VRay Fur uzun süren render sorunu

JaroxJamaica

Megapat
Makaleler
12
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Uzun araştırmalar sonucu net bir bilgiye ulaşamadığım için konu açma gereği duydum.
Sorunumu özetleyecek olursak, VRay Fur koyduğum zaman bir cisme, render süresi çok uzun saatler sürüyor.
Çok basitinden şu yarım yamalak kalmış modellemeyi size örnek vereyim.
render.jpg

Yere VRay Fur ile çimen kesinlikle koyamıyorum.
Yaptığım işlemler:
  • Çimenler ve Fur üzerinden yansıyan ışığın render süresini uzatacağını düşündüğüm için VRay Mesh Export üzerinden Faces in preview'i 10.000'den 500'e düşürdüm.
  • Light Cash değerini 200 yaptım.
  • Çözünürlüğü 320x240 bile yapsam render süresi çok uzun sürüyor.
Max 2014 ve çok eski bir VRay Mtl. kullanıyordum eskiden. Onda sorun yoktu. Kurum, güncelleyin kendinizi dedi ve bize 2015 verdi. Ondan sonra sorunlar başladı. Kullandığım VRay sürümü, 3008.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Fur ile kaplayacağın alanın (plane) segmentlerini artırıp distribution'ı per face olarak değil per area olarak belirleyip deneyebilirsin. Fur ile render süresinin uzaması da normal ama 320x240 ile uzun sürüyorsa plane üzerine yüksek segment ve per area dağıtımı işe yarayabilir.

Not: Max 2013 ve Vray 2.30.01 sürümünü kullanıyorum. 2015 ile ilgili bir sorun varsa bilemiyorum.

Sorunun sebebi, objeyi çok büyük çizmem. Çimenleri eve orantılı çizmek için alanı çok geniş yaptım. Çimen sayısı fazla olunca render süresi uzadı. Çizdiğim bütün objelerin boyutunu eşit oranla küçülttüm ve daha küçük bir alana çimen çizdim. 6 DK sürdü render. Bir daha asla gerçek ölçüler ile çalışmayacağım. Render bitmiyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı