmaya özen göster.

Hayır öyle bir şey yapamazlar ancak girdiğin siteleri şifreli bir şekilde görüntüleyebilirler.
Şifreli bir şekilde görüntülemek ne demek oluyor ?
Yani somut bir örnek verecek olursak; benim bir dükkana girdiğimi dışarıdan da beni birilerinin beni takip ettiğini düşünelim. Hangi dükkana girdiğimi görebilirler ama içeride ne aldığımı, kiminle konuştuğumu, kaç dakika durduğumu göremezler değil mi ?
Mağazadaki VPN'ler belli bir onaydan geçmek zorunda olduğu için böyle bir şey yapmaya kalkışamazlar. Ama bütün verilerini görebiliyorlar çünkü VPN trafiğinden geçiyor ağ trafiğin. Güvenilr VPN'leri kullanmaya özen göster.
Ne gibi veriler mesela ?

Şifreli bir şekilde görüntülemek ne demek oluyor ?
Yani somut bir örnek verecek olursak; benim bir dükkana girdiğimi dışarıdan da beni birilerinin beni takip ettiğini düşünelim. Hangi dükkana girdiğimi görebilirler ama içeride ne aldığımı, kiminle konuştuğumu, kaç dakika durduğumu göremezler değil mi ?

Ne gibi veriler mesela ?
Telefonda internetle yaptığın her şeyi görebilirler, ağ trafiğini onlara devretmiş oluyorsun. Psiphon gibi güvenilir VPN'lerde bir sorun yaşamazsın.

Şifrelenmiş bağlantı üzerinden kaç dakika durduğunuz da anlaşılabilir, fakat gerisi doğru. HTTP gibi şifrelenmemiş bağlantılar üzerinden önemli veri aktarmamaya çalışın.

Yeni konular

Geri
Yukarı