Vsync açıkken sıcaklıklar düşüyor

Schwindlerch

Hectopat
Arkadaşlar bir dizüstü kullanıcısıyım. Oyunlarda V-Sync açtığım zaman sıcaklık düşüşü gözlemledim (FIFA 19, CS:GO, COD: MW3). FPS sıkıntısı çekmediğim SP oyunlarda hep V-Sync kullanacağım ancak CS:GO gibi MP oyunlarda açmanın bana bir kaybı olur mu? Yani monitörüm 60Hz FPS'de 60 oluyor. Bazı yerlerde okuduğum da mouse gecikmesi falan yazıyordu soru işareti kalmasın diye konu açmak istedim. Ve sıcaklıklar nasıl düşüyor onu da merak ettim. Bu arada herkese iyi bayramlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vsync kare hızını monitör hertz oranına sabitler. Isı düşmesi normal çünkü ekran kartı kullanımı azalmakta. Ama sizin de okuduğunuz gibi input lag gibi gecikme yaratacağı için fps oyunlarda Vsync açılmasını şahsen önermiyorum.

Arkadaşlar bir dizüstü kullanıcısıyım. Oyunlarda V-Sync açtığım zaman sıcaklık düşüşü gözlemledim (FIFA 19, CS:GO, COD: MW3). FPS sıkıntısı çekmediğim SP oyunlarda hep V-Sync kullanacağım ancak CS:GO gibi MP oyunlarda açmanın bana bir kaybı olur mu? Yani monitörüm 60Hz FPS'de 60 oluyor. Bazı yerlerde okuduğum da mouse gecikmesi falan yazıyordu soru işareti kalmasın diye konu açmak istedim. Ve sıcaklıklar nasıl düşüyor onu da merak ettim. Bu arada herkese iyi bayramlar.

V-Sync FPSyi 60 dan yukarı çıkarmamak için sürekli olarak GPU kullanım yüzdesini düşürüyor. Hali ile GPU hem az ısınıyor hem daha az elektrik harcıyor.

VSYN-C açınca monitörünün kare hızıyla oyundan aldığın FPS miktarı eşitlenir. Yani sistemin maksimum düzeyde çalışarak elinden geleni yapmak yerine sadece monitör hızı kadar kare üretir. Monitör hızı kadar kare üretirken maksimum düzeyde güç harcamayacağı için de çok ısınmaz. Ancak bazen VSYN-C dediğin gibi mouse gecikmelerine sebep olabilir. Bunu hissediyorsan kapatırsın. Hissetmiyorsan aç gitsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı