VR gözlük bilgisayara nasıl takılır?

Er73748

Kilopat
Makaleler
10
Merhaba ben yakın zamanda bu sanal gerçeklik gözlüğünü almak istiyorum ama birkaç sorum olacak.
1-gerçekten almaya değer mi?
2-bunu masaüstü bilgisayarıma nasıl bağlayabilirim? (parçalar aşağıda)
3-kurulumu için bir program gerekir mi?
4-dönüştürücü kullanarak kullanabilir miyim?
Bilgisayarım:
R3 2200G.
Expedition RX 570 4 GB OC.
8 GB RAM.
Philips 170C monitör.
550 Watt PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
VR gözlüğüyle oyunu oynarken deneyim nasıl yani hissi neye benziyor?
Oynadığın oyuna (gerçekçilik, iyi oynanış ve grafik gibi etkenler) ve vr'a olan ilgine göre değişebiliyor bu his. Onun dışında iyi grafikli bir oyun oynarken (örn: half-life: alyx) bazen vr'da olduğunu bile unutabiliyorsun.

Merhaba ben yakın zamanda bu sanal gerçeklik gözlüğünü almak istiyorum ama birkaç sorum olacak.
1-gerçekten almaya değer mi?
2-bunu masaüstü bilgisayarıma nasıl bağlayabilirim? (parçalar aşağıda)
3-kurulumu için bir program gerekir mi?
4-dönüştürücü kullanarak kullanabilir miyim?
Bilgisayarım:
R3 2200G.
Expedition RX 570 4 GB OC.
8 GB RAM.
Philips 170C monitör.
550 Watt PSU.

1- Kesinlikle fakat bilgisayara bağlanabilen gözlükler için bu.
2- Alacağın gözlük telefonlarla çalıştığı için bilgisayara bağlasan bile çok kaliteli görüntü elde edebileceğini ya da oyun oynamak istiyorsan kolların olmadığı için oynayabileceğini sanmıyorum.
3- Eğer bilgisayara bağlanabilen bir gözlük aldıysan evet. SteamVR gerekiyor.
4- Bilgisayara bağlanabilen bir gözlüğü dönüştürücüyle bağlamak istiyorsan usb 3.0 destekleyen yüksek kaliteli bir dönüştürücü kullanmalısın.

Son düzenleme:
Oyunun içinde gibi hissediyor musunuz?

Oynadığın oyuna (gerçekçilik, iyi oynanış ve grafik gibi etkenler) ve vr'a olan ilgine göre değişebiliyor bu his. Onun dışında iyi grafikli bir oyun oynarken (örn: half-life: alyx) bazen vr'da olduğunu bile unutabiliyorsun.
Fakat kısaca özetlemek gerekirse bazen evet, bazen hayır. Yukarıda açıkladığım şeylere göre değişebiliyor.

Kısmen evet diyebilirim, sonuçta elinde kumandalar olduğunu hissediyorsun. Şimdilerde VR destekli eldivenler çıkmaya ve test edilmeye başladı, ileride VR daha gerçekçi bir hale gelebilir. Şu an için iyi donanımlarınız yoksa almaya değmez.

VR oyunlarının Ready Player One filmi gibi olması için en az 2025'e kadar beklemek mi gerekecek?

Black mirror playtest bölümünü izlediniz mi? O tip bir şey ne zaman gerçek olabilir?

Hayır ama bu konuda diyebileceğim tek şey VR'ın gerçek hayat gibi çok gerçekçi olması 2-3 yıl gibi kısa sürelerde mümkün değil. Çok fazla yatırım yapılması ve bu işlerle uğraşan şirketlerin gerçekten desteklenmesi ile adım adım ulaşılabilir.

Geri
Yukarı