WAN bağlantısı ve Access Point arasındaki fark

Emrecan54

Kilopat
Yer
Sakarya
Şimdi bu iki olay arasındaki farkı araştırdım, yapılışını inceledim, videolar falan izledim ancak ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Anladığımı anlatıyım, siz bana eksiğimi ya da yanlışımı düzeltin.
WAN ile bağlantıyı şu şekilde anladım :
Diyelim elimizde internete bağlı kablolu yada kablosuz bir modem var. Elimizde de bir tane TP-link W8960N model kablosuz modem/router var. Kablolu modemden çıkan ethernet kablosunu bu modemde bulunan Wan girişine takıp modemin arayüzde ayarlar yaparak Tp-link modemi hem kablosuz hem de LAN bağlantılarını kullanarak internete giriyoruz.
Access Point'i ise şu şekilde anladım :
Aynı durumlar geçerli kablolu ya da kablosuz internete bağlı bir modem var. TP- link W8960N model modemin arayüzünde ayarlar yapılarak diğer modemden gelen ethernet portunu istediğimiz LAN portuna takıp modemi internete bağlamış oluyoruz ve Tp-link modemden de aynı şekilde LAN portundan ve kablosuz olarak internete bağlanmış oluyoruz.

Ben bunları bu şekilde anladım. Sorunum wan portu bize bir kolaylık sağlamış olmuyor. Diğerinde istediğimiz porta taksakta oluyor. İşte bu yüzden anlayamadım. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Not : İki Modemi Kablolu Bağlama bu konuyu da okudum.
@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Kardeşim öncelikle merhaba şimdi sana durumu en basit şekilde açıklamaya çalışacağım
örnek olarak internet için gelen ana kablomuzun ip adresi 188.16.11.15 ise sen bunu WAN portuna takarsan evindeki ip adresini modemine gireceğin ayarlar ile istediğin ip adresi yapabilirsin ama WAN portunnu kullanmadan DHCP serveri kapatıp modeme bağlarsan evindeki ip adresi 188.16.11.15 bloğundan dağıtılacaktır. WAN portunu kullanarak güvenlik önlemlerini artırabilirsin.

Kardeşim öncelikle merhaba şimdi sana durumu en basit şekilde açıklamaya çalışacağım
örnek olarak internet için gelen ana kablomuzun ip adresi 188.16.11.15 ise sen bunu WAN portuna takarsan evindeki ip adresini modemine gireceğin ayarlar ile istediğin ip adresi yapabilirsin ama WAN portunnu kullanmadan DHCP serveri kapatıp modeme bağlarsan evindeki ip adresi 188.16.11.15 bloğundan dağıtılacaktır. WAN portunu kullanarak güvenlik önlemlerini artırabilirsin.
Kardeşim çok teşekkür ederim cevapladığın ve yardımcı olmaya çalıştığın için. Ama pek bir şey anlayamadım dediklerinden. Mesela ben komşudan çektiğim ethernet kablosunu wana bağlasam. Evimdeki her şeye bu wan bağladığım modemden girmiş olacağım. Ama komşunun ıpsi üzerinden değil kendim yeni bir ıp oluşturup girmiş olacağım senin dediğine göre. Yani ben modeme yazıcı falan bağlasam sadece benim modeme bağlı olanlar görmüş olacak. Komşu bunu görmeyecek öyle mi ?

Modemin kitapçığı varsa ona bakarak yapabilirsin veya hızlı kurulum özelliği varsa kolay bir şekilde kurabilirsin. Manuel kurulumu anlatıyorum. Modemin wan portuna komşudan gelen kabloyu bağla, diğer lan kablolarının birisine de kendi bilgisayarının kablosunu bağla ve modemin içine gir. Her marka modemin ayrı giriş ip adresi ve kullanıcı adı vardır arayüzleri farklıdır o yüzden google'dan kendi modeminin modelini yazarak bulabilirsin. Daha sonra WAN ayarını dhcp-client yapman gerek, bu ayarı yapınca cihazın komşundan gelen ip adresini alacak. Daha sonra LAN kısmında dhcp-server var kapalıysa onu açmalısın ki kendi evindeki cihazların ip alabilsin. Wifi ayarlarınıda aynı şekilde İsim Şifre yazarak yapabilirsin.

Modemin kitapçığı varsa ona bakarak yapabilirsin veya hızlı kurulum özelliği varsa kolay bir şekilde kurabilirsin. Manuel kurulumu anlatıyorum. Modemin wan portuna komşudan gelen kabloyu bağla, diğer lan kablolarının birisine de kendi bilgisayarının kablosunu bağla ve modemin içine gir. Her marka modemin ayrı giriş ip adresi ve kullanıcı adı vardır arayüzleri farklıdır o yüzden google'dan kendi modeminin modelini yazarak bulabilirsin. Daha sonra WAN ayarını dhcp-client yapman gerek, bu ayarı yapınca cihazın komşundan gelen ip adresini alacak. Daha sonra LAN kısmında dhcp-server var kapalıysa onu açmalısın ki kendi evindeki cihazların ip alabilsin. Wifi ayarlarınıda aynı şekilde İsim Şifre yazarak yapabilirsin.
Çok teşekkür ederim kardeşim. Ama müsadenle bir soru daha soracağım. Bu şekilde sadece kablo takarak ve dediğin ayarları yaparak, Mesh denilen olayı yapmadan modemime kablosuz ve kablolu olarak bağlanabilecek miyim?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı